неділя, 2 вересня, 2018, 10:17 Суспільство
Таємниця гори Ласки
Таємниця гори Ласки
Таємниця гори Ласки

На Спаса від церкви йде процесія на гору, до джерела, і там проводять молебень. Я не знаю, чому саме на Спаса, час жнив. Можливо, це пов’язано з епідемією холери 1831 року,бо вода в джерелі на горі Ласки вважається цілющою.

Колись один чоловік мав гризоту, бо заслабла дитина. І з лісу раптом вийшла жінка і порадила прийти опівночі й набрати води і в ній скупати дитину. І попередила, що йому будуть заважати злі духи. На знак зцілення над джерелом поставили хрест, а вже у 90-х роках – капличку. Втім, легенда може мати язичницьке походження, бо місця ці заселені з давніх-давен.

Таємниця гори Ласки
Таємниця гори Ласки

Моя улюблена гора. На ній першими зацвітали черешні і там сіяли льон. Тепер вона заростає самосієм. Загадок у ній стільки, що вистачило б на десяток гір. Почнемо з найдавнішої. Колись гору розорали глибше, і я знайшла примітивну скульптуру пташки чи не з часів палеоліту. Певно, з найдавніших часів гора була святилищем, а пташка символізувала душу – зв’язок неба із землею. Можливо, там було укріплення, звідки наглядали за шляхом у гори. Бо справжня назва гори – Лазки, від слова «лаз», «підземний хід». Колись на схилі гори трапився провал, але не знайшлося бажаючих розкопати його і там зараз яма, заросла кущами. Моє село Уріж починається від підніжжя гори і назва його, можливо, від угорського «варош», тобто «місто». Тут з часом оселились вихідці з Мадярщини, лицарі, які згодом отримали герб Сас. Військова залога. Вони змінили інший люд, від якого залишилась назва Дебер, що з фракійської означає «руїна». А бойки нібито не пустили татар до Європи. Правда, на самій горі мало каміння, щоб кидати у ворогів, але його вдосталь у Бистриці. Може, з руїн фортеці вівся захист Карпат, того важливого шляху у гори, що починається між горами Ласки і Городище?

Навіть у Першу світову війну гора Ласки стала місцем битви. Збереглись вали укріплень і на місці польової церкви поставили каплицю, там згодом постав цвинтар, а потім ще один далі, новий, наприкінці 80-х. Старий цвинтар – місце всіляких духів: священиків-покутників, трьох чоловіків у чорному і трьох чорних коней, про яких вам можуть розповісти повно страшних історій.

Дивовижна гора, в якій з боку Підбужа ще є джерела «Нафтусі». Повітовий суддя мріяв там зробити курорт у 30-х роках, але у 1941 році його та всю місцеву інтелігенцію розстріляли енкаведисти.

Таємниця гори Ласки
Таємниця гори Ласки

Але для мене гора, над якою опівдні затримується сонце, щоб помилуватися розкішною панорамою річкової долини і побачити навіть Самбір, має ще одну загадку. Саме на Спаса на горі зацвітають квіти, які називають Сльози Божої Матері. Це така низенька рослинка з однією квіточкою, яка має 6 прозорих білих пелюсток з зеленуватими прожилками. Люди, які приходять на молебень, мусять обов’язково відшукати ці квіти. То гарна прикмета. Колись я сиділа на горі й нарахувала довкола себе з десяток лікарських рослин, що ростуть впереміж з кущами терну, шипшини і ялівцю. І вся ця краса, на жаль, загрожена. Гора, як і багато інших карпатських гір, має привабливий фасад, а позаду ліси безжально вирубані. Завдяки лісам українські повстанці могли воювати де кінця 50-х, а якби, не дай, Боже,знову війна? Де будувати криївки?

Доїхати зі Львова можна автобусом «Львів-Підбуж» до Урожа. Там за мостом зупинка, і, як тільки вийдете, відразу побачите і гору Ласки, і гору Городище. Або їхати з Дрогобича.

Галина Пагутяк,
для IA ZIK

Редакція не завжди поділяє позицію авторів публікацій.
* Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
реклама
більше новин
Top
2019-01-23 21:39 :24