неділя, 2 вересня, 2018, 9:15 Львів
Правнук Івана Франка передав львівському музею родинні речі

Нові експонати з’явилися у Львівському літературно-меморіальному музеї Івана Франка 31 серпня 2018 року. Вперше за тридцять років колекція музею поповнилася спортивним інвентарем родини Петра Франка, наймолодшого сина Івана Франка.

Як повідомив кореспондент ZIK, тенісні ракетки, ніж, лук, шахи, весла та лещата до музею передав правнук Івана Франка – Петро Галущак. Він і розповів, як вдалося зберегти речі до цього часу.

«Я не застав Петра Івановича Франка живим – його знищили в 41 році, а я народився в 54 році. Але кожна річ, яка є в нас в хаті, дихала родинним життям. Із цим ножем ми ходили в гори – готували на таборовій кухні, якій вчив Петро Франко, – каже Петро Галущак. – Бінокль давали тільки в руки потримати двічі на рік, а потім ховали. Люлька подарована ординарцем Петра Франка – Василем Готфридом. Всі речі, які є тут – цінні. Мені б було дуже приємно, щоби вони були використані з користю для багатьох поколінь».

Про історичну цінність речей розповів директор музею Богдан Тихолоз. «Сьогодні в домі Франка справді унікальна подія. Вперше за три десятиліття наша колекція і наші фонди поповнилися цілою групою речей із родини Петра Франка. Це наймолодший син Івана Франка, який успадкував справжній універсальний талант від батька. Оскільки був інженером, хіміком, видатним спортовцем і військовим діячем, засновником військової авіації, засновником «Пласту», письменником, публіцистом і видавцем, – повідомив Богдан Тихолоз. – Це справді багатогранна постать, яка заслуговує на належне місце в історії української культури. Ми тішимося, що завдяки співпраці із родиною Франків, завдяки жертводавцям сьогодні ці речі приходять до нас у фонди. Ці речі також розповідають історію українського змагу, руханки, тіловиховання – про українські спортивні традиції. Це речі військові, які у рік столітнього ювілею ЗУНР, Листопадового чину розповідають про частину нашої історії. Розповідають, що Франко віддав національно-визвольним змаганням те, що у нього було найдорожчим – своїх синів. Петро Франко був січовим стрільцем, брав участь у формуванні авіаційного підрозділу Української Галицької Армії. Тобто, це людина яка не тільки з пером, але зі зброєю відстоювала українську державу».

Рік тривали формальності з передачі старожитностей до музею. Була проведена і спеціальна експертиза. Реалізувати ідею допомогли меценати. «Це – особисті речі наймолодшого сина великого Каменяра – Петра Франка. Це речі, які свідчать: нащадок Івана Франка був успішною, прогресивною різносторонньою постаттю. Спортовий рух, «Пласт», авіація – це лише мала дещиця його діяльності. Дякую правнуку письменника Петру Галущаку та всій родині за те, що зберегли їх в такому хорошому стані, – каже один із меценатів, заступник голови Львівської обласної ради Володимир Гірняк. – Дякую також члену нашої фракції «Громадянська позиція» у облраді Петру Кошику, що відгукнувся на пропозицію і ми спільно придбали ці експонати. Не хочу забігати наперед, але у влади Львівщини є багато планів стосовно популяризації імені Франка, стосовно розвитку франкового руху як такого. Вважаю, що родина Франків на чолі із самим Каменярем мають бути брендом не тільки Львова чи Львівщини, а й всієї України. Сьогодні до цього зробили невеличкий крок».

* Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
реклама
більше новин
Top
2019-01-20 07:41 :39