На добре здоров’я. Про делікатне – вголос
Тетяна Козирєва
Журналіст, у сфері особливих зацікавлень якої – медицина
<nbsp;>

Кажуть, що це дуже поширена проблема – її мають вісім людей із десяти. Середньостатичні вікові кордони – 25 – 50 років.

Достеменно відомо, що її, ту проблему, можна успадкувати. А ще – набути важкою у прямому сенсі слова працею. Також – малорухомим способом життя. Частенько скаржаться на цю прикрість вагітні, породіллі, прихильники нестандартного інтиму, любителі соленої, пряної та гострої їжі і випивохи. Згрубша так, хоча перелік можна продовжувати.

В заголовку було заявлено, шо це – делікатна тема. І вона справді така, бо йдеться, даруйте, про геморой. А чому, власне, даруйте? Мій блог на то й медичний, щоби розповісти, обговорити, попередити і порадити. Отже…

Геморой – це захворювання проктологічного характеру, при якому має місце варикозне розширення вен прямої кишки.

Трошки анатомії: пряма кишка і зона анального каналу мають внутрішні і зовнішні венозні сплетіння, які називають гемороїдальними. Коли ті сплетіння патологічно (тобто хворобливо) збільшуються з утворенням вузлів, випадінням, запаленням, кровотечею і тромбозом, лікарі говорять про геморой та його ускладнення. І ті ускладнення створюють чималий дискомфорт.

Хвороба не виявляє себе за один день – розвивається поступово, упродовж кількох місяців чи навіть років. На початках людина відчуває начебто наявність в анальному отворі чужорідного тіла, свербіж, також можуть з’являтися епізодичні і незначні виділення крові. Тобто для початкових стадій наявність незручностей не є характерною – вони «виринають на поверхню» здебільшого при кишкових розладах (закрепах чи проносах), після значних фізичних навантажень (а особливо коли доводиться ситуативно піднімати щось важке), після тривалого сидіння (у групі ризику – водії та офісні працівники), після перегріву і переохолодження (ця інформація – для любителів лазень, саун, гарячих ванн і зимової риболовлі), також унаслідок погрішностей у харчуванні.

Згодом процес загострюється. Як це відбувається? Сказала би, що просто, але ж насправді ой як непросто. Бо йдеться про випадіння гемороїдальних вузлів і кровотечі, а вони бувають такими масивними, що справа може дійти до недокрів’я.

Крім того, не забуваймо про дуже гострі болі, котрими супроводжується запальний процес, і це означає, що людина не годна ні сидіти, ні ходити, ні стояти, ні лежати.

Як чинити? Тут без жодних варіантів – іти до проктолога. Не соромтеся і, головне, не бійтеся. Болю лікар вам не додаватиме, бо діагноз у такій ситуації встановлюється про простому зовнішньому огляді – запалені гемороїдальні вузли у вигляді нерівного «віночка» чітко проглядаються по кільцю заднього проходу. І ще варто пам’ятати про таке: до лікаря йти обов’язково, бо болі, свербіж, виділення слизу і крові та постійні закрепи можуть бути симптомами не тільки геморою, а й онкологічних захворювань кишківника. На жаль.

Звісно ж, адекватне лікування після обстеження може призначити тільки лікар. Тому самотужки – ні-ні. Те саме стосується порад родичів, сусідів, приятелів далеких і близьких, а тим паче віртуальних «товаришів по нещастю» – Інтернет-користувачів.

Лікування – справа індивідуальна і залежить від стадії розвитку захворювання. Але вже говорю, що йтиметься на прийомі у проктолога (як про складову зняття запального процесу станом на нині, а в подальшому – як про профілактику) про відповідну дієту з наголосом на овочах і фруктах, також – сухофруктах (і це чорнослив, курага, інжир). Порадить, звісно ж, лікар виключити з меню всяке-різне гостре, солене, перчене, смажене і копчене. Само-собою – алкоголь. Скаже, що варто обмежити й споживання страв з рису, бодай на час активного лікування забути про наваристі м’ясні бульйони, макаронні вироби, страви з картоплі, гороху і квасолі, жирний білий сир, натвердо зварені чи смажені яйця, гриби, білий хліб. Мої щирі співчуття любителям солодкого – шоколад, як і всі вище перелічені продукти, небажаний при загостренні геморою, бо сприяє закрепам.

Доведеться поміркувати й над зміною способу життя: менше сидіти – більше рухатися, достатньо (до 1,5 літра на добу) пити рідини, замінити лежання у гарячій ванні на гігієнічні процедури під душем.

Також доведеться докласти максимум зусиль для того, аби впорядкувати дефекацію. Це можливо робити послаблювальними препаратами. Або фітовідварами – наприклад, з кори крушини, і п’ється він на ніч. Не хочете на ніч чи кажете, що дуже гірка та крушина? То пийте зранку, щойно прокинулися, ледь теплу водичку з медом (якщо, звісно, на маєте алергії на мед). Від себе особисто пораджу взяти за правило кожного дня їсти першу страву, і це має бути овочевий суп або борщ (не на м’ясному бульйоні), також обов’язково – страви з буряка (наприклад, у вигляді ікри чи іншої холодної закуски).

І не переймайтеся аж дуже, якщо у разі гострої форми геморою або, не дай, Боже, значної крововтрати з прямої кишки вам запропонують, окрім консервативного (медикаментозного), хірургічне лікування. Зараз є ціла низка малотравматичних методів, котрі успішно застосовують, аби позбавити пацієнта проблеми, – склеротерапія, перев’язка вузлів латексними кільцями, інфрачервона коагуляція.

То будьте мені здорові!

Автор дякує за сприяння у створенні матеріалу кандидату медичних наук, хірургу-проктологу Військово-медичного клінічного центру Західного регіону Сергію ТРАЧУ.

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках ZIK.UA.

* Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
реклама
більше новин
Top
2019-05-23 08:00 :42