п'ятниця, 31 серпня, 2018, 15:27
Від Масачусетса до Кембриджа: ТОП-10 найкращих вишів світу
17

Із вересня учні та студенти знову розпочнуть свої уроки та пари у школах і вищих навчальних закладах. Літні канікули, які, історично, беруть початок ще з часів Стародавнього Риму, вже закінчуються, а це значить, що починається традиційна пора навчання. Також, часто, у літнє міжсезоння провідні аналітичні компанії визначають рейтинги найкращих університетів. Серед лідерів США та Велика Британія, а українські виші не у топ-50, і навіть не у топ-250, однак кілька із них є у топ-1000 кращих вузів світу.

Рейтинг найкращих університетів світу (QS World University Rankings) – вважається одним з найбільш впливових глобальних рейтингів вищих навчальних закладів. Розроблений в 2004 році Quacquarelli Symonds спільно з британським виданням Times Higher Education. Саме за цим рейтингом ІА ZIK пропонує коротко ознайомитися і історією та досягненнями найкращих навчальних закладів світу.

1. Масачусетський технологічний інститут, МІТ (США);

Фото: news.zing.vn
Фото: news.zing.vn

МІТ поправу вважається найкращим вищим навчальним закладом у світі, особливо для тих, хто любить і розуміє техніку. Массачусетський технологічний інститут відомий своїми новаторськими розробками у сфері комп’ютерів, робототехніки і штучного інтелекту. Програми MIT з інженерної справи, інформаційних технологій, економіки, фізики, хімії, математики багаторазово визнавалися кращими в США та світі.

Цей заклад заснував Вільям Бартоном Роджерс у 1861 році. Роджерс хотів створити нову форму вищої освіти, яка відповідала б викликам часу і швидкому прогресу науки. Головним завданням закладу він визначив практичне застосування науки та технологій завдяки якісній освіті поєднаній із постійними дослідженнями.

Фото: thinglink.com
Фото: thinglink.com

Станом на серпень 2018 року, 91 Нобелівський лауреат (лауреатка) були пов’язані з MIT, як випускники, викладачі чи дослідники цього відомого технічного інституту. Також заклад виховує міцну підприємницьку культуру, адже сукупні річні доходи компаній, заснованих випускниками MIT, складають майже два трильйони доларів.

2. Стенфордський університет (США);

Фото: STANFORD.EDU
Фото: STANFORD.EDU

Стенфордський університет був заснований залізничним магнатом, колишнім губернатором Каліфорнії та сенатором США Лілендом Стенфордом із дружиною Джейн Летроп Стенфорд. Засновуючи університет, Стенфорди намагалися зберегти пам’ять про свого сина Ліленда Стенфорда-молодшого, який помер у 16-річному віці від тифу в Європі. Відкрився університет 1 жовтня 1891 з 559 студентами та 15 викладачами. Зараз же Стенфорд щорічно приймає близько 6700 студентів і 8000 аспірантів з США і з усього світу, яких навчає майже чотири тисячі викладачів.

Фото: STANFORD.EDU
Фото: STANFORD.EDU

Університет розташований в Кремнієвій долині, його випускники заснували такі визначні компанії, як: Nike, Hewlett-Packard, Sun Microsystems, Nvidia, Yahoo!, Cisco Systems, Silicon Graphics та Google.

3. Гарвардський університет (США);

Фото: harvard.edu
Фото: harvard.edu

Гарвард – найдавніший чинний заклад вищої освіти в США, який був заснований ще в 1636 році. Установу назвали Гарвардським коледжем на честь свого першого значного спонсора, молодого священика Джона Гарварда. Випускник Еммануелівського коледжу (Кембридж, Англія), Джон Гарвард заповів близько 400 книг для створення бібліотеки коледжу, разом із половиною свого особистого майна (вартістю в кілька сотень фунтів стерлінгів). Перше відоме офіційне посилання на Гарвард як «університет» замість «коледжу» знайдене в новій конституції штату Массачусетс (1780).

Фото: harvard.edu
Фото: harvard.edu

Сьогодні університет має сімнадцяту за числом книг бібліотеку у світі та четверту в США – близько 16,2 млн книг і найбільший у світі бюджет серед академічних установ, що сягає 36,9 млрд дол. на рік. Кількість випускників: понад 320 000, з них понад 270 000 з США і близько 50 000 – з 191 країни світу. Гарвардський університет закінчили вісім президентів США (Джон Адамс, Джон Квінсі Адамс, Резерфорд Хейс, Теодор Рузвельт, Франклін Рузвельт, Джон Кеннеді, Джордж Буш – молодший, Барак Обама).

4. Каліфорнійський технологічний інститут (США);

Фото: usnews.com
Фото: usnews.com

Це один з двох найважливіших закладів освіти, разом з MIT, що спеціалізуються в точних науках і інженерії. «Калтеху» також належить Лабораторія реактивного руху, яка запускає велику частину автоматичних космічних апаратів NASA.

У 1891 році бізнесмен і політик Еймос Труп заснував технічне училище в Пасадені під назвою Університет імені Трупа (англ. Throop University). Неодноразово перейменоване, училище нарешті перетворилося на Каліфорнійський технологічний інститут в 1920 році.

Фото: collegechoice.net
Фото: collegechoice.net

«Калтех» вживає академічний календар, заснований на триместрах, які називаються чвертями. Заклад відрізняється широкою програмою обов’язкових курсів з точних наук. Всі студенти зобов’язані пройти п’ять триместрів математики, аж до диференціальних рівнянь і статистики, п’ять триместрів фізики, аж до квантової механіки, спеціальної теорії відносності, і статистичної фізики, два триместри хімії, і триместр біології. Всі студенти також зобов’язані пройти два триместри будь-яких лабораторій, а також дванадцять триместрів гуманітарних і суспільних наук, тобто в середньому один курс за триместр.

«Калтех» залишається відносно маленьким закладом, в якому навчається близько 1000 студентів та 1200 аспірантів. 31 Нобелівський лауреат (лауреатка) пов’язані із «Калтехом».

5. Оксфордський університет (Велика Британія);

Фото: focus.ua
Фото: focus.ua

Оксфордський університет – найстаріший англомовний університет у світі, а також перший університет у Великій Британії. Заснований в 1117 році, хоча є версія, що навчання там почали проводити ще у 1096 році.

Університет складається з факультетів і 39 коледжів, а також сім так званих гуртожитків – закритих навчальних закладів, які не мають статусу коледжу і належать, як правило, релігійним орденам. Всі іспити, як і більшість лекцій і лабораторних занять організовані централізовано, в той час як коледжі проводять індивідуальні заняття із студентами і семінари.

Фото: rate1.com.uа
Фото: rate1.com.uа

Зараз в Оксфорді навчається понад 20 тисяч студентів, близько чверті з них – іноземні. Їх кількість різко збільшується влітку, коли відкриваються літні мовні школи. Жінок в Оксфорд почали приймати тільки в 1920-х рр., Проте вже в 1970-х рр. було скасовано роздільне навчання. Штат викладачів Оксфорда теж великий – майже чотири тисячі осіб. Оксфорд використовує в навчанні унікальну систему тьюторства – над кожним студентом засновується персональна опіка фахівцем з обраної спеціальності.

6. Кембриджський університет (Велика Британія);

Фото: center-ua.com
Фото: center-ua.com

Університет в Кембриджі – це незалежна самоврядна корпорація, яка складається з низки установ (коледжі та університет у тісному сенсі), що не одержує від уряду ніякої допомоги і що не підлягає жодному нагляду. Разом з Оксфордським університетом є найпрестижнішим університетом Великої Британії.

Університет має велику історію, свої традицій та багато пов’язаних з цим закладом цікавих фактів і міфів. Його засновано у 1209 році у місті Кембридж, студентами та викладачами Оксфордського університету, які вимушені були залишити Оксфорд через збройні сутички з місцевим населенням. Кембриджський університет виник за зразком Паризького університету і, мабуть, розвинувся з тієї системи викладання, яку вже в XII ст. ввело тут духівництво. Найзнаменитіша споруда Кембриджа – собор Королівського коледжу. Він будувався майже сто років: з 1446 року – і став найбільшою архітектурною спорудою. Виступ хору хлопчиків собору Королівського коледжу щороку традиційно транслює телебачення на Різдво.

Зараз в Кембриджі навчається понад 20 тис. студентів та працює понад шість тисяч викладачів. Із ним пов’язане найбільше число лауреатів (лауреаток) Нобелівської премії – 130 людей.

7. Федеральна вища технічна школа Цюриха (Швейцарія);

Фото: center-ua.com
Фото: center-ua.com

Належить до найкращих навчальних закладів у галузі технічних та природничих наук. Університет заснований у 1855 році як Федеральна політехніка. Університетське містечко розділено на стару частину, що знаходиться в центрі міста, та нову частину в районі Гьонґерберґ. В університеті 16 факультетів.

Серед випускників та професорів університету 21 лауреат (лауреатки) Нобелівської премії, найбільш відомим з яких є Альберт Ейнштейн, який отримав премію з фізики в 1921 році.

8. Імперський коледж Лондона (Велика Британія);

Фото: usnews.com
Фото: usnews.com

Імперський коледж Лондона був заснований 1907 року на базі гірничої академії, політехнічного коледжу та коледжу City&Guilds. З 1907 по 2007 рік Імперський коледж входив до складу Лондонського університету. Відділення коледжу в самостійну установу було приурочено до сторіччя його заснування і сталося 8 липня 2007 року.

Імперський коледж входить в «Золотий трикутник», який представляє собою групу самих елітних британських університетів, також включає в себе Оксфордський і Кембриджський університети.

9. Чиказький університет (США);

Фото: uapost.us
Фото: uapost.us

Це один з перших університетів у США, який був задуманий як комбінація американського міждисциплінарного коледжу гуманітарних наук та дослідницького університету німецького зразка. Заснований у 1890 році нафтовим магнатом Джоном Рокфелером.

В університеті навчається близько 15 тисяч осіб – п’ять тисяч студентів за програмою бакалаврату і 10 тисяч магістрантів і докторантів. В Чиказькому університеті є більше 400 студентських клубів і організацій. Серед них культурні і релігійні групи, академічні клуби і гуртки, а також організації студентів зі спільними інтересами

Чиказький університет – це альма-матер для багатьох видатних випускників, включаючи 89 лауреатів (лауреаток) Нобелівської премії, які були студентами або співробітниками університету.

10. Університетський коледж Лондона (Велика Британія);

Фото: etudiant.lefigaro.fr
Фото: etudiant.lefigaro.fr

Заснований 1826 року як Лондонський університет. Розташований в самому центрі столиці, на Gower Street. Коледж був спеціально створений без ухилу на релігію, щоб студенти різних конфесій (зокрема католики та протестанти), могли вчитися разом без конфліктів. Досі він зберігає свою чітку позицію проти релігії, і на відміну від більшості інших університетів у Великої Британії, не має офіційних релігійних центрів та клубів. Цей заклад освіти першим в Англії почав приймати студентів незалежно від віросповідання або статі.

Університетський коледж Лондона складається з 10 факультетів, в рамках яких існує більше 100 департаментів, інститутів та дослідницьких центрів. Також це провідний центр біомедичних досліджень.

 

Як бачимо, світовими лідерами в університетській освіті традиційно залишаються американська і британська системи. Якщо говорити про українські вищі навчальні заклади, то за World University Rankings, найкращу позицію займає Харківський національний університет імені Василя Каразіна. Він увійшов в число вузів, які ділять місця з 401-го по 410-е. На місце між 411-420 потрапив Київський національний університет імені Тараса Шевченка, на 501-550 – Національний технічний університет України «Київський політехнічний інститут імені Ігоря Сікорського», на 701-750 – Національний технічний університет «Харківський політехнічний інститут». Два українські вузи, Донецький національний університет імені Василя Стуса та Сумський державний університет, розмістилися на місцях 801-1000.

Харківський національний університет імені Василя Каразіна
Харківський національний університет імені Василя Каразіна

Варто зазначити, що цей рейтинг не включає багато факторів, які пов’язані із якістю освіти маленьких закладів, адже основні критерії World University Rankings: репутація в академічному середовищі, цитованість наукових публікацій представників університету, співвідношення кількості викладачів і студентів і так далі.

Підготував Юра Мартинович,
ІА ZIK

* Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
Top
2019-05-24 06:57 :24