Новини » Суспільство 31 серпня, 2018, 13:57
Мусієнко: Влада боїться добровольців
ZIK
ZIK

Після заяви командувача ООС Сергія Наєва про необхідність забрати добровольців із передової, таких бійців обіцяли прийняти у лави офіційних військ –ЗСУ чи Нацгвардії. Однак, на відміну від, наприклад, «Азова», не усі військові-активісти хочуть легалізовуватись. Адже когось не приймуть на службу через стан здоров’я, а хтось просто не довіряє військовому командуванню.

Про це йдеться у програмі військових розслідувань «Стежками війни» на телеканалі ZIK.

Ще на початку липня командувач ООС Сергій Наєв заявив, що добровольці не можуть воювати поза штатом Збройних сил або Нацгвардії. Мовляв, люди, які раніше їздили «для виконання незрозумілих завдань» у зону бойових дій, котрі «не мають законного права мати зброю», не можуть перебувати на фронті. Ці слова одразу ж набрали розголосу серед військових. Добровольчі батальйони звинуватили керівництво Міоноборони у знеціненні їхнього подвигу. Тоді за слова командира ООС довелось виправдовуватись офіцерам.

«Знаю від генерала особисто його шанобливе ставлення до добровольців, як і моє. Та є закон, що регламентує нову Операцію Об’єднаних Сил. Генерал Наєв і я повинні діяти згідно закону. Тому запрошую усіх добровольців до служби у складі бригади», – заявив командир бригади ім. Короля Данила Валерій Гудзь.

Чи готові добровольці стати контрактниками?

«ДУК «Правий сектор» не погоджується на ці умови, залишаючи за собою право безпосереднього керування військовими операціями та призначення як старшин, так і, відповідно, надання наказів. Це і йде в протиріччя з розпорядженням того ж керівника ООС Наєва», – пояснює військовий експерт Дмитро Снєгирьов.

Та він вважає, що військові високопосадовці не можуть відкрито прогнати із передової добровольців – надто грізний суперник. До того ж, у цих бійців чимала підтримка населення. Натомість волонтерка Олена Живко вважає, що владу непокоять рамки свободи добровольців.

«Військовослужбовці обмежені контрактами, вони не мають права брати участі у політичних акціях чи бути членами громадських організацій. Їх обмежує контракт, тож вони не можуть критикувати владу. Натомість добровольці дуже часто проводять різноманітні акції», – зауважує Живко.

До того ж, експерти переконують: якщо добробати таки розформують, це може негативно вплинути на хід російсько-української війни.

«Роль цих добровольців – надзвичайно висока. Військові прекрасно розуміють, що їх допомога є суттєвою. Треба усвідомлювати, що влада їх просто боїться», – переконаний керівник Центру військово-правових досліджень Олександр Мусієнко.

Історія «Азову»

Та все ж, як живеться тим добровольцям, які таки вступили до лав Нацгвардії? Зокрема, одним із таких є ОЗСП «Азов». Його перший керівник Андрій Білецький пояснює: свого часу стало зрозуміло, що противник «грає на професійному рівні». Відтак, бійці увійшли до складу Нацгвардії.

«Вони прийшли, щоб битись за свою землю. Армія або Нацгвардія займаються цим професійно. Це підрозділи, які заточені під військову функцію та мають професійне озброєння», – наголошує Білецький.

До того ж, і самі бійці «Азову», схоже, уже не проти воювати як частина Нацгвардії.

«Ми стали більш військовими, більш навченими, повноцінним військовим підрозділом», – переконаний військовий полку «Азов» на псевдо Чак.

Керівник рекрутингового центру «Азов» Святослав «Калина» Паламар додає: зараз у полку є відразу кілька тренувальних баз, де бійці відточують військову майстерність.

«Ми вже готуємо професійних солдат – такою є політика підрозділу. Ми хочемо зробити так, щоб непідготована людина ніколи не потрапила у м’ясорубку війни», – розповідає Паламар та зазначає: одна із переваг у роботі в Нацгвардії – не потрібно думати, де взяти зброю.

«У нас надзвичайно якісне забезпечення. Це і за допомогою наших волонтерів та меценатів. Також за власний кошт ми побудували полігон. Амуніцію та зброю дає Нацгвардія. Тут стандартне штатне озброєння – артилерія, танки, автомати», – каже боєць.

«Ми прийшли добровольцями, та зрозуміли, що треба стати професійними військовими. Адже, якщо не створити справді потужну армію, наступна спроба Кремля буде більш вдалою. Вона може коштувати нам повної свободи», – підкреслює начальник військової школи командирів ім. Коновальця на позивний Кріт.

Не всі добровольці хочуть служити в ЗСУ

Та є й бійці, які не можуть підписати контракт із ЗСУ, наприклад, через стан здоров’я. Одним із таких є доброволець Назарій Чапко.

«Я не придатний до військової служби. У мене чотиришурупна пластина в руці. До того ж, із теперішнім керівництвом не бачу себе в складі ЗСУ. Наприклад, недавно комбатом призначили 23-річного хлопця. Уявіть, він тільки з військового училища прийшов – і зразу в комбати», – каже Назарій.

Він пройшов бої за Донецький аеропорт, воював пліч-о-пліч із батьком, та досі жодного статусу вони обоє не отримали, хоча й намагались оформити документи.

«Потрібно зібрати фактаж і це довести. Комісії ж складаються з депутатів обласних, міських рад. Більшість із них – колишні члени «Партії регіонів». Це, фактично ті, кому й зараз «завдячуємо» війною. Вони не зовсім сприяють тому, щоб ми отримали свій статус», – розповідає боєць.

Тим часом на передовій бійці нарікають на роботу із частиною контрактників з ЗСУ. Скаржаться, що ті ледачі.

«Коли ми сюди приїхали, у військових були окопи по коліно. Ми ж їх поглибили вище голови», – каже доброволець ДУК «Правий сектор» Яша.

Тож він переконаний: до добровольців таким воякам ще далеко.

«Добровольці, в основному, воюють ще з 2014 року. От сьогодні по двох хлопцях під час обстрілів було видно, що вони воювали. Після артобстрілу вони відразу ж побігли на свої позиції, бо ті були пусті», – каже Яша.

До того ж, добровольці зазначають: кілька років на передових позиціях додають не лише військового досвіду, «на нулі» люди переосмислюють усе своє життя.

До слова, раніше волонтерка Діана Макарова зазначала, що на фронті немає більш дисциплінованих підрозділів, ніж добровольчі. Зокрема, бійці «Донбасу» та «Айдару», які ввійшли до складу ЗСУ, «майже не покидають лінії зіткнення».

* Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
реклама
більше новин
Top
2019-06-20 01:51 :52