Новини » Львів 31 серпня, 2018, 12:57
Через конфлікт між міською та обласною владою у Львові буде два пам’ятники ЗУНР. Думка історика
Фото: ЛМР
Фото: ЛМР

Через непорозуміння між обласною і міською владою у Львові буде споруджено два пам’ятники до 100-річчя ЗУНР.

Як вже писала IA ZIK, до 100-річчя утворення ЗУНР обласна влада Львівщини з ініціативи громадськості запланувала встановити пам’ятник у Львові на розі вулиць Листопадового чину та Огієнка. На початку червня цього року виділено 2 млн грн з обласного бюджету на його спорудження, однак справа не рухалася, оскільки Львівська міська рада не надавала містобудівні умови та обмеження. Врешті після кількох відмов 31 серпня рішенням міськвиконкому надано погодження на спорудження пам’ятника на вул. Огієнка, 1-3. Власником цієї земельної ділянки є держава в особі обласної державної адміністрації, постійним користувачем – ПАТ «Укрзалізниця», яка погодила встановлення пам’ятного знаку на цій території.

Натомість Львівська міськрада встановить свій пам’ятник в іншому місці. Як повідомили в прес-службі мерії, з нагоди 100-річчя ЗУНР на вул. Городоцькій, 40 буде встановлено скульптурну композицію, зараз вже розпочато підготовчі роботи з реконструкції площі. «Скульптурна композиція складається з лева, фігуру якого запозичено з герба ЗУНР, та блоків дикого каменю з виноградною лозою – як символ того, що з краплі крові українських бійців Листопадового Чину та УГА, пролитої в боях за ЗУНР, зародилася вільна українська держава», – повідомили в міській раді. На реалізацію проекту з міського бюджету буде виділено 3,5 млн грн: 2 млн грн – на виготовлення бронзової скульптурної композиції, 1,5 млн грн – на реконструкцію площі на вул. Городоцька, 40.

Проект міста. Фото: ЛМР
Проект міста. Фото: ЛМР
Проект області. Фото: ЛОДА
Проект області. Фото: ЛОДА

Начальник управління архітектури та урбаністики ЛМР Юліан Чаплінський поскаржився, що обласна адміністрація провела свій конкурс, не запрошуючи міську раду та міське управління архітектури до цього конкурсу. «У нас були зауваження та була ідея розташувати цей пам’ятник на хіднику, де зараз стоїть парковка. Однак містобудівельна рада і рада при управлінні охорони історичного середовища сказали, що це не достойне місце для меморіалу, тому вимагають, в будь-якому разі, якоїсь площі. Однак, те, що цей пам’ятник буде стояти на куті паркового саду – це не зовсім грамотне рішення», – прокоментував він рішення ЛОДА щодо спорудження пам’ятника на розі вул. Листопадового Чину та Огієнка.

Львівський історик Іван Сварник у коментарі IA ZIK зауважив, що більш доцільне місце для пам’ятника саме на вул. Листопадового Чину.

«Як на мене, вулиця Листопадового Чину більше пасує для пам’ятного знаку ЗУНР, оскільки з цією вулицею не лише пов’язана назва Західноукраїнської Народної Республіки, але також пов’язані події першого і подальших днів листопада 1918 року. Ці місця, де відбувалися запеклі бої між українськими і польськими військами у районі Галицького сейму (теперішня будівля ЛНУ імені Івана Франка), вище на цій вулиці є колишня дирекція залізниць (тепер управління Львівської залізниці), навпроти цієї дирекції є палац намісника Глуховського, де займала позиції «гуцульська сотня», і про це є досить багато цікавих і яскравих свідчень. Тому, вважаю, що вулиця Листопадового Чину підходить більше», – вважає історик.

Разом із тим, на його думку, на вул. Городоцькій обов’язково треба було б поставити знак чи таблицю поблизу так званої казарми Фердинанда (тепер будівля військової частини), де також точилися запеклі бої протягом листопада 1918 року.

І.Сварник нагадав, що у Львові ще є третє місце, яке раніше планувалося для спорудження пам’ятника ЗУНР – на площі Петрушевича досі стоїть камінь, на якому написано: «На цьому місці буде споруджено на честь ЗУНР».

Ситуацію із кількома пам’ятниками ЗУНР у Львові історик вважає дивною та зауважує, що поки обласна та міська влада не можуть порозумітися, до 1 листопада залишилося обмаль часу.

«Отож у нас є така дурна, дивна ситуація у Львові. Дуже прикро, що міська і обласна влада не можуть знайти спільної точки зору. До 1 листопада залишилося зовсім мало часу. Я взагалі не уявляю, як можна спорудити пам’ятник якийсь солідний до такого великого ювілею за такий короткий термін», – сказав І.Сварник.

Зі слів І.Сварника, свою позицію щодо розміщення пам’ятника він озвучував на засіданнях в ОДА та в міській раді. «Я був на засіданнях оргкомітету у першій половині року, але чим це завершилося, не знаю. І в області, і в міській раді мене запрошували – я висловлював свої позиції, які були виразні і зрозумілі», – підсумував І.Сварник.

Як відомо, у 2018 році Україна відзначатиме 100-річчя з часу створення Західноукраїнської Народної Республіки.

Львівська облрада зверталася до Президента України та Верховної Ради про оголошення 2018 року Роком ЗУНРу, а 2019 року – Роком Соборності України.

* Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
реклама
більше новин
Top
2019-02-19 14:39 :29