Новини » Економіка 28 серпня, 2018, 13:02
Експерт: Між Кабміном та Нацбанком є політичне протистояння
ZIK
ZIK

Гроші Національного банку України можуть бути використані урядом для виплати критичного імпорту і погашення боргів. Однак замість цього уряд терміново позичає гроші на зовнішньому ринку.

Про це зауважив економіст, заступник голови НБУ у 2005-2009 роках Олександр Савченко у ефірі програми «Перші про головне. Коментарі» на телеканалі ZIK.

«Потрібно зрозуміти, чому в держави виникають величезні борги. Це відбувається через те, що витрати з бюджету більші, ніж доходи. І якщо ми збалансуємо доходи і витрати, то держава у такому випадку не позичатиме взагалі. Натомість в Україні традиційно видатки перевищують доходи, і таким чином виникають борги», – констатував Олександр Савченко.

Експерт пояснює, що саме дефіцит бюджету підштовхує уряд йти до міжнародних кредиторів і просити гроші. І добре, коли таку позику вдається взяти під низький відсоток, як, наприклад, у випадку із МВФ. Утім інколи урядовці змушені виходити на зовнішній ринок, де Україні наважуються позичати гроші тільки під 7-9% річних.

«Це безпрецедентні витрати на обслуговування боргу, і тому єдиний шанс для України – це радикально зменшити видатки бюджету. Утім зменшувати видатки потрібно не на інвестиційну діяльність, адже ці витрати можуть генерувати економічне зростання, а саме на бюрократію», – підкреслив Савченко.

Також фінансист зауважив, що і гроші Національного банку могли бути використані урядом для виплати критичного імпорту та погашення боргів. Утім, на думку експерта, цей механізм не використали через протистояння між політичними командами.

«На мою думку, є певне політичне протистояння між урядовою командою та командою, яка контролює Нацбанк. Я вважаю, що останнє запозичення є абсолютно неправильним, шкідливим і дискредитує Україну як позичальника, тому його потрібно було уникати будь-яким способом», – наголосив Олександр Савченко.

Як повідомлялося, Міністерство фінансів залучило $725 млн до 28 лютого 2019 року. Прибутковість залучення склала близько 9%.

* Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
реклама
більше новин
Top
2019-10-18 13:51 :20