Новини » Світ 27 серпня, 2018, 22:29
Розгляд позову Ірану проти США Міжнародним судом ООН може тривати цілий рік
ZIK
ZIK

Ще на початку травня президент США Дональд Трамп оголосив про вихід його країни з ядерної угоди з Іраном та ввів жорсткий пакет санкцій проти цієї держави. Натомість Ісламська республіка звинуватила Трампа у нападі на іранську економіку. До того ж навіть американські експерти засуджують такі дії свого президента, мовляв, той намагається використовувати санкції лише як інстреумент впливу на міжнародний перебіг побій. Остаточну ж крапку в цьому питанні має поставити Міжнародний суд ООН, до якого й звернувся Тегеран.

Про це йдеться у сюжеті проекту «Перші про головне» на телеканалі ZIK.

Усе розпочалося три тижні тому. Тоді президент США Дональд Трамп схвалив новий пакет жорстких односторонніх санкцій проти Ірану. Йдеться про заборону закупівель американських доларів, торгівлю металами, вугіллям і програмним забезпеченням. Та це лише перший етап. На другий чекають у листопаді. Там уже йтиметься про енергетичний сектор, торгівлю нафтою та угоду з центробанком Ірану.

«Сполучені Штати публічно пропагують політику, спрямовану на те, аби завдати якомога більшої шкоди економіці Ірану та національним компаніям Ісламської республіки. А отже – і самим громадянам країни», – заявив представник Ірану в Міжнародному суді ООН Могсен Могебі.

Коли Іран уперше, ще до суду, заговорив про неправомірність таких дій, Дональд Трамп заявив: санкції скасували 2015 року в рамках міжнародної угоди – зняття обмежень в обмін на припинення ядерної програми. Але підписував документ його попередник Барак Обама. Натомість Трамп як новий президент, обійнявши посаду, вийшов із цієї програми.

«Наша мета – запровадити ефективні санкції, які би змусили Іран змінити свою риторику і справді відмовитися від ядерних амбіцій», – наголошував радник президента США з питань нацбезпеки Джон Болтон.

Утім деякі, навіть американські, експерти вважають, що санкції просто стали інструментом тиску та впливу на міжнародний перебіг подій.

«Я гадаю, це вже стало тенденцією останніх років. Йдеться про використання санкцій як ефективного засобу для досягнення мети в зовнішній політиці. Вони мають не такі руйнівні наслідки, ніж воєнна інтервенція. Але занадто дорого коштують тим, проти кого впроваджені. Створюють, так би мовити, «сильний економічний біль», – переконаний експерт із економічних та енергетичних питань Нейл Батія.

У Вашингтоні ж пояснюють: просто не вірять у згортання атомної програми Тегерана. Докази цього нібито має ізраїльська розвідка. У травні Моссад начебто викрав таємні документи зі столиці Ісламської республіки, де йдеться про продовження військових розробок. В Ірані це заперечують і кажуть, що дотримуються угод, на відміну від США.

«Заходи, запроваджені США найближчими місяцями або навіть тижнями, матимуть катастрофічні наслідки. Іранська економіка може стати неспроможною. Влада не зможе гарантувати безпеки своїм громадянам і тримати на належному рівні охорону здоров’я. Те саме з пенсіями та освітою», – підкреслив Могсен Могебі.

У міжнародному суді Тегеран вимагає зупинити дію односторонніх американських санкцій, передусім, купівлю-продаж в авіаційній та автомобільній царинах, та повернути змогу країні оновлювати програмне забезпечення. Слухання триватимуть три дні. Кожна зі сторін матиме у своєму розпорядженні загалом по 5 годин виступу. Втім, міжнародні експерти кажуть: із огляду на складність справи, на ухвалення остаточного рішення може піти навіть рік.

Як повідомлялося, сьогодні розпочався розгляд позову Ірану проти США через запроваджені Вашингтоном санкції. Іран закликав Міжнародний суд ООН «негайно призупинити» дію відповідного рішення, запровадженого Вашингтоном.

Ярослава Устименко, «Перші про головне»

* Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
реклама
більше новин
Top
2019-04-24 08:50 :53