неділя, 26 серпня, 2018, 11:30 Економіка
Попри нове падіння гривні, економісти переконують: дефолту не буде
ZIK
ZIK

Попри різке падіння гривні, сумнівно, що на Україну чекає дефолт. Адже у нашому золотовалютному резерві значно більше коштів, ніж потрібно віддати МВФ, розраховуючись за надані транші.

По це йдеться у сюжеті проекту «Перші про головне. Тиждень» на телеканалі ZIK.

Найперше стрибки гривні відбиваються на електроніці та косметиці

Нещодавно національна валюта несподівано рано почала своє падіння – у різних обмінника просили за долар по 27,97 гривень, а, часом, і навіть майже 29 гривень. Традиційно ж девальвація стартує у вересні-жовтні – після спокійного літнього періоду.

До того ж ще на кінець червня-початок липня долар коштував по 26-26,15 гривень. Активно ж вітчизняна валюта почала девальвувати вже наприкінці другого літнього місяця. А вже 5 серпня із позначки 26,90 за долар стрибнула до 27,50. На кілька днів вгамувалась, а далі знову полізла в гору. Відтак, усередині серпня за долар уже просили 27,97 гривень, а подекуди – 28,10. Зараз ж офіційний курс, що встановив Національний банк, – 27 гривень 80 копійок за «зелений».

Експерти ж наголошують: на такі перепади із курсом миттєво реагує електроніка. Мовляв, у цій ніші вартість товарів корегують щодня, залежно від валютних коливань. Однак, ще частіше доводиться змінювати прайси продавцям імпортних фруктів, а також власникам інтернет-магазинів косметики.

«Буває, що щось замовляєш вранці за одним курсом, а ввечері він вже інший. Наприклад, якщо курс сьогодні 27, а ти будеш отримувати свої гроші за поставлений товар через тиждень, то доведеться і прогнозувати, скільки до того часу уже коштуватиме гривня», – наголошує генеральний директор Української асоціації постачальників торговельних мереж Олексій Дорошенко.

У 2019-му алкоголь і сигарети знову подорожчають

До того ж експерти радять наповнювати погреби городиною на зиму. Адже вона значно подорожчає – на 30-40%. Протягом цього року морква й інші овочі борщового набору зросли в ціні найбільше. Буряк – на 4, 30 гривні, цибуля – на 7, картопля та капуста – на 8 гривень, а морква – аж на 15 гривень. Подорожчала і вартість хліба з маслом – останнє протягом року додало 20 гривень на кілограмі. Чорний хліб ж подорожчав приблизно на 4 гривні. До кінця року сплатимо за головний продукт ще на 6-10% більше.

Подорожчало, звісно, й м’ясо. Яловичина піднялась у ціні на 18 гривень, свинина – на 16, до кінця року це м’ясо додасть ще 7-8%. Експерти наголошують, що абсолютно всі продукти будуть дорожчати і наступного року. Алкоголю і цигарок це теж торкнеться. З 2019-го горілчані вироби коштуватимуть більше на 13% , а тютюнові – на 20-22%.

Оскільки до України імпортують близько вісімдесяти відсотків нафтопродуктів, то і за бензин, і за дизель, а також за скраплений газ доведеться платити більше.

«Кожна зайва гривня в курсі через два тижні додасть до роздрібної вартості бензину ще 70-80 копійок», – переконаний експерт паливно-енергетичного ринку Геннадій Рябцев.

На стрибки курсу впливає наближення виборів

Та чому гривня так стрімко почала девальвувати ще влітку? У Національному банку це пояснюють просто – мовляв, зріс попит і покупців побільшало.

«Ми в онлайні слідкуємо за валютним ринком, і коли бачимо, що курс на торгах значно відхиляється від попередніх значень, приймаємо участь в торгах», – розповідає директор Департаменту відкритих ринків НБУ Сергій Пономаренко.

У першому кварталі Нацбанк купив 750 мільйонів доларів, у другому – півмільярда. Зараз НБУ продає кошти, таким чином вгамовуючи трохи тиск на гривню. Продали уже 500 мільйонів доларів.

Разом із тим економіст і колишній заступник голови Нацбанку Олександр Савченко пояснює: курс зріс одразу з двох причини. Перша – політична. Президентські перегони уже почалися, і, що ближче до виборів, то більш негативно це впливатиме на курс. Друга ж – вихід інвесторів, які вклалися в українські цінні папери з великою дохідністю. Коли вони купували нашу національну валюту, вона зміцнилася з 27 до 26 гривень за долар. Та, коли забрали зароблене, відповідно, курс стрибнув до 28.

Та й і у Нацбанку підтвердили, що інвесторам дозволили заробити.

«Дійсно, у першій половині року іноземні інвестори побачили, що в гривні є потенціал для зростання. Тож вони скуповували номінований державний борг в гривні. Вони купили на значні суми», – зазначає директор департаменту відкритих ринків НБУ Сергій Пономаренко.

Хто ж ці інвестори, яким Національний банк дає заробити під 17% відсотків річних, у той час, коли українці, в яких на руках, за різними підрахунками, близько ста мільярдів доларів, можуть покласти свої кошти на депозит лише під один-два відсотки?

«Це різні фонди, і більшість там українці. Це наші ж чиновники, олігархи, бізнесмени, які тримають основні кошти закордоном і, коли вони бачать високу дохідність,  вони вкладають сюди і заробляють», – переконаний економіст, колишній заступник голови НБУ Олександр Савченко.

Чи загрожує Україні дефолт?

Та, якби там не було, він переконаний: дефолт Україні не загрожує. Бо загальні суми до виплат Міжнародному валютному фонду цього і наступного року – становитимуть 9,5 мільярдів доларів. Тоді як у золотовалютних резервах зараз маємо 17 мільярдів. У НБУ ще й заявили, що до кінця року планують збільшити їх до 20 мільярдів. Тобто, Україні цілком вистачить коштів сплатити за боргами. Відтак, чимало експертів переконані, що2 мільярди МВФ таки перерахує Києву, адже зацікавлений у поверненні своїх коштів. Від цього залежатиме і курс.

Як повідомлялось раніше, голова Ради НБУ Богдан Данилишин повідомляв, що знецінення гривні у липні відбувалося через посилення попиту на іноземну валюту, що зумовлено впливом короткострокових чинників.

Окрім того, економічний експерт Андрій Блінов прогнозував, що восени отримаємо курс по 30 гривень за долар.

Ірина Коваленко, «Перші про головне. Тиждень»

* Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
реклама
більше новин
Top
2019-01-24 12:41 :25