Не залежуймось: Уроки Франка
Богдан Тихолоз
літературознавець, франкознавець

Красне товариство, маю честь вітати Вас із найбільшим державним святом від імені #ДомуФранка та інтелектуальної спільноти, яка згуртована довкола Франкового дому та Франкового імені.

Певен: нам слід навчитися говорити про власну незалежність без фальшивого пафосу і мелодраматичного заламування рук. Говорити коротко й чітко.

Тому, замість довгих і патетичних промов, – лише 5 тез про незалежність як таку, не лише про сам День Незалежності.

Теза 1. Незалежність – НЕ СВЯТО. Її треба не святкувати, а виборювати і відстоювати. Так, як роблять наші воїни на Сході. Так, як робили наші діди і прадіди – не ті, що в кущах за плотом, а ті, що зі зброєю чи з пером у руках – на передньому краї боротьби.

Теза 2. Незалежність – НЕ ДАНІСТЬ, а процес; НЕ ДАР БОЖИЙ, а БОЖЕ ЗАВДАННЯ чи, точніше, ОБОВ’ЯЗОК перед Богом, Батьківщиною і власним родом і народом. Незалежність не можна здобути раз і назавжди – і на тім заспокоїтися. Її треба здобувати щодня, щогодини, щомиті. І платити за це часом дуже високу ціну. Таку, як ціна крові Небесної сотні, пролита на Майдані, чи ціна життів героїв російсько-української війни.

Теза 3. Незалежність – категорія передусім не політична, а ЕТИЧНА. Вона починається з ГІДНОСТІ окремої особистості, з тяжкого вміння не гнути хребта перед паном, не хилити голови перед ворогом, не складати рук перед лихом, не мовчати перед несправедливістю. З високого мистецтва бути собою і шанувати іншого. Без моральної і соціальної незалежності громадян не може бути незалежної держави. Країна рабів ніколи не стане по-справжньому незалежною. Незалежною може бути лише країна вільних людей з випростаними хребтами і гордо піднесеними головами.

Теза 4. Незалежність – це передусім СВОБОДА ВІД ЗАЛЕЖНОСТІ (точніше, від залежностей). Залежність принижує. Залежність деформує. Залежність убиває. Тому що залежність – це рабство. Незалежно від того, чи це залежність від наркотиків, чи чужих енергоресурсів, чи від волі злостивих сусідів.

Теза 5. Противага незалежності – залежність – від слова ЛЕЖАТИ, ВИЛЕЖУВАТИСЯ, ЗАЛЕЖУВАТИСЯ. Під лежачий камінь вода не тече. Тому незалежність – це рух, праця, готовність до змін, часом болючих, складних і радикальних.

Здається, це головне, що я б хотів сьогодні сказати.

Та насамкінець пригадаю кілька думок нашого великого попередника, великого мудреця і великого вчителя, з яким розмовляю мало не щодня, – Івана Франка. Вони варті того, щоб саме сьогодні до них дослухатися.

ДУМКА ПЕРША

«…Незалежність політична взагалі нічого не значить порівняно з внутрішнім соціальним рабством. Яка користь буде для нашого народу з того, що наші податки замість росіянина чи пруссака буде брати і витрачати уряд, який складається з наших власних панів, що дбають так само як росіянин і пруссак лише про самих себе, а не про благо народу?»

ВИСНОВОК: політична незалежність має конечно зміцнитися соціальною та економічною.

ДУМКА ДРУГА

«…Свобода – не готовий печений хліб, котрий можна краяти й їсти; свобода – се школа, в котрій люди вчаться жити по-людськи, так, аби нікому не було кривди. …Тільки сама свобода і ніхто інший може приготовлювати чоловіка й цілий народ до свобідного життя».

ВИСНОВОК: після століть колоніальної залежності ми лише починаємо вчитися в школі свободи. Вчитися тяжко, але без науки й мистецтва свободи годі мріяти про незалежність.

ДУМКА ТРЕТЯ

«Історія нашого українського національного руху в остатніх двох десятиліттях пригадує нам образ того заклепаного народу, змушеного пробивати велику, віковічну скалу, яка ділить його від свобідних, повноправних, цивілізованих націй, а притім позбавленого найважнішого знаряду для сієї праці – заліза, себто національної свідомості, почуття солідарності і невідлучного від неї почуття сили і віри в остаточний успіх».

ВИСНОВОК: лише залізо національної свідомості й солідарності гарантує успіх незалежної держави.

Сьогодні, в День Незалежності України, дозвольте побажати Вам – і нам усім! – справжньої, а не лише формальної чи ритуальної незалежності.

Справжня незалежність неможлива без внутрішньої свободи і без заліза національної свідомості.

Ми варті ТАКОЇ незалежності, а вона варта наших зусиль.

Тож не залежуймося! ;)

Попереду багато роботи.

Слава Україні!

 

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках ZIK.UA.

* Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
реклама
більше новин
Top
2019-05-26 08:07 :44