Новини » Економіка

Екс-заступник міністра фінансів пояснив, як можна покращити ситуацію із зовнішнім боргом України

ZIK

Зовнішній борг України становить майже 60% від ВВП. Це дуже ризиковано, адже йдеться про валюту. Тому й високими є девальваційні ризики, оскільки при падінні гривні моментально зростає сам борг і його відсотки.

Про це в ефірі інформаційно-аналітичного проекту «Перші про головне. Коментарі» заявив президент Економічного дискусійного клубу, колишній перший заступник міністра фінансів України (у 2005 році) Анатолій Максюта.

Він підкреслив: в Україні є визначений законом граничний рівень державного та гарантованого державного боргів – йдеться про 60% ВВП. Натомість зараз ці показники значно перевищені, зокрема держборг становить 71%. Тож експерт погодився із думкою, що це можна вважати також загрозою національній безпеці, адже позика перевищує усі межі, встановлені законодавством.

«У Бюджетному кодексі зазначається: якщо в тебе борг перевищив 60% ВВП, уряд повинен терміново підготувати заходи щодо скорочення видатків і приведення їх у визначену законом відповідність», – розповів Максюта.

До того ж, за його словами, в України досить великий держборг як для держав, що розвиваються.

«Інші такі країни не мають настільки високого боргу, тож нам потрібно приводити його навіть не до 60, а до 50 чи 40%», – наголосив експерт.

Водночас він зауважив: тут дуже багато залежить саме від того, якою буде економічна ситуація у державі. Адже без потужної економіки скоротити держборг не вдасться.

«Ми можемо гратись цифрами і переставляти значення. Однак зараз проблема в тому, що зовнішній борг у нас – 56%. Тут йдеться про валюту. Тож відразу боїмось девальвації, тому що в нас моментально росте сам борг і його відсотки у ВВП», – зазначив економіст.

Одним із заходів для вирішення цієї ситуації може стати переведення зовнішнього боргу у внутрішній.

«Де можна взяти цю ліквідність? Прикладом для цього може бути рішення із рефінансуванням державних банків. Тоді Нацбанк, грубо кажучи, друкував гроші, купував облігації внутрішньої держпозики, відтак, з’являлась можливість перевести активи у готівку, яку вкладали у капітали цих фінустанов», – підкреслив Анатолій Максюта.

 Як повідомлялось, VoxUkraine і LIGA.net підрахували: ще в червні держборг України становив 76,3 млрд доларів. Тобто кожен громадянин винен  приблизно по 1 800 доларів.

Згодом в.о. міністра фінансів Оксана Маркарова під час презентації Стратегії управління держборгом зазначила, що до кінця наступного року планується знизити держборг до 52% ВВП, а в 2020-му – до 49%.

 

Loading...