live

Експерт пояснив, чому Україна має більший держборг, ніж країни, що розвиваються

ZIK

Після кризи 2008 року, Україна нагромадила безліч боргів. Для того, щоб їх виплати, держава мала б подбати про збільшення доходів, а не витрат.

Про це в ефірі інформаційно-аналітичного проекту «Перші про головне. Коментарі» розповів президент Економічного дискусійного клубу, перший заступник Міністра фінансів України (у 2005 році) Анатолій Максюта.

«Як утворюються борги? Тоді, коли держава або хоче витрачати більше, ніж заробляє, або складається складна ситуація під час економічної кризи», – каже Президент Економічного дискусійного клубу.

Він нагадує, що й, попри економічну кризу, у держави залишаються витрати. Перш за все, гроші потрібні для обслуговування старих боргів.

«Держава позичає гроші. Від цього утворюється дефіцит бюджету, що є різницею між видатками і доходами. Відповідно, дефіцит бюджету породжує зростання боргу. У будь-якому разі його треба чимось покривати», – пояснює експерт.

Анатолій Максюта вирізняє два способи погашення кредиту: позики і приватизацію.

«Приватизація – це коли ми назавжди продаємо державні активи і витрачаємо гроші в поточному році. Я не підтримую таку політику. Вважаю, що кошти від таких продажів мають йти в окремий фонд і працювати на створення нових активів, зростання економічної потужності держави тощо», – наголошує експерт.

Протягом останніх років Україна мало займалася своєю економікою, доходами, переконаний перший заступник Міністра фінансів України у 2005 році.

«Гроші просто так нізвідки не візьмуться. Спершу ми мали кризу 2008 року. Тоді набрали боргів. Потім ми взяли кредити у 2014-у, не змогли повернути гроші, реструктуризували борг», – пригадує Анатолій Максюта.

В ідеалі держава має жити збалансовано. Тобто, її бюджет по доходах і видатках має бути рівним. Проте в житті так не буває, каже експерт.

«Завжди протягом року є різниця між витратами і прибутками. Щоб у першому півріччі видавати гроші, треба взяти їх звідкись, наприклад, з фінансового ринку», – зазначає колишній заступник Міністра фінансів України.

Анатолій Максюта підкреслює:  дефіцит бюджету повинен дорівнювати капітальним видаткам.

«Як правило, держави беруть гроші на інвестиційні видатки. Навіть у деяких країнах є обмеження: дефіцит бюджету повинен дорівнювати капітальним видаткам», – зауважує Президент Економічного дискусійного клубу.

Коли держава має дефіцит, то зобов’язана створити джерело його майбутнього погашення, пояснює експерт.

«На жаль, в Україні нормативи не дотримуються. Навіть 60% ВВП, які записані у бюджетному кодексі, не виконується. Тому наша ситуація – дуже тривожна. Україна має значно більший борг, ніж ті країни, що розвиваються», – додається  Анатолій Максюта.

Нагадаємо, на початку літа Державний борг України становив 76,3 млрд доларів.

Loading...
Loading...
Loading...