Через зміни клімату дерева ростуть швидше і виростають більшими, але тендітнішими, – вчені

Фото: zakarpatlis.gov.ua

У міру того, як на планеті зростає глобальне потепління, вегетативний сезон подовжується – і в деяких регіонах рослини отримали цілий додатковий тиждень в році, коли вони можуть продовжувати свій нормальний ріст. Однак високі температури і антропогенні забруднення нівелюють цей ефект: утворені тканини виявляються неміцними, роблячи дерева ламкими і знижуючи якість деревини.

До таких висновків дійшли Ханс Претцш (Hans Pretzsch) і його колеги з Технічного університету Мюнхена, статтю яких опублікував журнал Forest Ecology and Management, пише naked-science.

Справді, в одній зі своїх попередніх робіт Ханс Претцш виявив, що на тлі помітного збільшення середньої температури темпи зростання ялини і бука в Центральній Європі виросли за останнє сторіччя на вражаючі 77 відсотків на рік. Це було б добре: збільшена продуктивність дерев означає більшу кількість поглинання вуглекислого газу, і великі обсяги ресурсів, доступних для використання людьми. На жаль, в новій роботі Претцша показано, що це не так.

Автори дослідження спиралися на дані моніторингу 41 ділянок в лісах на півдні Німеччини, деякі з яких збираються ще з 1870 року. Вони також зібрали і проаналізували зразки деревини місцевих ялин (Picea abies), дубів (Quercus petraea), буків (Fagus sylvatica) і сосен (Pinus sylvestris). Виявилося, що для всіх чотирьох видів щільність деревини впала на 8-12% у порівнянні з 1870 роком. Частково такий ефект пов’язаний з самим прискореним ростом. Проте більшою мірою він може бути викликаний дією азотовмісних забруднень, що надходять у повітря з вихлопом автомобілів, а в воду і грунт – у вигляді сільськогосподарських добрив.

За оцінкою вчених, питомий вміст вуглецю в ослабленій деревині наполовину менший, ніж було в кінці XIX століття, що знижує ефективність зв’язування атмосферного вуглекислого газу. Проте автори вважають процес в цілому позитивним: нехай і в ослабленому вигляді, але дерева ростуть активніше, і ліси починають поширюватися швидше, що може хоч трохи послабити негативний вплив на біосферу людини.

Нагадаємо, Через зміни клімату пустеля Сахара зросла на 10%.

Loading...