Новини » Світ 22 серпня, 2018, 6:40
Вчені розповіли, коли людство зіткнеться з дефіцитом прісної води

Чиста прісна вода життєво необхідна людині. Але в сучасному світі вона стає все більшим дефіцитом. За підрахунками експертів, зараз близько двох мільярдів жителів Землі не мають доступу до свіжої води. А до 2050 року ця кількість може зрости до 50%.

Населення планети постійно збільшується – у 2017 році воно зросло на 83 мільйони осіб. Але ресурси води обмежені, і з часом ця проблема буде ставати все гостріше, – повідомляє Мir24.

Експерти склали список країн, де в наявності дефіцит питної води. На першому місці опинилася Індія. Уряд країни поліпшив водопостачання сільських районів, але 163 мільйони жителів все ще потребують допомоги.

На другому місці – Ефіопія, де нестачу води відчуває 61 мільйон чоловік, хоча і там ситуація змінилася на краще з 2000 року.

Також в десятку країн увійшли, у напрямку зниження, Нігерія, Китай, Конго, Індонезія, Танзанія, Уганда, Пакистан і Кенія.

Більшість прісної води йде на потреби сільського господарства: для зрошення полів, розведення худоби, риби і водних рослин. В останні десятиліття темпи забору води з річок, озер і підземних джерел сповільнилося, проте він все ще випереджає швидкість росту населення.

Вчені нагадують, що в природі все взаємопов’язано. Якщо встановити греблю на річці, то нижче за течією стане неможливо ловити рибу. Якщо викачувати підземні води, то земля може почати просідати.

«Води просто не вистачає для задоволення всіх наших потреб», – зазначив Паоло Д’Одоріко з Каліфорнійського університету в Берклі.

За прогнозами фахівців, в найближчі десятиліття енергетика буде споживати все більше і більше води. Такі проекти, як перехід на поновлювані джерела енергії, можуть вирішити одну проблему, але створити іншу. Наприклад, вирощування культур для біопалива може зажадати додаткової кількості прісної вологи.

Також не варто забувати про зміни клімату. Через потепління і погодні аномалії вода стане більш цінною. Може змінитися і циркуляція водно-повітряних потоків на планеті. Експерти попереджають про збільшення частоти засух і повеней, а значить – вода надходитиме в місця, де її і так в надлишку, і залишати посушливі райони.

Великі міста вже почали страждати від нестачі води. Так, в 2018 році тотальна посуха ледь не спіткала Кейптаун (Південна Африка). На початку року влада міста прийшли до висновку, що до квітня подача води буде повністю припинена. Уникнути кризи вдалося лише завдяки відчайдушним заходам, зокрема, урізання води для поливу сільськогосподарських культур. Експерти відзначають, що цей випадок, швидше за все – перший з багатьох.

До 2050 року 3,5 – 4,4 мільярда чоловік будуть відчувати дефіцит питної води, з них близько мільярда – жителі міст. Максимальному ризику піддається Лос-Анджелес – вчені вважають, що його населення буде зростати навіть після осушення водних джерел. На другому місці – індійський Джайпур, на третьому – найбільше місто Танзанії Дар-ес-Салам.

Втім, вихід є. Екологи відзначають, що дотримання Паризької угоди по клімату може врятувати 60 мільйонів жителів Азії від водної кризи. Але одного цього кроку недостатньо. За словами експертів, світовій владі слід заздалегідь підготуватися до можливої ​​нестачі води і знайти способи її економити.

 

* Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
реклама
більше новин
Top
2019-10-15 15:24 :43