вівторок, 21 серпня, 2018, 12:16 Суспільство
Семерак: в Україні переробляється лише 3% від усього сміття
ZIK
ZIK

Проект Національної стратегії з управління відходами – лише дороговказ, як потрібно рухатись у цьому напрямку. Відтак, в Україні потрібно створити рамковий закон про сміття, а після цього ухвалити ще десяток законопроектів, що регулюватимуть окремі галузі поводження з різними типами відходів.

Про це в ефірі інтелектуально-політичного ток-шоу «Гра у класику» з Сергієм Рахманіним на телеканалі ZIK розповів міністр екології та природних ресурсів України Остап Семерак.

Він підкреслив, що трагедія на Грибовицькому сміттєзвалищі спонукала Кабінет міністрів подумати, чи є у держави стратегія щодо того, як керувати відходами.

«Насправді державної стратегії не було. Катастрофа сталась у Львові, але цілком зрозуміло, що вона могла і може трапитись і будь-де в іншому місці. Тому держава повинна мати чітку стратегію. Схожі напрацювання були у минулому столітті, наприклад у Японії чи Швейцарії», – зазначив міністр.

Тоді було створено швидку робочу групу, яку очолив сам Остап Семерак. І менше ніж за –  напрацьовано проект Національної стратегії з управління відходами.

«Вона має чітку ієрархію. По-перше, ця стратегія імплементує усі європейські стандарти. Вона з самого початку визначає запобігання утворенню сміття, а тоді вже – переробка, повторне використання і, можливо, спалення. Сама ж стратегія – лише дороговказ, куди ми повинні рухатись», – підкреслив урядовець.

А вже під цей «дороговказ», пояснює міністр економіки, триває робота над національним і регіональними планами, де будуть прописані чіткі кроки: що і як потрібно зробити.

«Ця стратегія також прописує створення законодавчої бази. Дуже часто ми чуємо, що є інвестори, які можуть прийти у будь-яке з українських міст і побудувати там завод з переробки сміття. Але не маємо жодного успішного прикладу такої інвестиції. Чому? Відповідь проста – ті умови, які сьогодні працюють, є неприйнятними для бізнесу», – каже Семерак.

Тим не менш, він переконаний, що жодного «українського велосипеду» не потрібно придумувати – слід лише взяти на озброєння європейські стандарти.

«Швейцарія з 1972 року почала їхати цим потягом і приїхала до того, що сьогодні у них 100% переробки сміття. З побутових відходів вони не вивозять на захоронення взагалі нічого. Україна не повинна їхати і зупинятись на кожній їхній зупинці, але потрібно використати цей образний потяг і набагато швидше здолати цю дорогу», – переконаний чиновник.

Окрім цього, він підкреслив, що європейські директиви є цілком зрозумілими не тільки для українського бізнесу, а й для європейського, який готовий інвестувати і прийти на український ринок.

«Аби вони прийшли сюди, повинні мати чіткі правила. Але таких сьогодні немає. Їх потрібно створити в законах. Це дуже амбітний план, адже нам треба спочатку створити рамковий закон про відходи. Йдеться про імплементацію європейської директиви про відходи. Після цього потрібно ухвалити ще близько 10 законопроектів, що регулюватимуть окремі галузі поводження з різними відходами», – розповідає міністр.

Також він відповів на запитання, чи вірить в те, що напередодні виборів Верховна Рада захоче ухвалити законопроекти, які примушуватимуть людей більше працювати і платити.

«Я вірю, що це потрібно робити. Якщо ми чекатимемо від виборів до виборів, то просто втонемо у смітті. У нас переробляється лише 3% відходів, але продукується щороку дуже багато. Воно просто вивозиться, складається, а ця снігова куля постійно росте», – підсумував Остап Семерак.

Нагадаємо, раніше міністр екології заявляв, що 99% сміттєзвалищ в Україні не відповідають сучасним екологічним нормам.

* Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
реклама
більше новин
Top
2019-01-19 17:20 :13