Новини » Політика 21 серпня, 2018, 12:41
Разумков: Домовленості Європи та РФ про транзит газу через Україну можуть бути фікцією
ZIK
ZIK

Дуже ймовірно, що основною темою розмов Ангели Меркель із Володимиром Путіним та Петром Порошенком був «Північний потік-2». Адже канцлеру Німеччини таки доведеться домовлятись із Кремлем про майбутнє функціонування газового ринку у Європі. Тож тепер перед політиком стоїть завдання збалансувати ситуацію із транзитом через територію України.

Таку думку в ефірі інформаційно-аналітичного проекту «Перші про головне. Коментарі» висловив головний редактор «РБК-Україна» Сергій Щербина.

Він підкреслив: дуже ймовірно, що основною темою розмови між Ангелою Меркель та Володимиром Путіним був все ж «Північний потік-2». До того ж, швидше за все, саме це питання більш предметно обговорювали і канцлер Німеччини та Президент України під час телефонної розмови.

«Думаю, основна тема бесіди стосувалась газового транзиту через Україну та альтернативних шляхів транзиту з Росії у ЄС», – зазначив Щербина.

Мовляв, так чи інакше, Меркель буде змушена якось домовлятись із Путіним про майбутнє функціонування газового ринку у Європі.

«З одного боку, Меркель змушена це робити, а з іншого – важливо розуміти, що після запуску другої лінії «Північного потоку» у Європі буде два газових крани: у Москві і в Берліні. Багато німецьких політиків ж вважає, що цей проект відповідає національним інтересам їхньої держави. Та тепер перед Меркель стоїть завдання щодо збалансування ситуації із транзитом через територію України», – зауважив експерт.

Адже, на його думку, західні партнери не можуть просто кинути нашу державу. Тож у всіх цих розмовах будуть певним чином враховувати і українські інтереси.

«Думаю, що саме навколо об’ємів майбутнього транзиту газу через українську ГТС і відбувалась уся ця розмова», – підкреслив Щербина.

У свою чергу політтехнолог, директор Української політконсалтингової групи Дмитро Разумков додав: швидше за все, телефонні переговори між Порошенком та Меркель мали лише дипломатичний та інформаційний характер. Там не йшлося про якісь серйозні зміни ані в позитивну, ані в негативну сторону щодо ситуації на Донбасі чи із «Північним потоком-2».

«Потрібно чітко розуміти: якщо говоримо про спроби захисту українських інтересів Німеччиною, йдеться про збереження транзиту через українську ГТС. Однак, на жаль, питання не полягає в об’ємі цього транзиту. Насправді ж є граничні обсяги, після яких транспортування газу через територію України перестає бути рентабельним», – розповів Разумков.

Тож, на його думку, є загрози того, що Росія домовиться із європейськими державами про збереження транзиту через Україну. Та граничні обсяги тут становлять близько 40 мільярдів кубів палива на рік. За нижчими ж об’ємами транспортування газу тоді буде вже не рентабельним. До того ж, як зауважив Щербина, тоді виникне і технологічна проблема із функціонуванням ГТС та газопостачанням східних регіонів України. Адже в магістралі не можна буде забезпечити необхідний тиск.

«Опустити ці показники можна і до 10-15 мільярдів, однак тоді доведеться дотувати увесь цей процес. Відповідно, ціну транзиту піднімуть у кілька разів», – зазначив політтехнолог.

Та, на його думку, у такому випадку цю суму потрібно буде закласти у вартість тарифу для споживачів газу у Європі.

«Вони ж зададуть питання: навіщо транспортувати через територію України газ за дорожчим транзитом, якщо можна спокійно гнати це паливо по-іншому? Адже точка виходу газу – одна, це Російська федерація. Тож споживачам байдуже, де гнатимуть більшу кількість газу – через «Північний потік» чи через Україну», – переконаний Разумков.

Тож він підкреслив: зараз питання щодо української ГТС потрібно ставити більш ширше, охоплюючи об’єми, технологічні можливості цього процесу і ціну.

«Тоді й зможемо говорити, що при збереженні мінімальних об’ємів продовжуємо транспортувати газ. Якщо ж ні, домовленості Європи і Росії щодо збереження українського ГТС будуть лише обманом. Адже зберегти транзит можна, однак тоді не буде що транспортувати», – підкреслив Дмитро Разумков.

Як повідомлялось раніше, президент Росії Володимир Путін і канцлер Німеччини Ангела Меркель провели переговори у Німеччині. Зустріч тривала три години і відбувалась у закритому режимі в резиденції ФРН для почесних гостей у передмісті Берліна.

Після цього у Ангели Меркель відбулась і телефонна розмова з Президентом України Петром Порошенком, де політики домовились про продовження консультацій на рівні міністрів закордонних справ країн "нормандського формату" щодо миротворчої місії ООН на Донбасі.

* Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
реклама
більше новин
Top
2019-10-18 17:14 :47