Герус: В Україну так і не приїхало жодної тонни вугілля з Роттердаму

ZIK

Якби Україна справді отримувала вугілля із Роттердаму, то витрати на перевезення були б виправданими. Натомість, насправді цього транспортування не відбувається. Відтак, на кожній тонні вугілля отримуємо завищення ціни на 15-20 доларів.

Про це в ефірі інформаційно-аналітичного проекту «Перші про головне. Коментарі» на телеканалі ZIK розповів енергетичний експерт Андрій Герус.

«Вартість вугілля в Україні становить приблизно 85 доларів, плюс 15-20 доларів за доставку. Але 8 тисяч кілометрів з Роттердаму в Одесу, насправді ніхто не виконує. Тому що жодної тонни вугілля з Роттердаму в Україну так і не приїхало», – сказав Герус.

За його словами, це означає, що 15-20 доларів за тонну вугілля є якраз завищенням ціни на 20%. Також він розповів, що є ще декілька шляхів завищення ціни на вугілля.

«Вугілля із сіркою на 2% відсотки прирівняли до більш дорожчого. Тому воно повинно мати дисконт у 10%. Адже, якщо в тебе є не один відсоток сірки, а два, то вугілля повинне коштувати на 10% дешевше. Тому вартість транспортування і різниця в якості додає має 10 і 20% різниці в ціні. Сумарно 30% – це та різниця, яка повинна бути в ціні на вугілля», – зазначив експерт.

Саме тому він вважає, що ціна на вугілля завищена. Також, він зауважив: якщо говорити про теплову генерацію, то в Україні її продають половині енергоринку.

«Ми мали 30% завищення, але це лише половина всіх грошей. Тобто, у фінальній ціні електроенергії є завищення на 15%. Якщо взяти, наприклад, скільки витрачає метрополітен чи міський електротранспорт, то, враховуючи це завищення, можна вийти на конкретні суми», – наголосив Герус.

Тому, він зазначив, якщо говорити про тарифи, то їх автоматично можна переводиться на гроші.

«Енергоатом» виробляє 50-55 % електроенергії, але він її продає за 54 копійки, а теплова генерація виробляє 30% електроенергії, але продає її уже по 2 гривні. Відповідно, якщо ми говоримо про гроші, то «Енергоатом» виробляючи 50 %, забирає з ринку менше 30% грошей. Натомість теплова генерація виробляючи лише 30 %, забирає з ринку 50 % грошей», – додав експерт.

Нагадаємо, формулу розрахунку тарифів «Роттердам+» планують скасувати через початок дії нового ринку електроенергії. Адже 7 серпня 2017 року НАБУ почало кримінальне провадження через імовірні зловживання Нацкомісію з регулювання тарифів при укладанні «Роттердам+». Також очільник НАБУ Артем Ситник заявляв, що справа про запровадження формули «Роттердам+» є пріоритетною для його відомства. 

 Loading...