Новини » Економіка 21 серпня, 2018, 16:39
Енергоексперт пояснив, чому після скасування «Роттердаму+» тарифи виростуть втричі
ZIK
ZIK

Скасування формули «Роттердам+» може негативно відбитися на тарифах. Ймовірно, населенню доведеться платити втричі більше за електрику, а для промисловості витрати на послуги зростуть на тридцять відтоків.

Про це в ефірі інформаційного проекту «Перші про головне. Коментарі» на телеканалі ZIK сказав співзасновник Фонду енергетичних стратегій Юрій Корольчук.

«Україна йде у напрямку переходу до вільного, конкурентного ринку електроенергії, ринку двосторонніх контрактів, біржової торгівлі тощо. У зв’язку із цим багато документів втратять свою дію. Тому стане непотрібною потрібною методика розрахунку оптово-ринкової ціни на електроенергію, тобто формула «Роттердам+»», – пояснює експерт.

Співзасновник Фонду енергетичних стратегій переконаний: в умовах ринку буде діяти правило формування маргінальної ціни на електроенергію.

«Тобто, якщо теплові електроцентралі будуть пропонувати 1,75 грн за кіловат, то таку ж ціну отримають інші компанії, які можуть пропонувати за кіловат навіть 0,50 грн. Йдеться про державне підприємство «Енергоатом». У нього сьогодні найнижчий тариф, але отримує фірма втричі більше коштів», – каже Юрій Корольчук.

Він прогнозує, що ціна електроенергії для населення зросте навіть втричі.

«Якщо сьогодні середня ціна за електроенергію – це 1,25 грн, то при ринкових умовах буде становити 3,10 грн. Формула «Роттердам+» давала можливість платити менше. Щороку можна було зекономити, грубо кажучи, до 40 млрд гривень», – наголошує експерт.

Співзасновник Фонду енергетичних стратегій підкреслює: згідно методики «Роттердам+» ціна на вугілля регулюється.

«НКРЕКП заклав середню вартість вугілля – 83 долари. У той час долар коштував 26 гривень. А в умовах ринку, за тонну вугілля треба сплатити 95 доларів. У той самий час ми бачимо, як валюта невпинно росте. На мій погляд, регулятивна система була вигідною для населення», – вважає експерт.

Юрій Корольчук пояснює, що останні два роки формула «Роттердам+» відігравала роль певної «подушки», бо не давала можливості рости ціні на тарифи.

«Формула «Роттердам+» відігравала роль підготовки перехідного етапу до стабільного ліберального ринку. Стосовно промисловості, варто відзначити, що і вони отримають вищу ціну на тридцять відсотків. Втім, на мою думку, найбільшу вигоду від скасування регулятивною системи отримає компанія «Енергоатом»», – додає експерт.

Нагадаємо, формулу розрахунку тарифів «Роттердам+» планують скасувати через початок дії нового ринку електроенергії.

* Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
реклама
більше новин
Top
2019-10-14 23:14 :21