live

Куркуль чи кріпак?

Моя бабця народилася на Надсянні, у с. Жуховичі, пережила зв’язковою війну, втрату рідних, переселення, смерть чоловіка і багато всього. Вона була куркулька, в кращому значенні цього слова.

Завжди в коморі було повно всього – від запасу зерна до круп чи самогонки, від грошей «на книжці» – до солі і сірників під стріхою. Таких як вона переслідували і винищували, тож залишилися, в більшості, кріпаки. Люди, які мріють про роботу, на якій «робити не тєжко – тєжко сі встроїти».

Ми можемо легко обрахувати рентабельність вирощування картоплі чи паперівок в перерахунок на їхню ринкову вартість, навіть із похибкою на екологічність та культурну цінність відвідин дач і сіл.

День травневого бульбокопа наочно демонструє нам, що в житті важливо «наробитися», а не «доробитися». Цей, мабуть, ще ранньокомуністичний міф, і далі активно тиражується і використовується. Адже, чесно на квартиру (машину, Єгипет, додай своє) не заробиш…

Кріпак ходить на роботу, а куркуль заробляє гроші. Кріпак не думає про майбутнє, а нарікає на владу (будь-якого розливу та масштабу), а куркуль творить зміни, вкладає, ризикує, працює.

Звісно, життя кольорове і повне напівтонів, та, для мене, якось надто очевидно став проявлятися поділ на кріпаків і куркулів. Якщо я не задумуюсь, ким я є, то питання не стоїть, бо я… кріпак. До куркуля треба вирости, цього можна (треба) навчитися. Куркуль не вмре від роботи, від роботи помирають на панщині. І нехай декорації змінилися, а ми працюємо не на полях, а в офісах, вже не «за паличку», а за «мінімалку», перед більшістю з нас стоїть питання: ким я є? Адже кріпак надто сильно занурений у зону комфорту, він може з чистою совістю нарікати на всіх, а йому ніхто не заздритиме. Куркуль стає зобов’язаний усім навколо самим фактом свого існування – феодалам, через створення непідконтрольного простору, кріпакам через створення некомфортної альтернативи. Якщо хочеш здобути долю, готуйся до неприємностей.

Не знаю напевно, але маю глибоке переконання, що століття закріпачення та повної (від фізичної до мовної та ментальної) розправи над куркулями і є однією із причин актуального стану за вікном.

Але є добра новина – куркулем можна стати. Що для цього треба?

  1. Позбутися боргів (кредитів), для початку вести облік доходів та скласти фінансовий план, літератури та навчальних заходів вистачає. Боргів матеріальних і ментальних. Розділити із сусідом «межу», пробачити ті борги, які нам не повернуть. Євреї кажуть, якщо у вас проблеми, які можна вирішити грошима – то це не проблеми, а витрати. Їх треба покрити і «закрити питання».
  2. Не лише брати, але й віддавати (так-так, куркулі не забувають про десятину). Коли даєш, отримуєш більше, не знаю як, але це працює на сто відсотків. Розуміння і спроможність ділитися благами з іншими стає джерелом здобуття нових благ.
  3. Нічого не отримувати безкоштовно. Якщо немає змоги заплатити грошима шукати інші шляхи (волонтерство, громадська активність, фізична чи інша праця). Запропонуй за отримані блага той спосіб оплати/компенсації, який можеш забезпечити. Будеш здивований, як усе зміниться.

Думай, як куркуль, живи, як куркуль, працюй, як куркуль і багатій, як куркуль.

Loading...
Loading...

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках ZIK.UA

*Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.

Loading...