четвер, 16 серпня, 2018, 12:22 Економіка
Сім моментів, які слід врахувати у Туреччині
Президент Туреччини Реджеп Таїп Ердоган. Фото: Getty Images/Global Images Ukraine
Президент Туреччини Реджеп Таїп Ердоган. Фото: Getty Images/Global Images Ukraine

Існує сім основних моментів, які слід мати на увазі трейдерам, інвесторам, урядам та центральним банкам щодо Туреччини.

№ 1. Проблема не лише у валюті

Незважаючи на те, що у даний час увага громадськості прикута до коливань валюти, ситуація у Туреччині виходить далеко за межі валютного ринку. Адже коливання валюти часто трапляється у країнах з економікою, що розвивається. Найкраще їх сприймати, як індикатор існуючих, більш глибоких проблем.

№ 2. Дисбаланс існує вже деякий час

Стимулюючи свою економіку за допомогою кредитів та, останнім часом, бюджету, Туреччина накопичила подвійний дефіцит, тобто диспропорцію, як у бюджеті державного сектора, так і на поточному рахунку платіжного балансу. Фінансування за рахунок зовнішніх позик та припливу капіталу допомогло збільшити інвестиції та забезпечити зростання. Проте цього було недостатньо для зниження боргового навантаження.

№ 3. Зовнішнє середовище стало менш сприятливим

Хоча потреби у фінансуванні залишаються значними, Туреччина зараз стикається з більш складним зовнішнім середовищем. І жодних змін найближчим часом годі й сподіватися. Як наслідок, приток грошових коштів став меншим та дорожчим.

Якщо говорити про глобальну ліквідність, то світ перебуває на перехідному етапі від тривалого періоду вільних фінансових ресурсів, створених центральними банками. Деякі масштабні щомісячні ін’єкції грошових коштів, отримані від програм придбання активів, або припинені (як у випадку з Федеральною резервною системою), або скорочені (Європейський центральний банк). Зі зростанням та диференціацією ставок на користь США, існує значна ймовірність подальшого зміцнення долара.

Це позначилося на технічно більш нестійких класах активів, особливо на ринках, що розвиваються, які зазнали значного відпливу капіталу. Облігації випускаються у національній та іноземній валютах, а отже, валюти та розподіл ризиків, перебувають під тиском.

Масла у вогонь до цього, і без того складного, зовнішнього середовища, додали і політичні розбіжності Туреччини зі США. На їх тлі з’явилися розмови щодо подвоєння тарифів, які США застосовують до імпорту металів з Туреччини. Досягнення певного політичного консенсусу стало важливим кроком у короткостроковій перспективі, щоб зменшити тиск на валютному ринку Туреччини.

№ 4. Інвестори мають сумніви щодо політичної реакції Туреччини

Ситуацію в країні ще більше ускладнює занепокоєння з приводу економічного управління. На тлі значного політичного тиску, існує низька віра у те, що центральний банк може вжити рішучих ринкових заходів для стабілізації валюти. Занепокоєння з приводу політичного втручання, посилилося призначенням Реджепом Тайіпом Ердоганом міністром фінансів свого зятя.

№ 5. У країні відсутні надійні зовнішні якорі

Зазвичай країни, які стикаються з подібними проблемами мають пошукати країну-якір, яка підстрахує її до моменту посилення внутрішньої політики. Як правило, це тягне за собою отримання фінансування від Міжнародного валютного фонду. Саме таким шляхом пішла цього року Аргентина, щоб протистояти коливанням на своїх валютних ринках.

Проте Туреччина, як видається, не поспішає звертатися до МВФ, і це зрозуміло. Тим більше, що на сьогоднішній день на підтримку США годі й розраховувати, а виконавча рада фонду, швидше за все, вимагатиме значних коригувань політики Анкари, включаючи відмову від багатьох ключових ініціатив президента Ердогана. Є ще один момент. Переговори з МВФ можуть сприйнятися, як повернення до «старих днів» початку 2000-х років, які, по суті, відкрили шлях для президента та його правлячої партії.

Однак без МВФ Туреччина муситиме ще більше відмовитися від своїх ініціатив. З фінансуванням МВФ або без нього, Туреччину, ймовірно, очікує період скорочення витрат, підвищення цін на державні послуги та збільшення податків для зменшення як внутрішнього, так і зовнішнього дефіциту.

Альтернативи МВФ не має. Інші європейські уряди та інституції, швидше за все, не зможуть істотно вплинути на фінансовий стан Туреччини. Те саме стосується і більшості країн Перської затоки. Китай, менш обтяжений політичними проблемами, навряд чи захоче прийти на допомогу. І більш тісні політичні зв’язки з Росією навряд чи зможуть забезпечити достатню суму грошових потоків.

№ 6. Бездіяльність не є виходом

Туреччина може просто відпустити ситуацію та дозволити валюті самостійно знайти свою межу. Питання полягає лише у тому, якою ціною для економіки.

Вже цьогорічна девальвація валюти підштовхнула інфляцію, збільшила борг та диспропорцію валют, спричинила тиск на місцеві банки, перешкодила економічному зростанню та погіршила перспективи багатьох місцевих підприємств. Якщо так триватиме і надалі, почнеться період рецесії. Також від уряду вимагатимуть підтримки місцевих банків та захисту найбільш уразливих прошарків населення.

№ 7. Балачки про контроль за капіталом та конвертованістю валюти

Нічого дивного, що зараз у країні ведуться розмови про можливість Туреччини здійснювати контроль за капіталом, щоб обмежити його відплив та протистояти доларизації економіки. Це збільшує стимул для приватного сектора (як місцевого, так і іноземного), щоб прискорити її відмову від місцевої валюти. Це породжує ще більший фінансовий та економічний тиск.

Через внутрішній та зовнішній тиск, влада має обмежені можливості для маневру, коли йдеться про розробку політики та фінансування, особливо якщо вона вирішать самотужки боротися з проблемами. Мало ймовірно, що уряд зможе уникнути поєднання вищих процентних ставок, жорсткої економії, фінансування від МВФ та деяких форм контролю за капіталом. Дійсно, чим довше він зволікає з посиленням політики всередині країни та взаємодією з МВФ, тим більший ризик того, що все це станеться.

Інвестори мають готуватися до більшої нестабільності турецької ліри, а також більшої технічної загрози для інших ринків, що розвиваються, особливо у Європі.

Bloomberg

Переклад з англійської Оксани Вергелес, для ІА ZIK

Редакція не завжди поділяє позицію авторів публікацій.
* Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
реклама
більше новин
Top
2019-01-23 18:33 :00