Новини » Світ 15 серпня, 2018, 14:10
«Я не расист, проте…»: Вибори, які змінять Швецію
Фото: bloomberg.com
Фото: bloomberg.com

Скелі вікінгів та поросята, що смажаться на рожні, привернули увагу тисячі шведів до фестивалю, організованого націоналістами, які готуються здійснити найбільший за останні сто років політичний переворот у країні.

Шведські демократи – ультраправа партія, яку з 2005 року очолює Йіммі Окессон. Він оновив партію, коріння якої сягають неонацизму. Деякі опитування свідчать про те, що група може стати найбільш численною у шведському парламенті після виборів, що відбудуться 9 вересня. Такий результат покладе кінець 100-річного соціал-демократичного панування.

У рідному місті Окессона, Сельвесборзі, великі натовпи вітали його промову щодо скорочення імміграції. Бачення його партії передає глобальні націоналістичні настрої, що стали переважати у світовій політиці після фінансової кризи 2008 року, та, як наслідок, призвели до обрання Дональда Трампа у США та рішення Великобританії вийти з Європейського Союзу.

Для Швеції переломним моментом стала криза біженців 2015 року. Протягом останніх десятиліть колись однорідна 10-мільйонна нація була кардинально трансформована, причому 18% її населення народилося за межами країни.

Більшість шведів позитивно сприймали імміграцію. Проте виборці все частіше стали висловлювати занепокоєння щодо того, що їхня країна прийняла понад 600 000 біженців протягом останніх п’ять років.

На фестивалі, організованому його партією, Окессон привернув увагу натовпу тим, що зосередив увагу на невдачах чинної влади, називаючи два останніх уряди найгіршими у шведській історії. Також звучали заклики до Швекзіту, або ж, іншими словами, до виходу Швеції з ЄС.

Тед Лоренссон, пенсіонер із острова Черн, сказав, що він підтримує шведських демократів. «Я думаю, вони хочуть покращити допомогу, що надається людям похилого віку, охорону здоров’я, догляд за дітьми, – сказав він. – Повернімо стару Швецію». Проте він також визнав, що його думка відмінна від думки його доньки, яка вважає, що риторика шведських демократів нагадує гітлерівську.

Прихильники їхньої партії стверджують, що вони розчаровані тим, що економічний бум у Швеції не позначився на добробуті громадян. «Поїзди та лікарні не працюють, а імміграція триває», – заявив швед Роджер Матсон.

«Я не расист, проте однозначно націоналіст, – сказав він. – Мені не подобається бачити площу міста, сповнену жінок у нікабах та людьми, що воюють між собою».

Уряд прем’єр-міністра Стефана Левена підтримує темпи економічного зростання на рівні 3%. Проте, шведам все частіше доводиться довго чекати на отримання медичної допомоги, а рівень злочинності зростає.

60-річна Піа Перссон, яка живе у Крістіанстаді та працює на «Горілці Абсолют», каже, що голосуватиме за Шведських демократів, адже теперішній уряд нехтує її інтересами. Це включає у себе довге перед кабінетом лікаря, де часто вона є «єдиною шведкою».

«Я думаю, що настав час побачити цілісну картину Швеції та зберегти її первісне населення, – завила вона. – Я не расист, а реаліст».

Крістіанстад, що знаходиться у 30 хвилин їзди від рідного міста Окессона, має таку ж кількість населення, що народилося за кордоном, як і середній показник по країні. Прибуток приблизно на 8% нижче середнього національного показника, тоді як лише третина мешканців має вищу освіту. Шведські демократи здобули 21,5% голосів у Крістіанстаді у 2014 році, у порівнянні з 12,9% по країні.

Згідно з опитування прихильників шведських демократів, проведеним Novus, лише 5% з них вважають, що Швеція йде у правильному напрямку. Виборці, 2/3 яких становлять чоловіки, мають освіту нижче середнього, живуть у сільській місцевості та заробляють менше грошей, ніж прихильники двох найбільших партій країни. Найбільше їх хвилює імміграція, правопорядок та охорона здоров’я.

Окессон зумів здобути прихильність виборців з обох сторін політичного спектра повідомленнями про підвищення добробуту та зниження податків на основі скорочення імміграції.

Швед Себастіан Свенссон, колись підтримував правоцентристську опозиційну партію Помірну коаліційну партію. Проте зараз усе змінилося. «Якби ми мали найкращі медичні послуги у Європі, я ю не мав жодних претензій щодо дуже високих податків, – сказав він. – Проте, це не так».

Ульф Гансен, політик та барабанщик групи Ultima Thule, одної з улюблених груп Окессона, не надто переймається тим, що його називатимуть расистом. З моменту свого утворення на початку 80-х років, група користувалася великою популярністю у правосторонніх колах. Її перший альбом був проспонсорований Bevara Sverige Svenskt, неонацистським рухом, який дав початок Шведським демократам.

Гансен стверджує, що імміграція «зайшла занадто далеко».

«Люди кажуть, що «на вулицях є расисти». Врешті-решт, хай називають мене так. Я знаю, що це неправда, проте...».

Аманда Білнер,
Bloomberg

Переклад з англійської Оксани Вергелес, для ІА ZIK

Редакція не завжди поділяє позицію авторів публікацій.

* Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
реклама
більше новин
Top
2019-02-21 01:56 :03