Новини » Економіка 15 серпня, 2018, 14:55
У Рахунковій палаті виявили понад півмільярда гривень втрат держбюджету через монополію ProZorro
Тендери. Фото: radiosvoboda.org
Тендери. Фото: radiosvoboda.org

Через наявність недержавних електронних майданчиків в сфері державних закупівель в 2017 році держбюджет втратив понад півмільярда гривень доходів. Такими є висновки Рахункової палати України за результатами проведеного аудиту публічних закупівель.

Про це йдеться в розслідуванні «Обозревателя» під назвою «Комерційна монополія ProZorro, або Чому Україна втрачає 500 млн грн на рік на закупівлях».

Як ідеться у публікації, аудит публічних закупівель, який провела Рахункова палата, показав, що за красивою вітриною ProZorro працює незаконно створена система закупівель, яка заробляє на державі.

Наприкінці липня 2018 року Рахункова палата України оприлюднила на своєму веб-сайті Рішення № 13-1 від 31.05.18 р «Про розгляд Звіту про результати аналізу стану публічних (державних) закупівель у 2017 році».

«Згідно з даними аудиту Рахункової палати, найбільші втрати держбюджету криються в заробітках адміністраторів електронних майданчиків. Номінально їх сьогодні акредитовано 24, але реально діючих всього шість. Решта 18 електронних майданчиків фіктивні: просто вносять абонентську плату, але діяльності не здійснюють. Можливо, таким чином шестеро учасників намагаються створити видимість жорсткої конкуренції в галузі. Найцікавіше ж, що перераховані компанії в 2017 році добре заробили на учасниках електронних торгів. «...У середньому суб’єкти господарювання – адміністратори електронних майданчиків, які брали участь у електронних закупівлях, мали б отримати від учасників електронних торгів у 2017 році понад 473 269,83 тис. гривень...», – відзначають аудитори Рахункової палати. Окрім цього, Велика Шістка отримала прибуток від надання платних послуг учасникам торгів, які не входять до базового пакета оператора. Вартість таких послуг є договірною і перебуває поза контролем державних органів», – пише автор матеріалу.

Як ідеться у публікації, можна сміливо припустити, що через наявність недержавних електронних майданчиків в сфері державних закупівель в 2017 році держбюджет втратив понад півмільярда гривень доходів.

«В цілому за підсумками 2016-2017 рр. можна говорити про недоотримання бюджетом близько 1 млрд грн доходів і збагачення цих комерційних структур на зазначену суму», – пише «Обозреватель».

У звіті Рахункової палати також вказано низку рекомендацій у зв’язку з виявленими порушеннями. Серед них, наприклад, – перевірка Державної фіскальної служби ДП «Прозорро» щодо повноти сплати податків і зборів, перевірка Антимонопольного комітету про ймовірну монополізацію українського ринку електронних майданчиків в сфері державних закупівель.

«Очевидно, в нинішньому вигляді система ProZorro існувати не може. Її необхідно довести до розуму. По-перше, слід передати саму систему з управління ДП «Прозорро» уповноваженому органу із закупівель, тобто Мінекономрозвитку, як того вимагає Закон «Про державні закупівлі».

По-друге, замість приватних електронних майданчиків слід створити кілька державних. У приватних майданчиків не зрозумілий функціонал і завищена вартість послуг. Тоді мінімум 500 млн грн в рік буде йти не в приватну кишеню, а до держбюджету.

По-третє, керівництву Мінекономрозвитку слід розглянути питання про притягнення до відповідальності посадових осіб Міністерства, з вини яких були допущені численні порушення законів України «Про державні закупівлі» та «Про захист інформації в інформаційно-телекомунікаційних системах».

По суті, слід передати «великий привіт» Максиму Нефьодову, який в Міністерстві курирує ProZorro. Схоже, він підставив не тільки свого безпосереднього шефа, першого віце-прем’єра Степана Кубіва, а й прем’єра Володимира Гройсмана. Також компетентні органи мають перевірити, чи не було у пана Нефьодова корупційного інтересу в існуванні такої системи закупівель, де держбюджет не заробляє ні копійки», – ідеться у публікації.

* Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
реклама
більше новин
Top
2019-10-18 14:42 :34