Новини » Політика 14 серпня, 2018, 12:32
На зустрічі Меркель із Путіним можуть обговорити квоти газу для української ГТС, – аналітик
ZIK
ZIK

Відстоюючи свою позицію у темі «Північного потоку-2», Україна повинна пояснити Європі, що ми не просто ображена держава, яка втрачає транзит. Маємо зацікавити комерційні інтереси ЄС, наголошуючи на можливості іноземних компаній заробляти на наших газосховищах.

Таку думку в ефірі інформаційно-аналітичного проекту «Перші про головне. Коментарі» на телеканалі ZIK висловив політичний аналітик Андрій Вігірінський.

Він переконаний: під час зустрічі канцлера Німеччини Ангели Меркель із президентом РФ Володимиром Путіним акцент розмови буде прив’язаний до «Північного потоку-2». Однак, умови реалізації цього проекту багато в чому залежать від того, що отримає Україна.

«Адже Україні щось потрібно дати, аби зняти напруження. Оскільки із схеми постачання газу в Європу викидають цілу країну заради роботи одного газопроводу від держави-агресора, проти якої вводять санкції», – наголосив Вігірінський.

Тож він підкреслив: «Північний потік-2» обов’язково буде, та зараз питання полягає у завантаженості цієї магістралі.

«Розмова Меркель з Путіним може стосуватись того, яку квоту у транзиті природного газу для потреб ЄС можна віддати українській ГТС. Адже тут вся справа у правилах існування енергетичного ринку Євросоюзу. До того ж представники Європейської енергетичної асоціації залучені до переговорів між «Газпромом» та Україною. Вони перебуватимуть у цьому процесі, щонайменше, ще найближчі півтора роки, поки не збудують «Північний потік-2». Від України та позиції «Газпрому» залежить забезпечення газом ЄС у зимовий період», – пояснив експерт.

Тому, на його думку, зараз Європі важливо зберегти цей «хиткий баланс», у тому числі, і через позицію Трампа, який критикує будівництво газопроводу.

«Тож, я к на мене, розвиток подій буде, як і з «Північним потоком-1». Він не працює на повну потужність, завантажений на 50%. Тож і «Північний потік-2» в цілому квотно буде завантажений десь на половину обсягу», – переконаний полі аналітик.

Тож він підкреслив: тут потрібно аналізувати загальну стратегію «Газпрому» та плани щодо постачання природного газу в ЄС у 2020 році.

«Якщо читати статистику «Газпрому», за умови функціонування «Північного потоку-2» і всій заявлених потужностей, транзит Україною буде зведений до нуля», – зауважив Вігірінський.

Європу ж це питання цікавить суто із комерційної складової. Адже Україна планує,що у новостворений на вимогу Третього енергетичного пакету ЄС ПАТ «Магістральний газопровід» увійде іноземний оператор ГТС.  Відтак, кошти із цього надходитимуть саме іноземним компаніям. Вони зможуть отримувати газ не на західному кордоні України, а на східному. Це допоможе їм навіть затримувати його у підземних газосховищах на наші території і утримувати до періоду зимових високих цін.

«Це комерція, бізнес, торгівля. Тому Україна має зацікавити ЄС не тим, що ми – ображена держава, яка залишається без транзиту, а тим, що можемо віддати частку свого бізнесу у цьому секторі. Відповідно, європейські компанії зможуть на цьому заробляти. Інакше не зможемо про стимулювати свої інтереси у Європі», – підкреслив Андрій Вігірінський.

Як повідомлялось, планується, що 18 серпня Путін прибуде до Німеччини для зустрічі з Меркель. Так, речник німецького уряду Штеффен Зайберт розповів, що серед тем розмови – конфлікт у Сирії, ситуація на Сході України та енергетичні питання. З огляду на суперечливий проект "Північний потік-2" Зайберт знову наголосив, що для німецького уряду важливим є збереження Україною транзиту російського газу до Європи.

У свою чергу Президент України Петро Порошенко заявив, що Газопровід «Північний потік-2» – це «троянський кінь» Кремля проти європейської енергетичної і врешті-решт геополітичної безпеки.

«Відмова від реалізації проекту в рамках Третього енергетичного пакету ЄС та свідоме невиконання «Газпромом» рішень Стокгольмського арбітражу по справах з Україною – це чіткі і недвозначні сигнали щодо справжніх мотивів газопроводу і його потенційних катастрофічних наслідків для Європейського Союзу», – зазначив глава держави.

* Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
реклама
більше новин
Top
2019-03-23 09:11 :19