Новини » Суспільство 13 серпня, 2018, 17:05
Дмитро Стус відмовляється співпрацювати з творцями фільму про батька
Зйомки художнього фільму «Стус» про українського поета-дисидента Василя Стуса Фото: Facebook-сторінка СТУС/Художній фільм про Василя Стуса
Зйомки художнього фільму «Стус» про українського поета-дисидента Василя Стуса Фото: Facebook-сторінка СТУС/Художній фільм про Василя Стуса

Автори фільму про українського поета та політв’язня Василя Стуса порушили усі домовленості щодо стрічки з його сином – Дмитром Стусом. Тепер він відмовляється співпрацювати з творцями фільму про батька.

Про це повідомив Дмитро Стус, передає Громадське.

За його словами, близько року тому автори фільму звернулись до нього для консультацій.

«Приблизно рік тому, може менше, вони до мене звертались, я попросив сценарій, після прочитання сценарію я відмовився з ними співпрацювати, на цьому все. Я вважаю, неприйнятний сценарій – ні з етичних міркувань, ні з естетичних», – сказав Дмитро Стус.

Син поета наголосив, що «ні до режисерів, ні до фільму його власне ставлення не зміниться» навіть за будь яких умов, у тому числі, за умови повернення до фільму сцен із Віктором Медведчуком, який був адвокатом Василя Стуса.

«Люди від мого імені поширили купу заяв... Мене просили поговорити з ними про проблематику, ми домовились, що все не буде вириватись з контексту. Але наскільки мені розповідають мої друзі і моя дружина, все це порушено. А з людьми, які порушують свої обіцянки, я нічого не маю спільного», – сказав Дмитро Стус.

«Можливо їм доведеться, щоб фільм не був піратський, звертатись до мене про авторські права (з проханням надати такі, – ред.), але я й тоді не буду з ними говорити», – підкреслив син Стуса.

Нагадаємо, сцена суду над українським письменником Василем Стусом, де його захищав Віктор Медведчук, зникла зі сценарію фільму про дисидента не з політичних причин.

Про це розповів режисер фільму «Стус», зйомки якого зараз відбуваються, Роман Бровко.

Він відкинув чутки про те, що творчій команді нібито телефонували від Медведчука та вимагали прибрати сцену з судом.

«Пішов чорний піар, що вирізали Медведчука, що хтось дзвонив... Я про такі факти нічого не знаю, мені особисто ніхто не дзвонив. Історія була збудована не на київському суді, а на тому, що його хотіли номінувати на Нобелівську премію, що його намагалися вмовити стати другим Тичиною, що його гебістка просила визнати, що в Україні відбувалася перебудова, демократизація... Якимись сценами доводилося жертвувати», – каже режисер.

За його словами, родина Стуса, зокрема його син Дмитро Стус, не хотіли, щоб тема суду була у фільмі.

«Ми ще на етапі затвердження фінальної версії сценарію зрозуміли від сім’ї, що є деякі неприйнятні теми, які вже їх дістали. Це і тема суду, бо про неї говорили вже дуже багато разів. Не на рівні письмової заборони, але на рівні розмов із довірою один до одного було таке, що не треба зачіпати цю тему», – розповів Бровко.

За словами режисера, крім сцени суду над Стусом, із фільму прибрали також близько 20 інших сцен. Здебільшого це пов’язано з кошторисом та хронометражем, каже він.

«Щоб відзняти все, що було в сценарії, треба було вдвічі більше грошей. Є вимоги кінотеатрів до українського кіно: хронометраж 100 хвилин, більше не можна. А в нас було сцен десь на 180 хвилин. Тому ми мали вирізати. Ми не тільки суд вирізали, ми вирізали історію про сім’ю Стуса, коли він жив у Горлівці, вирізали сцени з батьком, матір’ю», – каже режисер.

Роман Бровко вказує й на юридичні тонкощі. За його словами, творча команда не може встановити достовірність багатьох епізодів із життя Стуса.

Як приклад він наводить спілкування дисидента з адвокатом Медведчуком, що відбувалося віч-на-віч.

Як пояснив Бровко, в разі будь-яких неточностей вони ризикують отримати судовий позов від Віктора Медведчука.

Режисер зазначив, що вони намагалися зв’язатися з Медведчуком, коли писали сценарій, проте в його прес-службі відповіли, що не мають часу на спілкування.

За словами режисера Бровка, він би не хотів, щоб фільм про Стуса перетворився на фільм про Медведчука.

«Я ставив перед собою завдання зробити кіно про постать, персону, про боротьбу Стуса. Увіковічувати, вибачте, пана Медведчука в цій історії... Про Медведчука через 10-20 років всі забудуть, а про Стуса мають пам’ятати і через 20, і через 100 років. Ми маємо увіковічити пам’ять Стуса», – сказав він.

Напередодні актор Геннадій Попенко написав у Facebook, що з фільму «Стус» вирізали сцену фінального судового засідання над дисидентом, де його захищав Віктор Медведчук. За його інформацією, це сталося нібито через дзвінки з адміністрації Медведчука до творчого колективу фільму з вимогою прибрати всі згадки про нього.

* Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
реклама
більше новин
Top
2019-03-26 22:12 :16