субота, 11 серпня, 2018, 15:41 блоги Суспільство
На добре здоров’я. Пекло для серця
Тетяна Козирєва
Журналіст, у сфері особливих зацікавлень якої – медицина

Цьогорічне літо насправді дає «прикурити». Аномальна спека чи не по цілому світу заподіює неабиякої шкоди сільському господарству, спричинює масштабні пожежі і забирає людські життя.

На початку липня найвищу за всю історію температуру повітря зафіксували в Алжирі – стовпчик термометра у місті Уаргла сягнув позначки +51,3. Попередній рекорд сягає 13 липня 1961 року (+50,7, Марокко).

Також чуємо, що в Японії через надмірне перегрівання ушпиталено 3500 людей. Шкварить в Австралії, Греції, Іспанії, Португалії, Швеції, Німеччині, Великобританії та, як не дивно, – у Фінляндії (людям навіть дозволяють ночувати у супермаркетах під кондиціонерами).

Й Україна в цьому сенсі не пасе задніх, бо в багатьох областях температура повітря постійно перетинає позначку понад +30 градусів. І це – в затінку!

Фото з відкритих джерел
Фото з відкритих джерел

Звісно, можна говорити про багато проблем через аномальну спеку. Ну, хто про що, а я про – здоров’я.

Медики завжди наголошують на тому, що у літню пору стається найбільша кількість серцево-судинних катастроф, в тім числі – інфарктів міокарда та інсультів. Навіть за сприятливої, до +25, температури повітря.

Чому? Частково тому, що самі собі шкодимо, надміру навантажуючись. Як на мене, передусім і особливо це стосується фазендейро-пенсіонерів, котрі, потрапивши на присадибну ділянку, намагаються зробити все і вже, абсолютно не беручи до уваги, що для непідготовленого серцевого м’яза навіть здорової людини надмірне фізичне навантаження є украй небажаним. А що вже говорити про людей із хворим серцем? Крім того, не забуваймо, що пекуче сонце вкупі з високою вологістю (читай – задухою) – складний іспит для системи кровообігу. То ж не дивно, що літнім, а на додаток – повним людям важко переносити вар навіть за містом, де, здавалося б, менше шкварить порівняно з мегаполісом.

Зрештою, за наших «чудових і сприятливих» побутових українських умов, і великого, зарослого бур’янами городу не потрібно, аби перевантажити серце – достатньо кілька зупинок переїхатися громадським, набитим під зав’язку, на додачу – з «ввічливим і доброзичливим водієм», транспортом…

Але наразі маємо те, що маємо. І мусимо якось це все витримувати. Тому пропоную вкотре поговорити про головні правила поведінки у жарку пору. Отже…

Відомо, що організм здорової людини реагує на високу температуру повітря розширенням кровоносних судин, прискореним, понад 80 ударів на хвилину, пульсом, підвищенням артеріального тиску, задишкою. Аби зберегти нормальний кровообіг, серцю доводиться працювати у посиленому режимі. Часто – на межі можливостей. Також потрібно враховувати, що висока температура повітря посилює потовиділення, а це означає втрату не тільки рідини, а й мінеральних солей, зокрема – калію і магнію. Лікарі попереджають й про згущення крові, ймовірне утворення тромбів та порушення серцевого ритму, котрі можуть виникнути саме на тлі зневоднення та щойно згаданих електролітних розладів. А це – сприятливі умови для розвитку інфаркту міокарда, гіпертонічного кризу, інсульту, й передовсім про це мають пам’ятати люди зі скомпрометованою серцево-судинною системою. Саме тому загальна порада для всіх, хто знає про вади свого серця, тобто має кардіологічні недуги, ще перед початком літа прийти до лікаря – по обстеження та, можливо, сезонне (літнє) коригування кількості медикаментів і схеми їх прийому. Оце – по-перше.

По-друге, кардіопацієнтам обов’язково за умови спеки дотримуватися кількох дуже простих правил.

  • Намагайтеся бодай удома створити комфортну температуру повітря. Це означає, що вдень потрібно зачиняти вікна, аби не «напустити жару» з вулиці. (А особливо, якщо вікна виходять на сонячну сторону). Щодо вечірньої та нічної пори, то вікна, звісно ж, мають бути відчинені.
  • За можливості, не виходьте на вулицю з 11.00 до 17.00. Якщо саме в цей, найгарячіший, час кортить прогулятися, ховайтеся у затінок. При температурі понад +25 уникайте фізичних навантажень (говорю в тім числі і про важченні торби з ринку). Не забудьте захистити від сонця голову (бейсболкою, капелюшком, панамкою). Одежа має бути вільною, світлою і (дуже бажано) натуральною.
  • Якщо надміру впріваєте, прийміть комфортної температури душ. Переймаєтеся великими рахунками на воду? То бодай вмийтеся прохолодною водою. Або потримайте у прохолодній воді долоні. Якщо перебуваєте вдома, зробіть прохолодну ванночку для ступень. Чи прикладіть до гомілок мокрий рушник і так потримайте, поки не нагріється. Цю процедуру можна повторювати декілька разів упродовж дня. Як, зрештою, й інші вище названі.
  • Підкоригуйте від спеку раціон. Зменште кількість м’яса та риби – «прогалини» на тарілці заповніть овочами й фруктами. Відмовтеся від жирного і смаженого. Збільште обсяги споживання в будь-яку пору року корисних кисломолочних продуктів. Наприклад, кисляку, котрий легко самим можна робити вдома. (За такої спеки молоко скисатиме «на раз»! А особливо, якщо додасте до нього ложку-другу сметани). Дотримуйтеся правильного питного режиму, а рідини потрібно випивати 1,5 – 2 літри на добу, і це можуть бути вода (переварена або столова мінеральна негазована), несолодкі (чи з невеликою кількістю цукру) компоти, також – негусті (чорний і зелений) чаї, котрі дуже добре втамовуватимуть спрагу. Можна запарювати й трав’яні збори – наприклад, з меліси, квіток календули та листя обліпихи. Ну, якщо вже не має часу на те, щоби зварити компот чи приготувати відвар із трав, наперед закип’ятіть літрів зо два води і, коли вистигне, видушіть у неї, аби смакувало, соку з лимону. На це вже точно не мало б забракнути часу. І не забудьте забути на сезон сквару про алкоголь. (Це я спеціально припустилася повторів, аби ви звернули увагу на цю «безалкогольну» тезу).
  • У жодному разі не припиняйте і навіть не призупиняйте прийому кардіологічних препаратів на щодень. Але, про всяк випадок, перепитайте у свого сімейного лікаря, як ті препарати впливають на терморегуляцію, водний баланс організму і чи часом не підвищують чутливості шкіри до сонячного опромінення?
  • Виходячи з дому, перевірте, чи поклали до кишені (кишеньки, торбинки, «бардачку») ліки «про всяк випадок». Говорю про нітрогліцерин та валідол. Не забудьте й про пляшечку пиття в дорогу, хай не дуже довгу і нетривалу. Жіночкам незайве покласти до торбинки віяло. Точно не буде зайвим!
  • Якщо раптом відчули запаморочення, загальну слабкість, сильну жагу, головний біль чи біль у серці, кличте по допомогу. Маєте силу, орієнтуєтеся у часі і просторі, то перейдіть у затінок. Якщо не маєте, попросіть когось із перехожого вам допомогти. Також хай викличуть «швидку» і до приїзду лікарів побудуть з вами.

Ну, начебто в загальних рисах все розповіла. Не гнівайтеся, що говорю про це вже не вперше. Ліпше хай та інформація «застрягне в зубах», ніж через її відсутність (чи незнання або нехтування) мати рубці на серці.

То будьте мені здорові.

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках ZIK.UA.
* Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
реклама
більше новин
Top
2018-12-14 23:13 :34