п'ятниця, 10 серпня, 2018, 17:01 Політика
На території України є 170 незаконних польських пам’ятників, – Святослав Шеремета
Фото: facebook.com/PolscyKibicedlaKresowiakow
Фото: facebook.com/PolscyKibicedlaKresowiakow

На території України є велика кількість незаконних пам’ятників, встановлених представниками іноземних держав, зокрема Угорщини та Румунії. Однак найбільшу кількість – 170 – встановили польські громадяни чи організації Польщі.

Про це під час круглого столу у Львівській обласній раді «Виклики на західних кордонах України: геополітичні, етнокультурні, ідеологічно-інформаційні», за участі науковців і депутатів обласних рад із різних регіонів України: Закарпатської, Чернівецької, Тернопільської, Івано-Франківської, Волинської, Рівненської та Львівської областей, заявив секретар Державної міжвідомчої комісії у справах увічнення пам’яті учасників АТО, жертв війни та політичних репресій Святослав Шеремета.

«Коли ми говоримо про увічнення пам’яті, пам’ятників, меморіалів, про заходи з пошуку та ексгумації, перепоховання воїнів та загиблих у часи політичних репресій, то безумовно ми розуміємо – це надзвичайно важлива тема. Це стосується пам’яті про загиблих солдатів, жертв репресій, жертв протистоянь тощо. На жаль, ми також бачимо, що увічнення пам’яті – це також складова тих питань, які ми сьогодні обговорюємо під час круглого столу. Однак ці важливі моральні, християнські теми стають елементами експансії, які наші сусіди, у певній мірі, використовують проти України. Ми розуміємо, що у першу чергу питання пам’ятників – це питання маркування території. І так діють, зокрема, і наші польські, і угорські сусіди», – зазначив Святослав Шеремета.

Він акцентував, що так відбувається через байдужість українців, зокрема, органів місцевого самоврядування, які не реагують на порушення українського законодавства.

«Ми розуміємо, що на Закарпатті – маса угорських пам’ятників, які повстали без жодного погодження з Києвом, без жодного погодження з Державною міжвідомчою комісією і компетентними органами. Знаю, що були питання стосовно румунського меморіалу у Чернівцях на вул. Зеленій… Існує проблема незаконних польських меморіалів на території Західної України. Та коли Інститут національної пам’яті та Державна міжвідомча комісія почали проводити моніторинг польських місць пам’яті на території України, що було спричинене актами вандалізму проти українських місць пам’яті у Польщі, яких впродовж 2014-2017 рр. було 17, то виявилося, що на території України є 170 незаконних меморіалів. І йдеться вже не тільки про західні області України. Незаконні пам’ятники виявили на Вінниччині, Хмельниччині, Житомирщині. На превеликий жаль, після того, як минулого року Інститутом національної пам’яті та секретарем Державної міжвідомчої комісії був оголошений мораторій на реалізацію польських проектів, це була реакція на останній акт вандалізму у Грушовичах, продовжують поставати нелегальні пам’ятники. Зокрема, минулого року на Рівненщині був поставлений пам’ятник полякам, загиблим у часі Другої світової війни. Відповідно, ми маємо справу з цікавою позицією сільської ради, де це сталося, яка спочатку запевняла, що дозволу не було, а потім раптом знайшовся дозвіл виконкому (очевидно, виданий заднім числом). Є відповідь управління Нацполіції у Рівненській області, де зазначено, що у цьому немає складу злочину», – акцентував Шеремета.

Він також порушив і питання ситуації у Львові, де три роки тому були нелегально встановлені скульптури левів на польському військовому меморіалі на Личаківському кладовищі.

«У грудні 2015 р. серед білого дня на Личаківське кладовище ввезли скульптури левів. Я написав відповідні звернення у відповідні інстанції. Три роки незаконно ввезені скульптури стоять на кладовищі – і жодної реакції. Однак, коли нещодавно трапився акт вандалізму на Личаківському кладовищі і затримали одного з учасників, то український суд покарав його штрафом – 84 гривні і, водночас, не розглянув заяву дирекції кладовища, що завдано збитки на близько 2500 гривень. Звичайно, усі розуміють, що є відповідні ухвали Львівської міської ради, що регламентують, які скульптурні елементи можуть знаходитися на польському меморіальному комплексі, а які – ні. Звичайно, справа не у скульптурах левів, а у ідеологічному навантаженні. Україна завжди поважала пам’ять загиблих героїв – це наша традиція. І ми поважаємо навіть тих воїнів, які воювали проти України. Бо вони мають право на могилу, на хрест чи інший релігійний символ. Але не може бути мови про їх возвеличення чи прославляння. І от зараз все буде залежати від того чи Львівська міська рада, яка повинна демонтувати даний пам’ятник, проявить політичну волю», – підсумував секретар Державної міжвідомчої комісії у справах увічнення пам’яті учасників АТО, жертв війни та політичних репресій.

* Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
реклама
більше новин
Top
2018-12-14 10:56 :46