середа, 8 серпня, 2018, 11:02 Світ
Людина, яка зрадила Пола Манафорта
Пол Манафорт
Пол Манафорт

«Зливаючи» свого колишнього боса, Рік Гейтс описав світ, де брехня та шахрайство були звичною справою.

Ви знаєте, що було б дивним? Якби Рік Гейтс та Пол Манафорт, проводячи президентську кампанію Дональда Трампа, на три місяця зреклися своїх глибоко вкорінених звичок.

Адже на їхньому рахунку численні випадки тиску на свідків, брехання федеральним прокурорами, банківське та податкове шахрайство. Враховуючи все це, мало ймовірно, що громадськість отримала вичерпний звіт щодо їхніх злочинів.

Щоб зрозуміти, як далеко сягає їхня безпринципність, розглянемо вирішальний момент понеділкового розгляду справи Манафорта. У процесі дачі показань проти свого колишнього боса, Гейтс, колишній лобіст, визнав суду, що він неодноразово обманював Манафорта, фальсифікуючи звіти про витрати, які подав йому. Сума відмитих коштів була не дріб’язковою – вона сягала сотень тисяч доларів. Коротше кажучи: Гейтс обдурював Манафорта, який, своєю чергою, водив за ніс банки та уряд Сполучених Штатів (своїми потьомкінськими податковими деклараціями).

Манафорт був для Гейтса кумиром, отож не бачив нічого поганого у тому, що відмивав трохи грошей. На основі всього, що я коли-небудь чув або читав про Манафорта, Гейтс боготворив його. Він відчував щось на зразок раболіпства, навіть любові. І це було взаємним. Проте цей зв’язок ніколи не був перешкодою для ухиляння від сплати податків. Вони провели майже десять років в Україні, працюючи на олігархів та політиків. За ці роки пара перейняла ділову практику української політичної еліти.

Ми знаємо, як оплачувалися послуги Манафорта та Гейтса – метод, який був оприлюднений у протоколі прокурорів під час судового розгляду. Згідно з судовими документами, Манафорт просив колишнього українського президента-утікача Віктора Януковича величезну суму грошей.

Тоді президент наказував главі своєї адміністрації зібрати внески зі спонсорів своєї політичної партії. Один співробітник Манафорта сказав мені, що під час збору «пожертв» глава адміністрації отримував більшу суму, ніж була потрібна. Начальник штабу міг забрати частину цієї надлишкової готівки собі, як оплату своїх зусиль. В Україні багатії вміло знаходили нові способи стягнення плати та отримання доходів, уникаючи сплати податків. Беручи участь у цьому, Манафорт та Гейтс самі опанували мистецтво цих махінацій.

І що? Більшість може зробити висновок, що судовий процес над Манафортом мало спільного має із Трампом, не кажучи вже про змову з Росією. І справді, ця справа сама по собі є важливим моментом політичної історії. Проте, ми все ще спостерігаємо неповну версію картини, і занадто рано виключати можливість того, що це судове засідання – просто пролог до того, що має відбутися опісля.

Минулого тижня я стверджував, що Манафорта слід розглядати як симптом глобальної епідемії клептократії – вірусу, який він імпортував до Сполучених Штатів. Ми знаємо, що сама його присутність у кампанії Трампа свідчить про те, що і до неї він вніс свою лепту. За словами спеціального прокурора Роберта Мюллера, Манафорт пообіцяв місце у кампанії чиказькому банкірові в обмін на кредити на суму $16 млн. Цей банкір став одним із 13 офіційних економічних радників під час кампанії Трампа. Чи, можливо, це єдиний приклад застосування під час президентської кампанії Трампа їхніх вмінь, отриманих в Україні?

Змусивши Гейтса свідчити, Мюллер реалізував дуже важливий демонстраційний проект. Він показав, як він може налаштувати протеже проти наставника, як вправно може використати відданого підлеглого проти його улюбленого боса. Тепер постає питання, чи свідчення Гейтса є кульмінацією довгої та корумпованої історії, або ж початком набагато складнішої повісті.

Франклін Фоер, The Atlantic

Переклад з англійської Оксани Вергелес, для ІА ZIK

Редакція не завжди поділяє позицію авторів публікацій.
* Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
реклама
більше новин
Top
2018-12-14 13:55 :18