вівторок, 7 серпня, 2018, 10:49 Економіка
Як обрати управителя на заміну ЖЕКу? Пояснення Мінрегіону
Фото: Нужненко Сергій/УНІАН
Фото: Нужненко Сергій/УНІАН

Реформою ЖКГ передбачено створення в Україні конкурентного ринку послуг у житлово-комунальному господарстві. Тобто на зміну ЖЕКам мають прийти альтернативні управляючі компанії, і чим більше їх буде, тим кращі послуги і вигідніші ціни вони пропонуватимуть. Однак наразі ринок управителів перебуває на стадії становлення, фахівців у цій сфері бракує, а громадяни часто не усвідомлюють, що їм самим потрібно проявити ініціативу – інакше все вирішать за них.

10 червня набули чинності норми нового закону про ЖКГ (№ 2189-УІІІ), які врегульовують питання надання послуг з управління багатоквартирним будинком. Йдеться про те, що власники багатоквартирних будинків можуть вільно обирати форму управління, а також тих, хто обслуговує їхні будинки.

«Передбачено три форми управління. Одна – це безпосереднє управління (більш характерна для маленьких будинків), друга – це ОСББ і третя форма – це управитель. Йдеться про те, що на зміну старим ЖЕКам мають прийти професійні управляючі компанії чи фізичні особи-підприємці, які будуть за договором надавати такі послуги. Ключова зміна полягає в тому, що ціна на цю послугу з управління тепер буде договірна. Тобто не орган місцевого самоврядування встановлює ціну за утримання будинків і прибудинкової території, а вона визначається виключно в процесі переговорів між самими співвласниками і цим управителем», – пояснювала ІА ZIK після набуття чинності закону координаторка житлово-комунальних та енергетичних програм громадянської мережі «Опора» Тетяна Бойко.

Як на практиці виглядатиме процес призначення управителів і що буде з тими будинками, які не визначаться з формою управління? Ці питання на запит ІА ZIK прокоментував Департамент систем життєзабезпечення та житлової політики Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України.

Як обрати управителя?

Співвласники приймають рішення щодо управління багатоквартирним будинком на зборах, які скликаються ініціативною групою з не менше, як трьох осіб. На зборах співвласники можуть вирішити всі питання, що стосуються управління багатоквартирним будинком, зокрема про:

  • визначення управителя та його відкликання, затвердження та зміну умов договору з управителем;
  • обрання уповноваженої особи (осіб) співвласників під час укладання, внесення змін та розірвання договору з управителем, здійснення контролю за його виконанням;
  • визначення повноважень управителя щодо управління багатоквартирним будинком;
  • визначення переліку та розміру витрат на управління багатоквартирним будинком.

При цьому законодавство не накладає жодних обмежень, залежно від способу будівництва, джерел будівництва, балансової належності багатоквартирного будинку.

«Крім того, закон не передбачає припинення діяльності підприємств, які здійснюють обслуговування житлового фонду, адже не констатує обов’язок співвласників змінити обслуговуючу компанію, він дає право обрати, хто буде управляти будинком», – пояснюють у міністерстві.

Закон № 2189-УІІІ, який частково вступив у силу 10 червня, передбачає можливість дострокового розірвання договору у разі надання неякісних послуг та обрання іншого управителя.

Хто може стати управителем, або чи є альтернатива ЖЕКам?

У Мінрегіоні констатують, що на сьогодні в Україні ринок управителів перебуває на стадії становлення, а підготовка професійних кваліфікованих кадрів для роботи в нових сучасних умовах господарювання є «дуже нагальним до врегулювання питанням».

Ще в 2012 році відомство внесло «менеджера (управителя) житлового будинку (групи будинків)» до класифікатора професій і видало спільний з Міносвіти наказ про підготовку таких фахівців.

ЗУ «Про житлово-комунальні послуги» визначено, що управитель – юридична особа зобов’язаний мати у штаті щонайменше одного найманого працівника, який пройшов професійну атестацію на відповідність кваліфікаційним вимогам професії «менеджер (управитель) житлового будинку (групи будинків)».

Управитель – фізична особа – підприємець має самостійно пройти професійну атестацію або мати у штаті за трудовим договором мінімум одного найманого працівника з відповідною атестацією.

Порядок професійної атестації управителів і перелік критеріїв ще має бути встановлений Кабінетом Міністрів. Наразі Мінрегіон розробив проект відповідної постанови, яким передбачається проведення первинної професійної атестації та повторної.

Що буде, якщо співвласники не визначаться?

Якщо співвласники не обрали форму управління багатоквартирним будинком, не створили ОСББ або ж не обрали управителя, тоді орган місцевого самоврядування має оголосити конкурс і за його результати призначити управителя для кожного з будинків чи для групи будинків.

Договір з управителем укладається строком на один рік. Якщо за один місяць до закінчення зазначеного терміну жодна зі сторін не повідомить письмово іншу сторону про відмову від договору, він вважається продовженим на наступний однорічний період.

Зазначимо, що конкурси мали би бути оголошені, якщо співвласники не визначились із формою управління протягом одного року з дня набрання чинності Закону № 417 «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку», а це, нагадаємо, було 1 липня 2015 року. Та, схоже, цю норму закону ніхто не спішить виконувати.

За даними щоквартального моніторингу, що проводиться Мінрегіоном за інформацією обласних та Київської міської державних адміністрацій, станом на 1 липня цього року в Україні діє 5,5 тис. суб’єктів господарювання, які надають послуги з управління багатоквартирними будинками у більш ніж 43,8 тис. будинках. При цьому у відомстві не уточнюють, чи йдеться про нові приватні компанії, чи колишні ЖЕКи, які продовжують надавати послуги з управління.

Найбільш активні співвласники, які самостійно визначили управителя, є мешканцями Вінницької (28%), Тернопільської (16%) та Хмельницької (16%) областей. Найменшу активність проявляють співвласники багатоквартирних будинків Львівської (0,4%), Волинської (0,1%) областей та м. Києва (0,0%).

Підготувала Тетяна Штифурко,
ІА ZIK

Редакція не завжди поділяє позицію авторів публікацій.
* Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
реклама
більше новин
Top
2018-12-14 14:14 :10