Новини » Економіка 7 серпня, 2018, 13:39
Експерт: Ціну газу можна знизити на 25%
ZIK
ZIK

МВФ не просить в України збільшувати ціну на газ, а лише збалансувати бюджет. Адже зараз при надмірній та необґрунтованій вартості на це паливо «Укргазвидобування» просто захлинається у грошах, які не може використати, натомість у держбюджеті – дефіцит. Тому зниження ціни газу на 25% допоможе врівноважити державні фінанси.

Про це в ефірі інформаційного проекту «Перші про головне. Коментарі» на телеканалі ZIK заявила член колегії Державного агентства з енергоефективності та енергозбереження Марія Яковлева.

Вона наголосила: навіть, якщо цього року в український газовий сектор таки прийдуть іноземні інвестори, найближчим часом вони не зможуть приступити до видобутку. Адже після отримання спецдозволу потрібно буду ще провести геологорозвідку та пробурити свердловини. Це займає, щонайменше, три роки.

«Сподіваюсь, що за цей час уряд таки проведе реальну реформу», – зазначила Яковлева.

Окрім того, вона підкреслила: нинішню ціну на газ можна знизити. Мовляв, ще у спеціальному звіті ВР йдеться, що у 2015-му вартість підняли необґрунтовано. Сьогодні ж «Укргазвидобування» має надприбутки, тоді як у країни – «деформація держфінансів».

«Компанія захлинається від грошей, яких не може витратити, натомість держбюджет – у дефіциті. Тому, вважаю, що для врівноваження державних фінансів держава ще має можливість зменшувати прибутковість у державній ж компанії», – зазначила експерт.

Тому вона переконана: уряд може врівноважити фінанси, зменшивши ціну на газ приблизно на 25%. До того ж, МВФ не вимагає в України піднімати вартість газу.

«У Фонду одна вимога – збалансувати бюджет. Усе ж інше для них – власна економічна політика України та її особистий вибір. Та якщо держава вирішує підвищувати ціну на газ, про збалансування бюджету не йдеться, адже у нього внесуть ще й додатковий дефіцит, щонайменше, на 30 млрд. гривень. Це нісенітниця», – вважає Яковлева.

Тож вона підкреслила: якщо уряд справді хоче створити ринок газу, потрібно, щоб працювали і усі відповідні ринкові механізми. Відтак, інвестори, які приходять, повинні розуміти, що усі, хто потребує державної допомоги, отримають її монетизовано та адресно.

«Тому уже сьогодні можна зробити перший крок на підтвердження цього. Маємо певну частину населення, яка спроможна платити за спожитий газ. Таких людей можна було б відокремити за обсягом споживання і вони б уже купували газ на ринку», – зазначила Марія Яковлева.

До слова, Україні залишилось виконати тільки одну вимогу МВФ – це питання щодо цін на газ для населення. Наразі ж ціна на газ для населення становить 4942 грн за тисячу кубометрів, а з урахуванням податку на додану вартість і зборів, що включають транспортування, – 6958 грн за тисячу кубометрів.

Окрім того, нещодавно прем’єр-міністр України Володимир Гройсман заявив, що Кабмін повинен відкрити дані про надра газу та дати можливість його добувати. Мовляв, лише повна відмова від імпорту блакитного палива дозволить Україні відмовитись від міжнародної кон‘юнктури цін на газ і встановлювати їх самостійно.

* Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
реклама
більше новин
Top
2019-05-25 02:22 :46