Новини » Світ Читать эту новость на русском

Земля тліє. Світ програє війну зі зміною клімату

Фото: economist.com/PA

Зростаючий попит на енергію означає, що використання викопного палива рухається у хибному напрямку.

Земля тліє. Цього літа, від Сієтла до Сибіру, пожежі охопили Північну півкулю. Одна з 18 лісових пожеж, що спалахнула у Каліфорнії, викликала таку спеку, що створила власні погодні умови. Унаслідок пожеж, що нещодавно лютували поблизу Афін, загинула 91 особа. В інших місцях планети люди також потерпають від страшної спеки. У Японії через теплову хвилю, яка призвела до підвищення температури у Токіо вище 40°С, померло 125 людей.

Такі катаклізми, які колись вважалися аномалією, стали звичним явищем. Вчені вже давно попереджали про те, що у процесі нагрівання планети погодні умови зазнають значних змін.

У той час, як вплив зміни клімату стає все більш очевидним, зростають і масштаби викликів, з якими стикається людство. Через три роки після того, як країни уклали у Парижі кліматичну угоду, викиди парникових газів знову збільшуються. Так само, як і інвестиції у нафту та газ. У 2017 році, вперше за чотири роки, попит на вугілля зріс. Субсидії на відновлювані джерела енергії, такі як енергія сонця та вітру, у багатьох країнах світу зменшилися, а інвестиції у них скоротилися. Хочеться вірити у те, що це тимчасові тенденції і що людство, з його інстинктом самозбереження, все-таки візьметься за голову та подолає глобальне потепління. Адже зараз воно програє цю війну.

Життя у паливному раю

Незначний прогрес не означає його відсутності. Оскільки сонячні батареї, вітрові турбіни та інші низьковуглецеві технології стають дешевшими та ефективнішими, їхнє використання збільшилось. Минулого року кількість проданих у світі електромобілів, сягнуло понад 1 млн. У деяких сонячних та вітряних місцях світу поновлювана енергетика зараз коштує менше, ніж вугілля.

Занепокоєння громадськості також набирає обертів. Минулорічне опитування 38 країн показало, що 61% людей вважають кліматичні зміни великою загрозою; більше страху вселяють лише терористи Ісламської держави. На Заході компанії-інвестори говорять про відчуження від компаній, які використовують вугілля та нафту. Незважаючи на рішення президента Дональда Трампа вийти з Паризької угоди, багато американських міст та штатів підтвердили свою готовність виконувати її умови. В оповитих смогом Китаї та Індії громадяни, які потерпають від забруднення повітря, спонукають свої уряди переосмислювати використання тих видів палива, які породжують викиди.

Оптимісти стверджують, що нема жодної проблеми зменшити рівень вуглекислого газу. Проте, не все так просто.

Одним зі стримуючих факторів є зростання попиту на енергію, особливо в країнах Азії. У 2006-2016 рр., з розвитком економіки країн, їхнє споживання енергії зросло на 40%. Використання вугілля, найбруднішого викопного палива, стало зростати щорічно на 3,1%. Використання більш чистого природного газу зросло на 5,2%, а нафти – на 2,9%. Викопні види палива легше підключити до сьогоднішніх мереж, ніж поновлювані джерела енергії, які залежать від сонячного світла та вітру. Навіть, якщо очільники фондів зелених технологій і погрожують припинити підтримку нафтових компаній, державні гіганти на Близькому Сході та в Росії сприймають азіатський попит як переконливу причину для інвестування.

Другим фактором є економічна та політична інерція. Чим більше викопних копалин споживає країна, тим важче їй відмовитися від них. Впливові лобісти та виборці, які їх підтримують, виступають за використання вугілля. На зміну цього можуть піти роки. У 2017 році Великобританія насолоджувалася своїм першим, з часу Промислової революції 1800-х років, днем ​​без вугілля. Вугілля створює не лише 80% електроенергії Індії, а й підтримує економіку деяких зі своїх найбідніших штатів.

Зрештою, існують і технічні труднощі із вилученням вуглецю з промисловості. Металургія, цементна промисловість, сільське господарство, транспорт та інші види економічної діяльності створюють більше половини світових викидів вуглецю.

Кров, піт та геоінженери

Проте жодні зусилля не увінчаються успіхом, якщо не підійти до цього питання комплексно. Західні країни збагатилися за рахунок індустріального розвитку, який ґрунтувався на активному використанні вугілля. Вони повинні шанувати свої паризькі зобов’язання та допомогти біднішим країнам адаптуватися до більш теплої Землі, а також зменшити майбутні викиди, не приносячи у жертву економічного зростання, яке необхідне для подолання бідності.

Запобігання зміні клімату призведе до короткострокових фінансових витрат, хоча відмова від вуглецю може у кінцевому підсумку збагатити економіку так само, як і перехід до транспортних засобів, які спалювалюють велику кількість нафтопродуктів, у ХХ ст. Політики мають відіграти важливу роль у проведенні реформ та забезпечити, щоб найбільш вразливі верстви населення не постраждали від них. Можливо, глобальне потепління допоможе їм розпалити колективну волю. Проте, спершу світ приречений стати більш гарячішим.

The Economist

Переклад з англійської Оксани Вергелес, для ІА ZIK

Читайте також: У рукописах Ньютона знайдений прогноз з приводу апокаліпсису і названий рік, коли це трапиться

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках ZIK.UA

*Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.

Loading...