Як у соцмережах порушують наші кордони. Класифікація хейтерів у Facebook

Віртуальні «хащі» містять багато неприємних речей,які зводиться до різного роду порушень кордонів особистості. За дев’ять років на Facebook час від часу була (і є) об’єктом агресії та ненависті з боку інших користувачів. Окрім цього, неодноразово була і є своєрідним майданчиком для самоствердження, самореалізації інших, часто невідомих мені, людей. Знайомих теж.

Маю потребу описати умовну класифікацію порушень кордонів чи меж, які я для себе виділила. Все це з власного досвіду та зі спостережень за досвідом інших користувачів. Відправною точкою класифікації я вважаю дії у власних кордонах на власній території. Єдиною нашою власною територією в соцмережі є наш акаунт, наша сторінка чи стіна. Це наш віртуальний дім і ми розставляємо там меблі, як хочемо. Але пильнуємо за тим, щоб не було витоку газу, бо тоді наш дім може мати загрозою іншим. Тобто порядкуємо на своїй території з урахуванням етичних законів та юридичних. Наприклад, заклики до насилля, до злочину тощо, мабуть, будуть виходом за свої кордони.

Тих, хто приходить до нас на сторінку, в коменти під пости, ми вважаємо гостями. І для них свої правила поведінки. Інакше можемо і вигнати геть. Наприклад, в бан або з друзів. Під постами інших людей ми є гостями. Так от, виходячи з цього «фундаменту», я для себе склала таку класифікацію. Звісно, вона умовна та не претендує на істину.

  1. Хейтери вульгаріс (хейтер від анг. «hater» – це людина, яка відчуває ненависть або ворожість як приховану, так і відкриту до чого-небудь або кого-небудь, – ред.). Користувачі, які просто виливають на вас свою ненависть, яку вони зазвичай відчувають до всього світу. Вони ненавидять владу, сусідів, транспорт, погоду, ну, і звісно вас і все, що ви робите і стверджуєте. При цьому їм навіть не обов’язково знати, що ви стверджуєте. І вони, зазвичай, не знають вас. Такі користувачі пишуть у вас під постом чи коментом щось безмежно маніакально-агресивне, деструктивне і чорне, часом з погрозами чи прокльонами. І, можливо, з ляльками вуду.
  2. Хейтери ідейні. Вони ненавидять якийсь конкретний вид чи стиль буття. У них є чіткі кодекси розуміння дійсності і все,що відступає від їхньої філософії та ідеології, – то є зло. І лайно. Часто вони приходять в коменти і так і пишуть: «Що за лайно ти пишеш». Можуть зверхньо повчати. А можуть вважати тебе недостойним повчань.
  3. Училки. Ті без запиту з вашого боку, прохання про пораду й інформацію пишуть, як вам жити, про що і як писати, що і як робити, яких принципів дотримуватися. У цю категорію потрапляє підвид «граматиків». Це ті, хто вкаже вам на усі ваші вади правопису, зробить це цілком безкорисливо і зверхньо, милуючись власною обізнаністю та грамотністю і вашою правописною нікчемністю. За дев’ять років лише дві людини написали мені у приват про граматичну помилку. Тобто щиро і без бажання публічної демонстрації своєї грамотності.
  4. Експерти. Це тендітна і неоднозначна категорія, бо є на межі доброзичливості та порушення рамок чи кордонів. Людина пише вам «молодець». З одного боку, це приємно, а з іншого – це оцінка. Вам, вашим діям чи поглядам дають оцінку. А для дачі оцінки потрібно мати моральне право. Тобто бути хорошим експертом і авторитетом в певній галузі. Тобто, якщо я намалювала картину і її похвалив досвідчений і визнаний художник, то це цінна похвала і оцінка. А якщо такий самий лузер, як я, – то це «гнилий помідор». Ну, і в принципі, похвали та оцінки від незнайомих людей сприймаються неоднозначно. Оцінка та похвала найкраще заходить від авторитетної для вас людини.
  5. Знецінювачі-слідопити. То є загадкова категорія. Ви щось написали. Приходить людина, яка не вступає з вами в дискусію щодо змісту написаного. Але вишукує у вашому минулому чи теперішньому якісь факти, які, на думку «слідопита», мають знецінити вас. А отже, і ваші думки та ідеї. Часто така людина закидає вам щось вирване з контексту та перекручене.
  6. Друзі з дулею в кишені. Для мене це є найбільш загадкова і магічна категорія. Це люди, які у вас роками в друзях або ж віднедавна. Часто це ті, що самі до вас постукали. І от вони сидять у вас «в друзях», але час від часу виливають трохи отрути вам під постом. Переважно натяками гнилими. Типу «ті журналісти всі не тойво», «не знаю жодного порядного лікаря/вчителя/поліцейського». А ви, приміром, лікар чи поліцейський. І розумієте, що людина опосередковано написала, що і ви «редиска». Але саме загадкове, що з друзів вона не видаляється. Тобто ви для тієї людини лайно, але вона, як та муха, від лайна не відлітає. Ну-ну... До речі, такі ж, що навіть не опосередковано, а прямо пишуть що ти такий-сякий.... і при цьому підписані на тебе і є «в друзях»... хм... якийсь вид збочення, думаю.
  7. Паразити. То такі користувачі, які на своїх сторінках не мають ніякого осмисленого контенту. У них ви не найдете жодного власного посту. Лише перепости якогось шлаку. Але у вас під вашим постом такі люди конвульсивно та енергійно доводитимуть, що ви не праві, часто у грубій хамовитій формі. Що ви не правильно робите свою роботу. Не правильно розумієте і вирішуєте проблему і не про тих пишете. При цьому сам «паразит» ніяк не вирішує жодну проблему і ні про кого (і ні про що) не пише. В реальному житті теж особливо нічим не займається.
  8. Насильники-викрадачі. Вони без вашої волі та відома включають вас в якісь не цікаві для вас групи. Вас взяли і насильно помістили в якийсь «лівий» для вас простір. Ви можете піти. Але потрібно прикласти, хоч і малі, але зусилля.
  9. Халявщики. Користувачі, які тегають вас у своїх постах. І тим самим додають резонансу своєму посту. Йдеться про пости, зміст яких ніяк вас не стосується. Я не маю на увазі ситуації, коли тегають, знаючи про ваш інтерес чи дотичність до тематики.
  10. .... не згадаю вже. Але точно є і десята, і надцята категорія, бо порушення кордонів – то епідемія в нашому суспільстві. А отже, і в віртуальному просторі соцмереж.

Як діяти. Не давати порушувати кордони. За можливості. Не так то й просто. Варіанти: ігнор, бан, видалення з друзів. Часто люди, яких ігнорять або банять, вважають, що опонент просто від страху і безсилля це робить. Ну так, якщо ви бачите, наприклад, що вам назустріч йде буйний психічнохворий, ви природно боїтеся і розумієте, що перед душевно хворою людиною ви безсилі. І наймудріше, що ви можете зробити – це якомога швидше перейти на інший бік вулиці.

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках ZIK.UA.

* Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
реклама
більше новин
Top
2019-02-17 10:26 :04