Новини » Економіка 1 серпня, 2018, 13:20
Експерт: Від антрациту потрібно повністю відмовитися
ZIK
ZIK

У середньому, щороку Україні потрібно 26,6 мільйони тонн вугілля. Із них – майже 5 млн. тонн – антрациту. Втім, щоби заощадити, держава взяла курс на перехід від вугілля марки «А» до газового.

Про це в програмі «Громадська прокуратура» на телеканалі ZIK розповіла координатор енергетичних програм громадської мережі «Опора» Тетяна Бойко.

«Держава має перейти від антрацитових блоків до газових. Ми, разом із іншими експертами, наполягаємо, щоб такий перехід відбувся повністю, а не лише на державній фірмі «Центренерго» і деяких приватних компаніях. Ми вважаємо, що від антрациту потрібно повністю відмовитися», – підкреслює експерт.

Координатор енергетичних програм громадської мережі «Опора» наголошує: незважаючи на те, що ми поступово відмовляємося від антрациту, державні шахти все одно продовжують бути збитковими.

«Також проблема у тому, що всі хороші пласти державного об’єднання «Селидов-вугілля» віддані приватним компаніям. Тобто є реальна необхідність якусь частину вугілля газової групи все ж імпортувати. Я вважаю, що при збалансованій економічній політиці, правильному моніторингу, виконанні роботи інвестиційних програм шахт, ми можемо дійти до того, що марку «Г» не треба буде імпортувати», – вважає Тетяна Бойко.

Також експерт зауважує, що свого часу Президент України Петро Порошенко домовлявся з очільником США Дональдом Трампом про антрацитове вугілля.

«Мені невідомо, чи Порошенко домовлявся з Трампом про вугілля марки «Г». Я знаю, що вони розмовляли про антрацитову групу. У той час Україна всюди шукала марку «А», бо з окупованих територій ми не могли її отримувати», – пояснює Тетяна Бойко.

Крім того, експерт звернула увагу на офіційні документи Міністерства енергетики. У них йдеться про те, що за 2017 рік Україна купила в США 449, 5 тисяч тонн різного вугілля.

«У планах на 2018 рік одержати від США аж 664 тисячі тонн вугілля, з них 353 тисячі тонн марки «Г»», – коментує координатор енергетичних програм громадської мережі «Опора».

Також Тетяна Бойко розповідає і про декларації двох компаній, які здаються їй підозрілими.

«У моєму розпорядженні є дві декларації – закупівлі, які зробили ПАТ «Центренерго» і ДТЕК «Рейтинг». Вони придбали вугілля марки «Г». Перша – 79 тисяч тонн, а друга – 64 тисячі тонн. На мій погляд, закупівля була дивною, бо перед тим велися торги на біржі. ДТЕК скупив велику партію вугілля за вищою ціною, ніж у Роттердамі», – вказує експерт.

Щодо вугілля марки «Г», то з ним складна ситуація. Адже невідомо, якого воно походження – штучного чи природного, зауважує Тетяна Бойко.

«Дійсно, виникла потреба у додатковій закупці вугілля. Тим паче, сталася аварія на ДХК «Павлоградвугілля». Копалину звідти потрібно було імпортувати. Забирали вже те, яке було», – каже експерт.

Згідно декларацій, компанії «Центренерго» і ДТЕК «Рейтинг» купили вугілля із високим вмістом сірки, зазначає координатор енергетичних програм громадської мережі «Опора».

«В «Центренерго» закупили вугілля з вмістом сірки 2,2 відсотка. Це вище за норму, яка закладена у формулі «Роттердам+». Проте в Україні такий показник вважається допустимим... Водночас, ДТЕК закупив вугілля з сіркою 3,3 відсотка, що перевищує всі показники! На мій погляд, це мали б перевірити органи Державної фіскальної служби, служби охорони здоров’я тощо.  До того ж, є підозра, що на Запорізькій ТЕС спалювалося саме це неякісне вугілля. Хоч сам ДТЕК виправдовується, мовляв, копалину з високим вмістом сірки змішували із нормальним вугіллям. Проте всі викиди треба перевірити», – наголошує Тетяна Бойко.

Нагадаємо, у попередніх випусках програми йшлося про корупційні злочини на підприємствах. На думку правозахисника Юрія Татькова, найчастіше вони відбуваються під час закупівель за державні кошти.

Водночас експерт у сфері енергетики Андрій Герус запевняє, що українці за вугілля платять двічі.  

* Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
реклама
більше новин
Top
2019-06-19 07:41 :36