Новини » Економіка 1 серпня, 2018, 16:55
85% газу – «в прірву»: У Дубневичів зловживання виправдовують фантастичними втратами
Фото: portal.lviv.ua
Фото: portal.lviv.ua

Вже більше як два роки НАБУ проводить розслідування масштабних махінацій з газом, які були викриті у теплоенерго «Енергія Новий Розділ» та «Енергія Новояворівськ». Ці енергогенеруючі підприємства за період 2013-15 років підозрюються у зловживаннях на суму майже 1,5 млрд грн. Кінцевими бенефіціаріями обох фірм є родини Богдана та Ярослава Дубневичів. І хоча слідство йде повільно, але практично кожне судове рішення виводить його на новий етап, а викладені факти дивують розмірами зловживань та цинізмом керівників і власників. Купити газ за пільговою ціною на генерацію тепла для людей, а продавати вироблену електроенергію за максимальною ціною для промислових споживачів; заробити у двох провінційних містечках 1,5 млрд грн. Факти вражають!

І якщо досі оприлюднювались масштаби оборудок, то в останньому судовому рішенні проявилась ницість обраної лінії захисту, коли витрати газу обґрунтовують міфічними втратами у розмірі 85%.

Нові слідчі дії НАБУ

6 липня 2018 року у приміщенні насосної станції промислової води «Барвінок» у місті Новий Розділ, яка належить ТзОВ «Енергія-Новий Розділ» та якою останнє користується для забезпечення подачі промислової води на Новороздільську ТЕЦ, детективами НАБУ проведено обшук на підставі ухвали слідчого судді Солом’янського районного суду Києва.

В ході обшуку виявлено та вилучено Журнали прийому-передачі змін із показниками обсягів води, що була поставлена до Новороздільської ТЕЦ для її підігріву та виробництва теплової енергії у 2007 – 2008 роках. 8 липня 2018 винесено постанову про визнання їх речовими доказами, які будуть використані для спростування позиції сторони захисту.

Захист виправдовує зловживання фантастичними втратами на рівні 80-85%

В ході досудового розслідування сторона захисту висунула версію, що впродовж 2013-2015 років ТзОВ «Енергія-Новий Розділ» під час надання послуг із забезпечення тепловою енергію населення Нового Роздолу несло теплові втрати на рівні 80-85%, чим пояснюється обсяги витрат природного газу у обсягах 80-85% виключно на теплові втрати у теплових мережах.

Враховуючи зазначене, сторона захисту доходить висновків, що не може йти мови про заволодіння природним газом, оскільки його більша частина придбана за пільговим тарифом у 2013-2015 роках витрачалася саме на теплові втрати, а залишок у розмірі 15-20% використовувався фактично для виробництва теплової енергії, яка надавалася споживачу.

Чому детективам потрібні журнали водонасосної станції?

Детектив в своєму клопотанні посилається, що зазначена версія сторони захисту спростовується здобутими в ході досудового розслідування доказами, а саме:

- звітом про науково-дослідну роботу, відповідно до якого «втрати теплоти з витоками теплоносія, на такому високому рівні можуть мати місце лише тоді, коли практично вся маса мережної води була витрачена ще в тепломережі. Такого не може бути, тому що мало б бути аналогічна маса підживлювальної води, а, згідно журналів, теплофікаційної установки вона становила 7,1 тис. т. Технологічно працювати тепломережі не можуть, тому що при аварійних витоках теплоносія припиняється його подача в тепломережу».

- показаннями свідка, який показав, що теплові втрати Новороздільської ТЕЦ на рівні понад 300-400 тис. Гкал у 2013-2015 роках не можливі, оскільки обсяги підживлювальної води були меншими та не могли покрити такі показники втрат прямої мережної води на рівні 80-90%.

- матеріалами негласних слідчих (розшукових) дій, які розсекречені в установленому процесуальним законом порядку.

В той же час, вилучені Журнали містять інформацію щодо щоденних обсягів промислової води, яка споживалася Новороздільською ТЕЦ ТзОВ «Енергія-Новий Розділ» для вищезазначених цілей.

Таким чином, інформація про обсяги промислової води, що подавалася для її підігріву до Новороздільської ТЕЦ у 2007 – 2008 роках має важливе значення для кримінального провадження, адже такий показник прямо вказує на фактичні обсяги води спожитої у цей період станцією та прямо стосується версії сторони захисту та доказів, здобутих органом досудового розслідування, які її спростовують.

Вищезазначені показники можуть бути використані у цьому кримінальному провадженні, адже кількість населення м. Новий Розділ за період з 2008 по 2015 роки не піддавалася змінам та залишалася завжди на відносно ідентичному рівні, що вказує на відносну постійність у обсягах промислової води, яку необхідно було спожити Новороздільській ТЕЦ для належного забезпечення населення цього міста тепловою енергією.

Передісторія справи

Нагадаємо, 16 січня 2018 року детективи НАБУ під процесуальним керівництвом прокурорів Спеціалізованої антикорупційної прокуратури затримали у Львові чотирьох службових осіб ТОВ «Енергія-Новий Розділ», ТОВ «Енергія-Новояворівськ» та ТОВ «Енергія» за підозрою у заволодінні понад 300 млн куб. м природного газу НАК «Нафтогаз України» на суму понад 1,4 млрд грн.

У травні 2018 року детективи НАБУ отримали дозвіл на доступу до рахунків у ПАТ «Банк Січ» та ПАТ АКБ «Львів», через які здійснювались ці оборудки.

Схема діяльності посадових осіб та власників цих підприємств полягала в тому, що закуплений за пільговою ціною газ, що мав бути використаний для виробництва теплової енергії, вони використовували для генерації електроенергії, яка потім продавалась у мережу за ринковими цінами.

Звязок з братами Дубневичами

З метою легалізації частини вищезазначеного доходу, отриманого незаконним шляхом, упродовж 2014-2015 років ТзОВ «Енергія-Новий Розділ» та «НВП «Енергія-Новояворівськ» уклали фіктивні правочини про, начебто, закупівлю мазуту паливного у афілійованого ТзОВ «Корпорація КРТ», здійснивши фінансові операції з перерахування зазначених коштів за фактично не поставлений товар. Інша частина легалізованих коштів була перерахована на рахунки фіктивних суб’єктів господарювання.

Досудовим розслідуванням встановлено, що кінцевими бенефіціарними власниками ТОВ «Енергія-Новий Розділ», ТОВ «Енергія-Новояворівськ» та ТОВ «Корпорація КРТ» є народні депутати України Богдан та Ярослав Дубневичі. Також встановлено, що ключова особа цієї злочинної схеми мав постійний зв’язок з вказаними особами, звітував їм та виконував їх вказівки.

Таким чином детективи НАБУ вперше відкрито прив’язали до цієї кримінальної справи кінцевих бенефіціарних власників ТОВ «Енергія – Новий Розділ», ТОВ «Енергія – Новояворівськ» та ТОВ «Корпорація КРТ», а саме Богдана та Ярослава Дубневичів.

Нагадаємо, перебуваючи у Львові у середині червня, Артем Ситник заявив, що невдовзі слід очікувати дуже цікавих результатів у газовій справі братів Дубневичів:

«Думаю, що найближчим часом вона буде передана до суду».

Також він відзначив, що ключову роль у розслідуванні цього провадження відіграло Львівське територіальне управління НАБУ, яке він вважає «потенційно найкращим».

Аналітична група ІА ZIK

Редакція не завжди поділяє позицію авторів публікацій.

* Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
реклама
більше новин
Top
2019-02-23 16:53 :03