Новини » Економіка 31 липня, 2018, 13:26
Експерт: Абсурдно виділяти 70 млрд. на субсидії і лише два – на енергозбереження
ZIK
ZIK

За чотири роки уряд так і не спромігся створити єдиного реєстру субсидіантів. Натомість на пільги держава виділяє 70 мільйонів, тоді як на енергозбереження – лише два. Це помилкова тактика.

Таку думку в ефірі інформаційного проекту «Перші про головне. Коментарі» на телеканалі ZIK висловив економіст Борис Кушнірук.

Логіка держави, де ціна газу для населення нижча, ніж коштує цей ресурс, хибна.

«Ми отримали збитковий «Нафтогаз» та усі системи комунального господарства, їх деградацію. Адже просто «проїдали» амортизацію, яку створили ще «попередники попередників». Натомість ми не отримали ефективного господарства та не змогли справді забезпечити енергонезалежність», – зазначив Кушнірук.

Адже, на його думку, політика подвійних стандартів щодо цін на комунальні тарифи не несе нічого доброго.

«У нас 50% населення сидить на субсидіях. Та за чотири роки два уряди не спромоглися створити єдиний реєстр отримувачів соціальної допомоги. Тобто, людина може їхати на «євробляхах», придбаних явно не за 2 тисячі доларів, і при цьому отримувати субсидію. Адже цей транспорт на неї навіть не зареєстрований», – обурювався експерт.

До того ж, за його словами, держава виділяє 70 млрд. грн на субсидії і тільки 2 – на енергозбереження.

«От вам і пріоритет. Якщо треба зменшувати споживання, в першу чергу слід допомогти почати економити. Потрібно виділяти не 2, а 10-20 млрд. на енергозбереження. Лише тоді отримаємо зміни», – переконаний він.

На його думку, такий реєстр можна створити вже за кілька місяців. Мовляв, потрібно лише усвідомлення того, що це має бути першочерговим завданням.

«Зараз найбільшими неплатниками по газу є облгази. Вони ж запевняють, що не можуть платити, оскільки не платить населення. Однак, коли лише в двох районах провели дослідження, з’ясувалось, що десятків домогосподарств взагалі не існує. Тобто, на них взяли цей газ, запевняючи, що за нього не платять. У результаті ж це паливо йде комерційним структурам уже за реальною ціною», – зазначив економіст.

У свою чергу енергетичний експерт Валентин Землянський додав: якщо корупційні схеми на місцях усім відомі, незрозуміло, чому не реагують правоохоронні органи. Тож, ймовірно, вони «в долі».

«Нафтогаз» повинен постачати газ теплокомуненерго за так званими соціальними цінами. Однак, ТКЕ розраховується за нього не відразу. Відтак, газ просто зависає, тому що він не проплачений. Адже має бути акт прийому-передачі. Відповідно, у системі виникає дисбаланс газу, адже виходить, що він пішов у вжиток, однак без відповідних документів. Саме тут і ростуть борги», – пояснив Землянський.

Так, за його словами, за минулий рік збитковість «Укртрансгазу» становила 24 мільярди, а загальна облгазів і теплокомуненерго близько – 60 мільярдів. 

«Ці суми виросли за останні кілька років. Вважаю, що без «Укртрансгазу» та НАК «Нафтогазу» жоден куб палива із системи не зникне. Отже, і вони – в долі», – переконаний Валентин Землянський.

Як повідомлялося раніше, прем’єр-міністр Володимир Гройсман заявив, що відмова від імпорту газу дозволить Україні знизити вартість цього палива.

Окрім того, Кабінет Міністрів залишив незмінними ціни на природний газ для населення до 1 вересня 2018 року.

* Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
реклама
більше новин
Top
2019-05-24 07:48 :47