На добре здоров’я. Убивця-тишко
Тетяна Козирєва
Журналіст, у сфері особливих зацікавлень якої – медицина

Нині намагатимусь розповісти, як втримати під контролем тиск. Тема ця – ну дуже на часі.

Лікарі називають артеріальну гіпертензію епідемією ХХІ століття. І це, звісно, не тому, що їм так захотілося – є підґрунтя. Згідно зі статистикою Всесвітньої організації охорони здоров’я, третина (!) населення Земної кулі має цю проблему, а щодо людей старшої вікової групи, то діагноз «гіпертонія» встановлюють 70% пацієнтів, а це означає, що зі ста літніх людей сімдесят постійно наражені на серцево-судинну катастрофу. Не знаєте, що це? Та знаєте! Бо йдеться про гіпертонічний криз, інсульт та інфаркт міокарда.

Медики також попереджають, що з року в рік число гіпертоніків збільшується, також розширюються вікові межі хвороб серцево-судинної системи (ССС) – проблеми з тиском, трапляється, мають навіть 30-річні.

А ще лікарі постійно наголошують на підступності гіпертонії, яка упродовж тривалого може ніяк себе не маніфестувати, а дається чути вже, власне, серцево-судинною катастрофою. От за такий (тишком-нишком, зі симптоматикою всього-на-всього втоми та невідомо чим спричиненого стану загального нездужання або загального дискомфорту) перебіг гіпертонії лікарі й називають її тихим убивцею, додаючи, що тиск 140Х90 міліметрів ртутного стовпчика абсолютний показ до того, аби звернутися по обстеження, а можливо – й по допомогу, до кардіолога (сімейного лікаря, терапевта чи невролога).

Тим часом, попереджаючи про підступність гіпертонії, лікарі говорять про те, що її можна долати. Аргументують свої твердження великою кількістю якісних гіпотензивних (для зниження тиску) препаратів, унаслідок регулярного застосування яких значно знижується число недужих унаслідок інфаркту міокарда (на 20%) та інсульту (на 50%).

Водночас лікарі нагадують про засоби немедикаментозного впливу на тиск – нами, кажуть, також варто скористатися. Йдеться про зміну способу життя та коригування раціону.

То, що, власне, потрібно змінювати?

Відомо, що стійке підвищення артеріального тиску спричинюють принаймні 10 чинників, і це спадковість, надмірне споживання солі, нераціональне, з великою кількістю жирів, харчування, а ще – надмір алкоголю, куріння, ожиріння, гіподинамія (брак фізичної активності), стреси, вік понад 60 років, супутні захворювання (зокрема – цукровий діабет). Спадковість, стреси і вік відразу ж відставляємо вбік, бо на це неможливо або важко впливати. А от з рештою чинників є сенс «посперечатися».

Помірно фізично навантажуватися можемо? Можемо! То навантажуймося, причому бодай тричі на тиждень. Користь, кажуть фахівці, від того очевидна, бо дослідження доводять, що навіть простенький ранковий фізкультпривіт у вигляді 10-хвилинної руханки чи 20-хвилинної неквапної прогулянки сприяє зниженню тиску на 8, а то й 10 одиниць. Те саме стосується обмеження солі (до п’яти грамів на день, і це чайна ложка) – тиск має знизитися на 4 – 6 одиниць. Відмова від алкоголю – це мінус 3 – 4 одиниці, відмова від куріння – мінус 5, схуднення до норми – мінус 8 – 10. То варта ж шкіра вичинки!

Обов’язково для підтримання нормального судинного тонусу збалансувати й харчування. Для зміцнення стінок судин потрібні вітаміни А, С та Е, а це означає, що в раціоні мають бути овочі і фрукти, зокрема – помідори, горох, картопля, капуста, перець, цибуля, кріп, петрушка і шпинат, смородина, порічки, лимон. Ці натуральні продукти водночас поліпшать й мікроциркуляцію і зменшать ламкість дрібних судин.

Добрі для ССС нерафіновані олії (соняшникова, лляна, кунжутна, оливкова, шипшини, арахісова, гарбузова…), бо є коморою поліненасичених кислот омега-3, 6,9), амінокислот, мінералів і вітамінів.

Обов’язкові до споживання білки, і це риба та м’ясо. Але мають вони бути, а особливо – м’ясо, не жирними, не копченими і не смаженими. Натомість – відвареними, приготованими на пару або запеченими у духовці.

Щодо поганих звичок, а це не тільки вище згадані алкоголь і куріння, а й переїдання, в тім числі – надмірне і нестримне частування солодощами, то тут головне, стверджують фахівці, – налаштуватися на правильну (читай раціональну) хвилю. Принаймні намагатися це зробити.

І насамкінець про таке. Стан судин, відповідно – серцеву діяльність, дуже погіршують перевтома, а особливо – хронічна, також – всякі-різні стресові ситуації, а їх, не відкрию Америки, не уникнути, бо ж не у вакуумі живемо і не у дистильованій воді. Тому варто навчитися налаштовувати «антенки» на вловлювання позитиву, навіть тоді, коли – ну дуже кепсько. Бо все так не буде і все найкраще – попереду. Хіба ні?

То будьте мені здорові!

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках ZIK.UA.

* Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
реклама
більше новин
Top
2019-10-14 06:23 :41