п'ятниця, 27 липня, 2018, 15:56 Політика
Окара: Кремль може блокувати надання томосу УПЦ через Ердогана
ZIK
ZIK

Питання автокефалії УПЦ актуалізувалось не лише на українсько-російському рівні. Кремль може активно блокувати надання томосу через президента Туреччини Роджепа Ердогана. Адже у Москви там є свої лінії тиску.

Про це в ефірі інформаційного проекту «Перші про головне. Коментарі» на телеканалі ZIK висловив політолог Андрій Окара.

Він наголосив: зараз правильно називати РПЦ не «Російською православною церквою», а «Руською». Якщо ж УПЦ отримає томос і статус автокефальної помісної православної церкви, тоді РПЦ МП справді перетвориться на «Російську».

«Тоді й православне питання буде вже набагато важче використовувати як політичну технологію, що й відбувається зараз», – вважає Окара.

Адже зараз Московський патріархат абсолютно домінує у всьому православному світі. Тому Кремль може використовувати його у своїх політичних цілях.

«Концепція імперії, що існує в російському православному просторі, має церковну та містичну складову. Якщо ж УПЦ отримує статус автокефальної, РПЦ перестане бути найбільшою церквою у православ‘ї. У Росії ж і специфічний тип релігійності, від українського він відрізняється наявністю саме імперської складової», – зауважив політолог.

Та він переконаний: спираючись лише на церковні догмати чи Апостольські правила, Росії неможливо буде пояснити, чому Кремль і РПЦ не хочуть української автокефалії.

«Адже за Апостольськими правилами, якщо є незалежна країна, у неї повинна бути помісна церква», – наголосив Окара.

Тож він переконаний: нинішня хресна хода – політична акція із «суто політичним завданням», які часто використовують ті представники українського православ‘я, які виступають за євхаристичну та адміністративну єдність із Москвою.

«Тут немає нічого оригінального. Бачимо, що останні десять років концепція «триєдиної Русі», яка складається із «Великої», «Малої» та «Білої» Русі актуалізована тут, насамперед – теперішнім патріархом Кірілом. Адже ще до війни він часто приїздив у Київ і здійснював тут схожі акції», – зазначив експерт.

Водночас він погодився, що питання автокефалії УПЦ як політично, так і релігійно актуалізоване не лише на рівні Київ-Москва. Навіть один із колишніх послів США в Україні був за віросповіданням православним – прихильником РПЦЗ. Тому тут існує багато лобістів, у яких – суто політичний інтерес.

«До того ж, варто згадати і про лінії політичного тиску Кремля на Ердогана. Той же патріарх Варфоломій вважається держслубовцем Туреччини. Ердоган є його безпосереднім начальником. Тож, наскільки я розумію, Кремль активно намагався лобіювати свою позицію через Ердогана», – припустив Окара.

Однак, експерт переконаний: у Ердогана тут «своя політична гра», де одним із козирів є якраз питання томосу УПЦ.

«Коли потрібно – його притримують. Зараз я не бачу підстав сподіватись, що це все вирішиться дуже швидко», – наголосив Андрій Окара.

Як повідомлялось, наприкінці квітня Вселенський патріархат розпочав процедури, необхідні для надання автокефалії Українській Православній церкві.

У свою чергу, у РПЦ виступили категорично проти такої ініціативи та навіть заявили, що створення Єдиної Помісної Церкви в Україні може обернутися фатальними наслідками для світового православ’я.

* Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
реклама
більше новин
Top
2019-01-19 16:37 :19