Новини » Суспільство 27 липня, 2018, 4:54
Нова гіпотеза: під супервулканом Єллоустон знайшли незвичайну структуру

Єллоустонська кальдера (циркоподібне заглиблення із крутими стінками й більш-менш рівним дном, що утворилося внаслідок провалу вершини вулкана), більш відома як супервулкан, таїть в собі безліч загадок. Вчені ретельно вивчають цей об’єкт, і результати нових досліджень часом йдуть врозріз з попередніми. Так, фахівці з Політехнічного університету Вірджинії, США, взяли під сумнів загальноприйняту теорію виникнення кальдери.

Про це повідомляє veroyatno.

Результат пошуку зображень за запитом "фото Йеллоустоуна"

Згідно поширеною гіпотезою, кальдера живиться теплом від ядра Землі – так, як більшість вулканів планети, в тому числі сумнозвісний Кілауеа на Гаваях. Але, за словами професора Йин Чжоу, експерти не змогли знайти жодних доказів того, що тепло в поверхневий вулкан в Єллоустоні надходить саме з цього джерела.

Дані досліджень показують, що кальдера виникла через тертя тектонічних плит. Близько 30 мільйонів років тому стародавня океанічна плита «підпірнула» під західний край сучасних Сполучених Штатів і розпалася на шматки. Це призвело до сильних збурень скельних порід в мантії і, як наслідок – серії потужних вивержень вулканів.

Рентгенівське сканування показало, що на глибині 400-650 кілометрів прямо під лінією вулканів розташована якась аномальна структура. Це не дуже узгоджується з теорією, яка говорить, що кальдеру безпосередньо живить підземний мантійний шлейф.

Згідно з дослідженням Чжоу, після зіткнення частина тектонічної плити, яка розбилася, відірвалася від основи і почала повільно опускатися. Потопаюча ділянка виштовхувала гарячі породи, які і сформували цілий ланцюг вулканів на території нинішніх США.

«Процес почався на кордоні штатів Орегон і Айдахо близько 16 мільйонів років тому і поширився на північ», – пояснила Чжоу.

Нагадаємо, що, як вважають сучасні вчені, Єллоустон вивергався як мінімум тричі, і кожного разу це призводило до планетарної катастрофи.

2,1 млн років тому супервулкан розірвав кілька гірських ланцюгів, утворив кальдеру Айленд-Парк і туфові відкладення Хаклберрі-Ридж. Викиди піднялися на неймовірну висоту 50 км, а попіл вкрив три чверті території сучасних США.

1,3 млн років тому вулкан виступив «скромніше» – обсяг його викидів досяг 280 кубічних кілометрів (в попередній раз – 2500 куб.км). Але цього вистачило, щоб створити кальдеру Хенріс-Форк.

Третє виверження сталося 6400-6800 років назад, і було вдвічі слабкіше першого. Саме тоді вершина вулкана провалилася, і Єллоустон прийняв свої нинішні обриси.

Експерти не можуть сказати, коли супервулкан прокинеться наступного разу. Імовірність того, що це станеться найближчим часом, вкрай мала, але Геологічна служба веде постійні спостереження за ситуацією.

* Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
реклама
більше новин
Top
2019-06-25 13:28 :13