live

Читайте великого казкаря

У 1935 році діти та дорослі вперше дізналися про пригоди варшавського хлопця Антося, якого всі кличуть Кайтусем. «Старий Доктор», директор сирітського притулку і письменник Януш Корчак розповів спершу своїм вихованцям, а відтак і нам усім незвичайну історію дитини, обдарованої талантом чарівника.

Літературний «дідусь» Гаррі Поттера не мав ні наставників, ні чарівної школи, де міг би навчитися радити собі з іноді вкрай небезпечними здібностями. Тож йому довелося самотужки пізнавати, що таке добро і зло, боротися з підступними земними урядами та спокусами слави і багатства у мандрах довкола світу, а передусім протистояти чорному магові, який ув’язнив Кайтуся та його подругу-чарівницю, перетворивши їх у собак. Написаний у 1924 році роман «Банкрутство малого Джека» переносить нас у вигадану письменником напівказкову Америку, де хлопчина Джек створює в своєму класі кооперативну крамничку і завдяки покликанню менеджера допомагає однокласникам і однокласницям гуртом вчитися засад ринкової економіки, а водночас через терни праці й тимчасових невдач формує власну особистість успішного бізнесмена. Врешті, у написаному в 1925 році романі «Коли я знову стану малим» за канонами фентезі сам казкар, зачаклований варшавським гномом, знову стає дитиною, щоб очима досвідченого педагога побачити цілком реалістичні пригоди та клопоти допитливого, щирого і чесного хлопчака, в якого він втілився. Моральний вибір, який чинять герої геніального педагога, завжди такий, як і в самого Корчака – залишатися людяним навіть ціною благополуччя та життя.

Януш Корчак – це літературний псевдонім одного з найвидатніших педагогів світу, великого польського письменника, дитячого лікаря та директора сирітського притулку Генрика Ґольдшміта (1878/1879 – 1942). Більшу частину свого життя він прожив у Варшаві, проте у 1915–1918 роках, в бурхливі літа I Світової війни, української революції, виникнення УНР та її боротьби з білими й червоними загарбниками, Януш Корчак мешкав у Києві, де написав головний твір свого життя, книжку «Як любити дітей». Кияни увічнили пам’ять про великого педагога й письменника меморіальною дошкою по вул. Володимирській 47, його творча спадщина оживає в діяльності Корчаківського товариства, київського музею письменника, численних перекладах його творів українською мовою.

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках ZIK.UA

*Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.

Loading...