Новини » Суспільство 26 липня, 2018, 9:43
Найдовше у ХХІ ст. місячне затемнення: правда і міфи
Затемнення Місяця. Фото: spaceweathergallery.com
Затемнення Місяця. Фото: spaceweathergallery.com

27 липня українці, як і жителі багатьох інших країн світу, стануть свідками цікавого астрономічного явища – «кривавого» місячного затемнення. Явище непересічне ще й тому, що це буде найдовше затемнення за останнє століття. Такі події завжди викликали багато емоцій, зокрема, страх у людей. Нічого дивного, отже, не має у тому, що вони обросли масою забобонів і міфів, які не втомлюються спростовувати науковці.

Місяць врятував життя Колумбові

У багатьох народів були легенди, що намагалися пояснити причину сонячних та місячних затемнень. Зокрема, жителі Індії, Індонезії та Китаю вважали, що небесне світило з’їдає дракон, в’єтнамці вірили, що його викликає величезна жаба, аргентинці – ягуар, а мешканці Сибіру – вампір.

За давніми переказами, два китайські астрономи не змогли передбачити затемнення сонця у 2134 році до нашої ери. Народ не зміг належно приготуватися до того, щоб «прогнати дракона», а імператор опинився у небезпеці. Астрономи втратили не тільки свої посади, але й голови.

Проте затемнення також могли і врятувати життя. Такий випадок трапився із всесвітньо відомим мореплавцем Христофором Колумбом, який під час своєї четвертої експедиції на Ямайці, 1 березня 1504 р., викликав страх у тубільців, передбачивши місячне затемнення. Завдяки цьому йому вдалося отримати їжу та охорону, а супутникам Колумба протриматися до наступної доставки харчів.

Цікавилися місячними затемненнями і наші предки. У літописах, які дійшли до нас, згадується 40 місячних затемнень з 618 повних і часткових, зафіксованих в Русі впродовж 665 років. Описуючи місячні затемнення, літописці теж звертали увагу на колір Місяця: «аки сукно черно», «аки медь красная».

Зображення затемнення Місяця. Радзивиллівський літопис
Зображення затемнення Місяця. Радзивиллівський літопис

Українська експедиція на Місяць

«Місячне затемнення не є екстраординарним явищем для науковців. Це систематичне і типове явище, яке вони розраховують. У зв’язку з тим, що кутові розміри Землі, Місяця та Сонця однакові, та так сталося з еволюцією нашої сонячної системи, що бувають моменти, коли Земля своєю тінню закриває Місяць і тоді відбуваються затемнення. Це прораховується, це досліджено і науковці до цього ставляться нормально», – зазначила доцент кафедри Вищої геодезії та астрономії Національного університету «Львівська політехніка», кандидат фізико-математичних наук Любов Янків-Вітковська.

Вона підкреслила, що пересічні ж люди звичайно звертають увагу на таке явище, бо тоді Місяця не видно, він змінює свій колір.

«Затемнення Сонця – більш ефектне явище, затемнення Місяця – менш ефектне. Але вони цікаві і спостерігати за ними також дуже цікаво. Особливістю місячних затемнень є те, що світило забарвлюється у певний колір і його відповідно до того кольору називають «голубий Місяць», «кривавий Місяць», чи «сірий Місяць». Про затемнення Місяця можна багато довідатися з наукової літератури. Про них публікують матеріали на сайтах обсерваторій, зокрема, і нашої», – додала Любов Янків-Вітковська.

Науковець також акцентувала, що українські вчені не лише спостерігають за Місяцем, але й будують плани щодо експедиції на супутник Землі.

«Для українських науковців Місяць стає особливим об’єктом. На останніх семінарах, які відбувалися у Києві на Раді з космічних досліджень, харківські вчені розповідали про проект української експедиції на Місяць. Ця планета є цікавим об’єктом, останні дослідження доводять, що на Місяці існує вода та інші цікаві матеріали, корисні для землян. Місяць може бути стартовим майданчиком для подорожей на інші планети. Нашим природнім супутником зараз цікавляться дуже багато науковців. Тобто це затемнення, яке відбудеться у п’ятницю, теж буде черговим кроком для популяризації досліджень Місяця», – підкреслила вона.

Правда і міфи про місячне затемнення

Любов Янків-Вітковська розповіла, що найближче затемнення особливе, тому що буде найдовшим у ХХІ столітті – триватиме 1 год. 43 хвилини. Його можна буде спостерігати, зокрема, у нашій Північній півкулі – майже на всій території.

«Для науковців важливо спостерігати розміри Місяця й інші параметри. Для пересічних же людей цікаво спостерігати за кратерами на Місяці, чи просто відчувати причетність до космосу. Що довше затемнення – то більша можливість спостерігати за ним на землі. Бо на Землі погода буває різна, наприклад, можуть перешкоджати хмари. Це буде доволі тривале затемнення, тому є надія, що його вдасться побачити тим, хто має телескоп, бінокль чи просто візуально», – зазначила вона.

Доцент кафедри Вищої геодезії та астрономії НУ «Львівська політехніка» звернула увагу, що побутує думка, нібито місячні затемнення бувають частіше, аніж сонячні, однак, це не так.

«Наприклад, цьогоріч відбудеться п’ять сонячних затемнень. Але їх буде видно не на усій поверхні Землі. А місячних затемнень – менше. Тобто, якщо взяти статистику з часу досліджень, відколи людство почало спостерігати й описувати це науково, місячних затемнень менше, аніж сонячних», – підкреслила науковець.

Любов Янків-Вітковська акцентувала, що довкола місячних затемнень завжди були псевдонаукові спекуляції, мовляв, затемнення – обов’язково щось станеться.

«Псевдонауковці намагаються приписати цьому явищу щось зовсім йому не властиве. Натомість, науковий погляд на місячне затемнення інший. Я спілкуюся на наукових конференціях з космічними біологами, і на їх думку, зокрема, французьких науковців, стверджувати, що Місяць так сильно впливає на людей в моменти затемнення, не можна. Звичайно, Місяць має вплив на життя на Землі. Згідно з законами гравітації, оскільки це найближче космічне тіло, наш природній супутник, то, очевидно, ці впливи прораховані науковцями, досліджуються.

Нам відоме явище припливів та відпливів, пов’язаних з Місяцем. Медики кажуть про чутливість окремих людей до різних фаз місяця. Але знову ж, кожна нормальна людина повинна враховувати усі фактори, що впливають на її здоров’я, самопочуття. Однак я б сказала, що матеріальний стан людини, комфортність, природні умови, задоволення від роботи більше впливає на людину, аніж фази Місяця чи його затемнення. Те, що існує інтерес до цього явища, на мою думку, - дуже добре. Люди цікавляться астрономією, космосом, а це, у свою чергу, має не останній вплив на фінансування досліджень науковців», – підкреслила вона.

Гастрономічний ефект місячного затемнення

Щоб спостереження за затемненням було цікаве, особливо коли небо захмарене, науковець напівжартома радить створити відповідну приємну атмосферу, скажімо, зробити кілька коктейлів.

«Наприклад, коли будемо спостерігати за «кривавим Місяцем» – так стається тому, що сонячні промені, проходячи через атмосферу Землі, потрапляють на Місяць і створюють ефект червонуватого Місяця. Такий же ефект ми можемо спостерігати на Землі під час заходу Сонця – червоні заграви. Отже, щоб створити собі гарну атмосферу для спостережень за «кривавим Місяцем», варто приготувати коктейль. Зараз, власне, поспіли червоні фрукти, зокрема, порічки. Їх потрібно зміксувати, додати льоду, вичавити туди червоний апельсин чи грейпфрут. Після такого коктейлю і тиск нормалізується і серцево-судинна система заспокоюється. Ну, а найбільші екстремали можуть додати до такого коктейлю 40 г горілки або рому. Такий коктейль точно допоможе витерпіти довгі очікування під час непогоди. До речі, у багатьох європейських містах у час затемнень, у кафе і рестораціях, з цієї нагоди пропонують спеціальні коктейлі – безалкогольні та алкогольні, що у певний спосіб теж стимулює зацікавлення астрономією. Тобто, від місячного затемнення може бути навіть гастрономічний ефект. Це, до речі, також порада для українських рестораторів – як вдало використати такий природній феномен», – підсумувала Любов Янків-Вітковська.

Вона також побажала усім українцям цікавих і незабутніх вражень від найдовшого у ХХІ столітті місячного затемнення та частіше звертати свій погляд на зоряне небо.

Владислав Шумейко,
для IA ZIK

Редакція не завжди поділяє позицію авторів публікацій.

* Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
реклама
більше новин
Top
2019-03-25 15:39 :59