Новини » Суспільство 26 липня, 2018, 15:15
Доній: Самоспалення – це крайній захід
ZIK
ZIK

Коли людина вдається до крайніх заходів, не обов’язково із смертельними наслідками, це означає, що вона не бачить можливості вирішити проблему іншим шляхом. Зокрема, якщо говорити про сьогоднішній випадок із самоспаленням колишнього добровольця, це є поганим дзвінком для суспільства.

Про це в ефірі інформаційно-аналітичного проекту «Перші про головне. Коментарі» телеканалу ZIK говорив політичний експерт Олесь Доній.

«В історії України є два трагічних випадки самоспалення людей, які відстоювали українські інтереси – Олекси Гірника на Чернечій горі та Василя Макуха, який зробив це в центрі Києва через вторгнення радянських військ у Прагу», – розповів Доній.

Він розповів, що в радянський час такі речі не афішували, але завдяки листівкам гірника, які зберегли люди, та міліціянтам, вдалося зберегти про це пам'ять.

«Чоловік написав близько тисячі листівок і це був індивідуальний протест. Цього ніхто не бачив, але деякі листівки залишились в селі та у міліціонерів, які їх теж зберегли. Чоловік зробив це на знак протесту проти русифікації та уярмлення України. Подібна історія відбулась із Василем Макухом, який на Хрещатику провів самоспалення після введення радянських військ у Чехословаччину. І про цей випадок ми, фактично, не знали до проголошення незалежності. Адже всі пам’ятали про Яна Палаха, який спалив себе у Празі саме через введення військ», – прокоментував він.

За його словами,  саме це є прикладами того, коли люди знали, на що вони йдуть заради українських інтересів. Але їхня жертовність не повинна означати, що їхній шлях слід наслідувати іншим.

«Раніше були критичні обставини, коли не було політичної діяльності в Україні і люди були змушені вдаватися до актів самопожертви для того, щоб хоч в якийсь спосіб заявити про наругу над українською мовою, культурою, державністю. А зараз хочеться вірити, що наявні інші механізми», – зазначив Доній.

Бо те, що люди вдаються навіть до самопожертви, а у випадку із колишнім добровольцем – перформенсу, наслідки можуть бути дуже травматичними.  

«Ми бачили, що були підготовлені вогнегасники, але травматизм все одно міг бути, зокрема, опіки. Адже людина, яка вдається до крайніх заходів, не обов’язково повинна загинути»,  – вважає експерт.

Такі дії, на його думку, означають, що людина не бачить іншої можливості вирішення проблеми.  

«Конкретно в українській армії немає можливості досягти справедливості чи через судові рішення. Бо саме це є безперечно поганим дзвінком для суспільства, адже означає, що у нас немає механізмів впливу на владу щодо відстоювання власних прав. І ми повинні ставитись до цього саме так, як до дзвоника», – додав Доній.

Також він наголосив, що питання внутрішньої агресивності в Україні є окремою темою. Наприклад, коли люди чекають лише на смертельні випадки.

«В Україні наростає агресія через об’єктивний фактор – російську агресію. Але, окрім того, у нас є суспільне нерозуміння необхідності поширення толерантності і взаємоповаги. Як наслідок, завдяки Росії слово «толерантність» в ультраправих організаціях стала лайкою, яку поширили вже в патріотичному середовищі. І слово «толерасти», яке було вигадане ФСБ та закинуте спочатку в російське середовище, поширюється і в українському. Тобто це несприйняття взаємоповаги і толерантності. І це прикро, що ми не усвідомлюємо цю проблему. Бо внутрішня агресія – це проблема нашого суспільства вже незалежно від російської агресії і з цим потрібно боротись», – зазначив він. 

Нагадаємо, у Києві на пікеті біля будівлі Міноборони колишній доброволець намагався вчинити самоспалення.

* Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
реклама
більше новин
Top
2019-05-25 12:24 :34