«Брама»: Містичний Чорнобиль, або Ірма Вітовська, якої ви ще не бачили
Наталія Фанок
журналістка, редакторка, заступниця головної редакторки ІА ZIK

Бездіяльність – найстрашніший гріх. Ніби й не нові слова, але вчорашнього вечора вони зазвучали для мене по новому. Бо це знаковий вислів для нас, для всього українського народу. А з вуст баби Прісі, адресовані її доньці Славі як представниці наступного покоління, набувають неабиякого символізму...

Уже сьогодні на широкі екрани виходить містичний трилер режисера Володимира Тихого «Брама» на основі п’єси Павла Ар’є «На початку і наприкінці часів».

Головна героїня – баба Пріся – здичавіла чорнобильська бабуся, яка «голод пережила, німців пережила, радіацію пережила» і … «смерть переживе». Баба Пріся стоїть на своїй землі і вступає в бій зі смертю. Її, а в її особі цілу націю, намагаються вишховхати з її землі. Але скільки не видавлюють нашу націю, вона жива. Гідність і людяність – те, що хочуть донести до нас автори фільму. І, як на мене, їм це вдалося.

Бабу Прісю зіграла заслужена артистка України Ірма Вітовська. Як зазначила акторка після допрем’єрної презентації, роль баби Прісі для неї не нова, адже це її персонаж у виставі «Сталкери» (у постановці Стаса Жиркова). На фільм шукали бабусю, але знову ж прийшли до неї. Ірма Вітовська зізналась, що погодилась тільки, якщо буде грим, який вона обживе, і відчує себе у ньому. У картині Ірму не впізнати. Її там хіба голос та очі.

А і в грим, і у роль Ірма Вітовська вбулася. Перед показом для мене було загадкою, чому на роль баби взяли удвічі молодшу акторку. Коли побачила фільм – зрозуміла. Підіть – і ви зрозумієте.

Та й інші ролі зіграно бездоганно. Слава (Віталіна Біблів) – донька баби Прісі – нещасна, недолюблена, прибита горем жінка, Вовчик (Ярослав Федорчук) – онук – хворий парубок, приречений на життя у зоні, і водночас живе з надією вийти із неї. Картина проймає щирістю та правдоподібністю. Я йшла на сумний фільм з темною історією і налаштувалась плакати. Натомість, сміялась і дивувалась, але аж ніяк не розчарувалась.

«Брама» – художній фільм про Чорнобиль та життя у зоні відчуження після аварії. Тут багато фантастики, містики, фольклору, метафор, різних чудасій, а ще дуже доречного та змістовного гумору. Це фільм про кожного і для кожного. Баба Пріся – приклад незламності духу, перевтілення, набуття інших непритаманних рис, живучості, наслідування для тих, хто хоче змін у собі і в країні.

Так що таке Чорнобиль – зона відчуження чи територія змін? Чому одні люди живуть у зоні, а інші («нелюди») не в зоні? Хто ж вони – ті, що відкривають браму? Відповіді на ці питання отримаєте, а ще багато чудернацьких історій почуєте, коли переглянете фільм.

П’єса написана за півроку до Майдану. Тоді була Врадіївка та справа Лозинського. Зараз – Донбас та Крим. Кінострічка, за визначенням Ірми Вітовської, – це пошук терапії для українців. І тут я цілком погоджуюсь з акторкою, що, окрім розважального, потрібно давати глядачу й інший продукт. Особливо, якщо продукт актуальний, якісний і дещо повчальний.

А ще захотілось переглянути театральну версію. На «Сталкери» навряд чи потраплю, а от на «Бабу Прісю» у Театр Лесі залюбки. Залишилось дочекатись відкриття театрального сезону.

 

Читайте також: У зоні відчуження відбувся показ фільму «Брама»

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках ZIK.UA.

* Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
реклама
більше новин
Top
2019-06-16 11:32 :39