Новини » Львів 25 липня, 2018, 16:11
Древня столиця Галичини: у Звенигороді створять унікальний історико-культурний парк
Звенигород у кінці XII ст.
Звенигород у кінці XII ст.

За 20 км від Львова розташоване чималеньке село Звенигород. На перший погляд – це непримітне місце, але насправді кожен метр цієї землі має дуже цікаву та давню історію. Звенигород – одна з трьох княжих столиць, де у ХІ-ХІІ століттях починалась державність Галицько-Волинського князівства. Після знищення його монголами у 1241 році – воно буквально зникло, однак під землею залишилися давні вали городища, багато важливих пам’яток історії та культури. Саме тому, у 2018 році на території пам’ятки археології національного значення розпочнеться створення першого в Україні історико-культурного парку, який матиме назву «Древній Звенигород». Проект є одним із переможців конкурсу проектів регіонального розвитку Мінрегіону і отримав на реалізацію близько 12 млн грн у межах секторальної бюджетної підтримки ЄС. 

Історико-культурний парк створять на площі близько 38 га. Ініціатором та замовником проекту є департамент архітектури та розвитку містобудування Львівської обласної державної адміністрації.

«Ідея виникла при розгляді генерального плану Звенигорода на історико-містобудівній раді, але так як для села не розробляються історико-архітектурні опорні плани, ми вирішили створити цей проект щодо забудови парку, щоб зберегти цінну територію та археологічний ландшафт. Проситимемо статут національного для заповідника і це наша принципова позиція, щоб зберегти історичні витоки», – зазначила т.в.о. директора департаменту архітектури та містобудування Львівської ОДА Оксана Ткачук.

 

Молодший науковий співробітник НДЦ «Рятівна археологічна служба» ІА НАН України Наталя Войцещук заявила, що історико-культурний парк «Древній Звенигород» захистить територію пам’ятки від руйнувань.

Фото: Гал-інфо
Фото: Гал-інфо

«Ще 30 років тому влада та науковці пробували втілити цю ідею. Тоді відбувалося святкування 900-ї річниці першої згадки у літописах про Звенигород. Однак, час був хиткий і нічого не вийшло. Ми відновили цю ідею, прагнемо створити унікальний парк, аналогів якого в Україні немає. Основне – це законсервувати пам’ятку, захистити її законами України. Створення туристично привабливого місця – це похідне від головної цілі – зберегти пам’ятку історії України для майбутніх поколінь, бо зараз вона нищиться. У майбутньому – це буде місце, куди приїжджатимуть люди не лише з України, а й з-за кордону», – запевнила Наталя Войцещук.

Доктор історичних наук, старший науковий співробітник Інституту українознавства НАН України Віра Гупало розповіла про історичну важливість цього об’єкту.

«Якщо б не монголо-татари, які знищили місто у 1241 році, то, напевно, воно б залишилося і розвивалося, як одне із великих міст регіону. Відбувся наплив нового населення, яке не мало історичної пам’яті та корінної приналежності до міста. Так склалося, що про Звенигород забули настільки, що не пам’ятали, де ж те княже городище було? Минуло 600 років і лише у 18 столітті на Звенигород знову звернули увагу. Поляками було віднайдено частину древнього міста. В історичний контекст України древню столицю вписав Михайло Грушевський. У 50-60-х роках минулого століття розпочалися фахові археологічні дослідження. Відкрили рештки князівського палацу, церкви, усипальні та багато іншого. Це були перші монументальні споруди на цій території, вони давніші за ті, що у Галичі. У 80-х роках ХХ століття відкрили цілий боярський квартал, де мешкали заможні люди і збереглося багато цінних пам’яток тодішньої культури. Постало питання, як ці всі речі зберігати та вивчати? Вже тоді виникла ідея про створення заповідної території. Було перекопано понад 10 тис. квадратних метрів площі, віднайдено понад сотню різних масштабних об’єктів, десятки тисяч знахідок, у тому числі унікальні, які були виготовлені із органічної сировини, тобто дерева та шкіри. На підставі цих всіх знахідок, ми можемо сказати про важливе значення цього міста, як одного з найдавніших осередків української державності та суспільно-економічного життя регіону», – розповіла Віра Гупало.

Ілюстрація майбутнього туристичного маршруту
Ілюстрація майбутнього туристичного маршруту
Ілюстрація майбутнього туристичного маршруту
Ілюстрація майбутнього туристичного маршруту
Ілюстрація майбутнього туристичного маршруту
Ілюстрація майбутнього туристичного маршруту

Автори проекту запевняють, що відвідувачі майбутнього парку зможуть побачити елементи археологічної спадщини давнього Звенигорода. Зокрема, старі церкви, княжий дитинець, господарські будівлі і оборонні укріплення, які можна буде роздивлятися продуманими туристичними маршрутами. Про це розповів кандидат архітектури, доцент кафедри архітектури та реставрації Інституту архітектури Національного університету «Львівська політехніка» Василь Петрик.

«Найважливіше – це збереження цієї пам’ятки історії. Коли ця земля не має господаря, то пам’ятка археології позбавлена опіки, вона поступово руйнується через природні умови, грабіжників та забудовників. Давні городища мають важливе державотворче значення для нашого народу. Тобто такі місця, як Звенигород, не тільки цінні самі по собі, але цінні в розбудові нашої національної ідентичності. Це засвідчення того, що ми давня нація із давніми урбаністичними традиціями. Це своєрідний історичний щит перед зазіханнями наших сусідів на нашу державність та культуру. До того ж, успішна реалізація проекту дасть новий поштовх для розвитку Звенигорода та околиць, як потенційно привабливого туристичного місця, розвитку відповідної інфраструктури. Львів’яни летять у Париж чи Рим, а всього за 20 км від Львова знаходиться така цінна історико-культурна пам’ятка, про яку вони мало що знають», – сказав Василь Петрик і нагадав, що тут, у Звенигороді, знайшли перші в Україні берестяні грамоти, пам’ятки давньої східнослов’янської писемності.

 

Голова Звенигородської сільської ради Наталія Толопко повідомила, що жителі села раді цьому проекту і вважають його важливим етапом розвитку Звенигорода, тому всіляко підтримують створення тут історико-культурного парку.

Віднайдені давні пам'ятки культури у Звенигороді. Фото: Віталій Грабар
Віднайдені давні пам'ятки культури у Звенигороді. Фото: Віталій Грабар

В цілому, проектом передбачено:

  • впорядкування території пам’ятки та центральної площі села;
  • консервація пам’яток княжої доби з метою їхнього збереження для майбутніх досліджень;
  • відзнакування за допомогою сучасних мистецьких та технічних засобів найбільш знакових будівель княжої доби;
  • трасування усієї лінії укріплень городища з метою окреслення обрису пізньосередньовічних та ранньомодерних фортифікацій;
  • візуальна реконструкція унікальної оборонної системи XVIII;
  • створення базової туристичної інфраструктури довкола історико-культурного парку «Древній Звенигород», туристичних маршрутів та інше;

Звісно, що 12 млн грн – це лише початок для втілення проекту. Один рік триватиме освоєння цих грошей і створення всієї необхідної документації. Якщо нічого не зміниться, то за кілька років у Звенигороді постане потужний історико-культурний об’єкт, який поєднуватиме минуле із теперішніми і дозволить майбутнім поколінням краще пізнати давню історію свого краю та народу.

Юра Мартинович,
ІА ZIK

Редакція не завжди поділяє позицію авторів публікацій.

* Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
реклама
більше новин
Top
2019-05-24 19:50 :23