Новини » Економіка

Експерти розповіли про можливі ризики від приватизації держпідприємств

ZIK

Одним із ризиків приватизації є втрата галузі, у якій працювало підприємство. Зокрема, існує безліч прикладів, коли після продажу садків та поліклінік на цьому місці вже не було освітньої чи медичної інфраструктури.

Про це в ефірі інформаційного проекту «Перші про головне. Коментарі» на телеканалі ZIK розповів експерт громадської організації «Публічний аудит» Володимир Торчинський.

Він наголосив: більшість населення бачить ризики від великої приватизації у втраті цілої сфери, у якій працювало підприємство.

«Були приклади, коли розпродавались поліклініки чи школи, а потім на їх місці не було ані сфери освіти, ані медицини. Такий ризик існує, тож ми повинні його відстежувати», – зазначив Торчинський.

Та водночас, є і низка підприємств, якими можна все ж пожертвувати.

«Про них навіть мало хто чув. Наприклад, ДП «Конярство України», у якого гектари земель і маса коней. Можливо, в кращі часи ми б і могли розвивати цю сферу, однак зараз не можемо собі цього дозволити. Тому тут потрібно належно визначити його ціну», – зауважив експерт.

Однак, на такі підприємства дуже важко буде знайти покупця. Адже там величезний обсяг земель, які просто нікому непотрібні.

«Наприклад, земля на Дніпропетровщині, не в обласному центрі, не така потрібна. Щоб вона становила якийсь інтерес, це треба переводити у сільськогосподарську сферу. Однак, зараз цього не можна робити через недосконалість законодавства. До того ж, тут ще й величезна кількість бюрократичних процедур», – розповів Торчинський.

У свою чергу голова Комітету економістів України Андрій Новак погодився: є безліч прикладів, де замість певних об‘єктів, наприклад, дитсадків чи шкіл, зводять житлові масиви.

«Наприклад, після приватизації київського «Хлібкомбінату», там усе знесли під корінь. На цьому місці будуть зводити житловий масив. Так, житло потрібне, однак це робиться на місці колишніх прибуткових виробничих підприємств. Адже хлібзавод завжди таким є», – вважає Новак.

Тож він переконаний: це приклад відсутності у державі належної економічної, промислової, аграрної та грошово-кредитної політики.   

Як повідомлялось, у Мінекономрозвитку та та Фонді держмайна домовились вирішити спірні питання, які блокували початок малої приватизації. Також у червні Фонд держмайна підписав 22 накази про приватизацію великих об’єктів. Згодом ФДМУ оголосив конкурси з відбору радників для підготовки до приватизації та продажу пакетів акцій «Одеського припортового заводу», «Президент-Готелю», «Вугільної компанії «Краснолиманська» «Електроважмашу» та інших підприємств.

Loading...