Новини » Економіка

Експерт: Анонсована велика приватизація не має стосунку до економіки

ZIK

Нинішнє керівництво країни розуміє, що після виборів уже може опинитись не при владі, тому й намагається за безцінь продати залишки державних підприємств. Однак, саме через вічний перерозподіл власності Україна досі не може нормально розвиватись, тому його потрібно якнайшвидше завершувати і припинити «ходити по колу».

Таку думку в ефірі інформаційного проекту «Перші про головне. Коментарі» на телеканалі ZIK висловив голова Комітету економістів України Андрій Новак.

Він переконаний: велика приватизація, оголошена державою на кінець року, не має нічого спільного із економікою. Мовляв, таким чином влада лише вирішила спустити з молотка залишки великих підприємств напередодні виборів.

«Нинішнє керівництво країни розуміє, що, ймовірно, за результатами президентських та парламентських виборів уже не буде владою. Тому й вирішили на завершення своєї каденції за безцінь приватизувати залишки найбільш привабливих державних підприємств», – вважає Новак.

Тому він переконаний: вони намагатимуться доводити ці об‘єкти до банкрутства і зробити все, щоб знизити їх ціну до мінімальної та «забрати залишки» із цього.

«Ви ж розумієте, що усі розмови про ринкову ціну та умови – блеф. Як приклад, минулого року три обленерго пішли в одні руки за мінімальними цінами», – зауважив експерт.

Тож він вважає: 26 років держава не могла належно розвиватись, тому що увесь цей час відбувався процес перерозподілу власності.

«Тільки-но змінюється влада, знову йде приватизація та націоналізація. З однієї точки зору, як громадянин, я б цього не хотів, та з іншої – як економіст, приходжу до висновку, що нам потрібно якомога швидше завершити цей процес перерозподілу власності», – розповів економіст.

Адже, на його думку, лише тоді держава нарешті зможе розвинутись.

«Поки триває цей перерозподіл, країна стоїть на місці або йде назад. Тому й з точки зору національних інтересів, краще, щоб усе це приватизували, і ми нарешті знову не йшли по колу після чергових виборів», – зазначив Новак.

Та, у свою чергу, експерт громадської організації «Публічний аудит» Володимир Торчинський зауважив: коли, наприклад, «Одеському припортовому заводу», тему приватизації якого піднімають щоразу, «давали можливість нормально працювати», підприємство скорочувало збитки втричі. Це стосується і багатьох інших об‘єктів.

«В Україні зараз дуже розвинений аграрний сектор. Після того, як у 2014 році було введено мито на російське добриво, піднявся попит на цю продукцію наших підприємств. Той же черкаський «Азот» знизив збитки із 800 млн. до 20 млн. Така ж історія і з ОПЗ – коли державний «Нафтогаз» давав сировину, підприємство теж скорочувало свої борги», – розповів Торчинський.

До того ж, за його словами, зараз не створено жодного фонду, куди б надходили гроші від такої приватизації. Тож незрозуміло, де вони опиняться.

«Зараз вони йдуть до спільного котла. Так, існує спецфонд, однак звідти вони не розподіляються на певні потреби. Гроші підуть просто на погашення дефіциту бюджету», – наголосив він.

Тому він переконаний: кошти від приватизації таких цінних об‘єктів підуть просто на «латання дірок» напередодні виборів.

«Щоб виконати зобов‘язання щодо Пенсійного фонду та інших, необхідно щось продати. Адже більше немає звідки отримати ці кошти. Це і є однією із причин», – підкреслив Володимир Торчинський.

Як повідомлялось, у червні Фонд держмайна підписав 22 накази про приватизацію великих об’єктів. Згодом ФДМУ оголосив конкурси з відбору радників для підготовки до приватизації та продажу пакетів акцій «Одеського припортового заводу», «Президент-Готелю», «Вугільної компанії «Краснолиманська» «Електроважмашу» та інших підприємств.

Loading...