неділя, 22 липня, 2018, 18:30 Політика
Політолог із США пояснив, чи можуть американці звільнити Трампа

Після зустрічі з Путіним у Гельсінкі американського президента розкритикували та навіть звинуватили у зраді. Чи може це призвести до імпічменту?

Про це на сторінках «Нового времени» розповів доцент кафедри політології, університет штату Нью-Йорк у Буффало Джейкоб Нейхайзель.

Дональд Трамп

Усунути президента з його посади – це процес у два кроки. Перший – імпічмент. Це коли члени Палати висувають обвинувачення у беззаперечному правопорушенні. Сам по собі імпічмент не означає усунення президента з посади. Це трапиться тільки тоді, коли відбудеться другий крок і президента таки визнають винним.

1. Які злочини можуть привести до імпічменту?

Згідно з Конституцією США, президента можуть усунути з посади після оголошення імпічменту та доведення його вини у «зраді, хабарництві чи інших серйозних злочинах та проступках».

Зраду, як відомо, важко довести. Приміром, Аарона Берра – віце-президента, який був при владі у 1801-1805 роках – зловили на накопиченні ресурсів та організації військового захоплення іспанських земель, які він таки отримав у результаті операції «Купівля Луїзіани». І навіть тоді його вину не довели.

Досі також жодного президента США не звинуватили в корупції.

Терміни «серйозний злочин» чи «проступок» завжди лишали місце для вільної інтерпретації, та очевидно, що чималу роль тут відіграє атмосфера в самій партії.

Процедуру імпічменту пробували застосувати до Білла Клінтона за неправдиві свідчення, брехню під присягою, а заразом перешкоджання судочинству. Та існує припущення, що насправді за цими звинуваченнями стояло бажання республіканців послабити вплив Клінтона.

Навіть Александер Гамілтон, політик і видатний мислитель XVIII століття, вважав, що за процесом імпічменту стоять політичні причини. Президент Джеральд Форд був більш відвертим. Розмірковуючи на тему, що є проступком, гідним імпічменту, він сказав: «Будь-що, що схвалить більшість Палати представників у конкретний історичний момент».

2. Яка процедура?

Зазвичай усе починається з того, що якийсь член Палати представників надає підстави для імпічменту, що підходять під відповідний закон. Торік п’ять демократів саме так і зробили.

Далі в судовому комітеті Палати має відбуватись голосування. Комітет вирішує – розслідувати справу чи ухилитись, як було у випадку з імпічментом Клінтона. Затим комітет має надати свою рекомендацію – запускати процедуру чи ні. Хай там що, а рекомендація не є обов’язковою, тобто Палата може запустити імпічмент і без цього рішення. Нинішній голова цього комітету Боб Гудлатт, республіканець із Вірджинії, знаний прихильник президента. Хоча і збирається на пенсію у 2019 році.

Ну а далі йде голосування у всій Палаті, де вимагається проста більшість голосів.

Якщо Палата проголосує за імпічмент, то справу передають на судовий розгляд до Сенату. Там це розглядають як кримінальну справу, і викликають свідків з обох сторін. Тоді абсолютна більшість, тобто дві третіх Сенату, мають голосувати чи висувати вирок президенту, тобто усувати його з посади.

Поширеним є оманливе уявлення про те, що Верховний Суд відіграє ключову роль у всіх цих процесах. Головний суддя керує процедурою імпічменту в Сенаті, та на цьому його роль закінчується.

3. Республіканці здобули більшість у Палаті та Сенаті. Чи робить це Трампа куленепробивним?

Більш-менш.

Хоча можливий варіант, що, вимагаючи усунення Трампа, члени Республіканської партії доєднаються до демократів. Так уже було під час підготовки до звільнення Ніксона у зв’язку з Вотергейтським скандалом. Та у нинішньому поляризованому політичному середовищі таке явище малоймовірне, якщо переконливих доказів у здійсненні серйозного проступку не знайдеться.

Враховуючи той факт, що демократи мали більшість в обох палатах Конгресу в 1974 році, імпічмент республіканця Ніксона був майже неминучим. Тож нині будь-які суттєві кроки Трампа врозріз з політикою республіканців значно активізують будь-який рух до імпічменту.

Уся Палата представників налічує 435 членів, 236 з них – республіканці. Це означає, що для імпічменту Трампа лише 22 з них мають доєднатися до демократів. Тим не менш, проміжні вибори 2018 року можуть змінити цю арифметику, якщо крісла отримають демократи.

Підстави для висунення імпічменту Трампа можуть виглядати аналогічними тим, які висували проти Ніксона та Клінтона. Коли демократи вже намагались запустити цей процес у листопаді 2017 року, вони звинувачували Трампа у перешкоджанні судочинству в зв’язку зі звільненням директора ФБР Джеймса Комі. Мовляв, президент підриває незалежність судової системи, приймаючи винагороду від іноземного уряду. І це не всі звинувачення.

Та наразі, як на мене, будь-яка спроба звинуватити Трампа у зраді навряд чи відбудеться.

4. Якщо президента усунуть, хто займе його місце? Що трапиться, якщо віце-президент також був співучасником злочину президента?

Якщо Трампа усунуть з посади, то віце-президента Майка Пенса негайно приведуть до присяги. Малоймовірно, що Палата та Сенат запустять процес імпічменту та висунуть обвинувачення і президенту, і його заступнику. Інакше на чолі держави автоматично стане спікер Палати Пол Райан.

5. Чи можуть піддати імпічменту когось іншого, крім президента?

Абсолютно. Через цю процедуру вже проходило 15 федеральних суддів, хоча лише вісім з них усунули. Найбільш свіжий випадок трапився у 2010 році, коли Сенат визнав федерального суддю Томаса Портеоса винним за кількома статтями закону про імпічмент. Суддя був спійманий на хабарях, які йому давали адвокати, прагнучі залагодити справу перед слуханнями.

 

* Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
реклама
більше новин
Top
2018-12-15 23:03 :31