субота, 21 липня, 2018, 12:17 блоги Світ
Уроки грецького життя: Не спіши, насолоджуйся і думай про велике
Юра Мартинович
репортер, оператор, письменник
Фото: Юра Мартинович
Фото: Юра Мартинович

Греція. Одне лиш це слово викликає піднесення та відчуття дотику до багатого минулого та туристичного теперішнього. Греція – це країна, про яку знають у всьому світі. Адже саме вона вважається колискою європейської цивілізації. З її міст-полісів бере початок демократія, наука та уявлення про життя-буття. Більше того, грецька абетка стала прототипом для нашої кириличної мови. Елліни, які прославилися мільйон та однією справою, яку впевнено возвеличували у своїх безсмертних історіях, дали людству поштовх до чогось великого та таємничого. Однак, великі справи потребують багато енергії. Напевно тому вже багато сотень років греки нікуди не спішать і насолоджуються тим, що здобули і мають.

Два тижні пожив в Афінах і зрозумів, що люблю греків. Вони нікуди не поспішають і вміють насолоджуватися життям. Жаркий південний клімат навчив їх цьому мистецтву. Адже в обід літнє сонце гріє під +35 градусів, а надворі відчуваєш всі+50, тому на кілька годин життя впадає у сонливу сплячку. Греки люблять працювати півдня. Активне життя у них починається лише після того, як сонце лягає спати, тоді греки прокидаються. Старі і молоді виходять на вулиці, окуповують кафешки та малими ковтками п’ють холодну каву, дивлячись на свіже море, роздумуючи над причинами економічної кризи та постійного натиску мігрантів, які, як ті варвари колись, щодня прибувають до Еллади.

Так, криза у Греції відчутна. Проїхавшись чи пройшовшись вуличками Афін, можна побачити, що багато магазинів закриті, вітрини порожні, а на них таблички «Продається». Малому бізнесу важко, оскільки після боргової кризи 2009 року грецька економіка досі не оговталася і є на плаву завдяки грошам своїх іноземних партнерів. Тому багато пільг, які мали греки до того, – зникли. Багато державних структур відчувають недофінансування. Зокрема, на дорогах рідко коли можна побачити машини поліції, частіше поліцейських на мотоциклах, бо так дешевше, менше бензину. Греки жартують із цього приводу, мовляв викликаєш поліцію, а там тобі скажуть: «А дуже треба, щоб ми приїхали, може це почекає? Бензину нема…» Бензин, до речі, коштує 1,5 євро за літр.

Грецька поліція на мотоциклі. Фото: feedyeti.com
Грецька поліція на мотоциклі. Фото: feedyeti.com

Також помітив, що греки не дуже переймаються благоустроєм: трава заростає, сміття валяється, дерево падає, то хай собі полежить кілька тижнів… Зовнішній вигляд для них далеко не головне, тому, для мене, Афіни – це місто контрастів. З одного боку багато красивих пам’яток історії, яким тисячі років, а з іншого – ямкові дороги та брудні вулиці. Криза цьому посприяла. Греки кажуть, що тисячі тисяч мігрантів, які живуть тепер тут, теж роблять свою «брудну справу». До того ж є албанці – для греків вони чомусь асоціюються з мафією.

Фото: Юра Мартинович
Фото: Юра Мартинович
Фото: Юра Мартинович
Фото: Юра Мартинович

Протягом 2000-х років грецька економіка зростала шаленою швидкістю. Багато цьому посприяли Літні Олімпійські ігри 2004, які відбувалися в Афінах. Адже мільярди доларів інвестицій пішли на покращення інфраструктури країни. Нові дороги та лінії метро. Зокрема, був збудований новий сучасний аеропорт. Показова історія трапилася зі старим аеропортом, який після того занепав. Зараз на його місці багато руїн та стихійного житла мігрантів, які прикрашають три старі Боїнги-737 занепалої компанії Olympic Airlines.

В старому аеропорту до недавнього часу мешкали мігранти. Фото: http://tomclarkblog.blogspot.com
В старому аеропорту до недавнього часу мешкали мігранти. Фото: http://tomclarkblog.blogspot.com

Ще греки вражають своєю любов’ю до комунізму, анархії та страйків. Комуністи стабільно набирають близько 10% голосів у парламенті, студенти-анархісти регулярно трощать метро та розмальовують стіни графіті, а страйки стали звичним явищем, про який попереджають за кілька днів до того. Однак, саме завдяки таким силам, у 70-х роках греки змогли повалити дикторський режим «чорних полковників», які, у свою чергу, повалили монархію.

45 років тому крізь ці ворота Афінського Політехнічного Університету проїхав танк, який почав давити студентів, що протестували проти тодішнього режиму
45 років тому крізь ці ворота Афінського Політехнічного Університету проїхав танк, який почав давити студентів, що протестували проти тодішнього режиму "чорних полковників". Фото: Юра Мартинович
Анархісти часто трощать метро в Афінах, щоб безкоштовно їздити. Фото: voidnetwork.gr
Анархісти часто трощать метро в Афінах, щоб безкоштовно їздити. Фото: voidnetwork.gr

Відзначу, що їжа і греки, то взагалі окрема історія! Адже, їжі у них повинно бути багато і їсти двічі те саме вони не люблять. Тому багато їдла із феноменальною швидкістю опиняється у смітнику. Грецькі коти та собаки від того щасливі. Хоча, бездомних собак у місті майже не зустрінеш. Греки кажуть, що пси бояться мігрантів, бо ті їх їдять, тому ховаються.

Також зауважив особливу «любов» греків у ставленні до турків. Греки вважають, що турки, які кілька сотень років були господарями їхньої країни та всіх тих сотень островів, досі мають на меті відновити свою велич. Тому греки бояться своїх східних сусідів, у яких армія у рази сильніша за їхню. Та й самих турків важко зустріти на вулицях Афін. Греки вперті православні, тому не дають можливості мусульманам будувати мечеті, пам’ятаючи всі ті старі образи, які залишилися у минулому.

Афінський Акрополь реставрують вже багато років. Фото: Юра Мартинович
Афінський Акрополь реставрують вже багато років. Фото: Юра Мартинович
В Афінах багато гарних музеїв, та більша частина експонатів часів античної Греції знаходиться у світових музеях. Фото: Юра Мартинович
В Афінах багато гарних музеїв, та більша частина експонатів часів античної Греції знаходиться у світових музеях. Фото: Юра Мартинович

В цілому, не буду аж так багато говорити про Грецію, бо краще самому побачити ту особливу країну, її історію, культуру та дивовижну природу. Лиш скажу, щороку на відпочинок до Греції приїжджають понад 17 мільйонів туристів. Це при тому, що у самій Греції проживає лише 11 млн людей. Тому це дійсно хороше місце для відпочинку і пізнання чогось нового. Греки привітні та веселі люди, які вміють поєднувати працю і відпочинок із таким смаком, що це можна назвати ще одним мистецтвом, і додати до того довгого послужного списку, який їм заслужено приписує історія.

Фото: Юра Мартинович
Фото: Юра Мартинович
Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках ZIK.UA.
* Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
реклама
більше новин
Top
2018-12-16 02:06 :54