четвер, 19 липня, 2018, 14:01 Суспільство
Син великого Амадея – Франц Ксавер Моцарт повертається до рідного Львова
Презентація книги Богдана Коломійчука «Моцарт із Лемберга. Фото: Микола Тис/ZIK
Презентація книги Богдана Коломійчука «Моцарт із Лемберга. Фото: Микола Тис/ZIK

Львів все більше відкриває свою європейську закоріненість, яка проявляється у визначних постатях, які тут жили і працювали, але про яких сучасні львів’яни не знають або знають дуже мало. Тепер, принаймні, про одного з них, – сина великого Вольфганга Амадея Моцарта Франца Ксавера Моцарта, який прожив у Львові 30 років, – можна дізнатися більше. Це сталося завдяки людям, яких можна назвати агентами змін, бо вони здійснюють поступ у культурній царині і роблять для позитивної популяризації України у світі більше, ніж увесь наш дипломатичний пул.

Запалилася ідеєю створити книгу про життя Франца Ксавера Моцарта відома українська диригент, арт-директор та співзасновник фестивалю LvivMozArt Оксана Линів, яка захопила цією ідеєю колег – громадського діяча Олега Мацеха, письменника Богдана Коломійчука, редактора та поетесу Мар’яну Савку. В результаті їхньої співпраці захоплююча історія життя Франца Ксавера Моцарта постала у новому популярному романі Богдана Коломійчука «Моцарт із Лемберга», що побачила світ у Видавництві Старого Лева (ВСЛ).

Учора, 18 липня, в рамках фестивалю LvivMozArt відбулася презентація цієї книги, яка творилася у місцях та містах, тісно пов’язаних із долею композитора – у Львові та Зальцбурзі. Вела презентацію головний редактор ВСЛ Мар’яна Савка.

Презентація книги Богдана Коломійчука «Моцарт із Лемберга. Фото: Микола Тис/ZIK
Презентація книги Богдана Коломійчука «Моцарт із Лемберга. Фото: Микола Тис/ZIK

Дія роману відбувається у першій половині XIX століття у Відні, Галичині та Баварії. Головний герой – молодший син геніального композитора Вольфганга Амадея Моцарта – Франц Ксавер. Попри успадкований талант, Франц не досяг батькової слави, але життя його було сповнене пристрасті, інтриг та пригод, а доля тісно пов’язана зі Львовом, тодішнім Лембергом.

Під час презентації, автор книги, український письменник-белетрист Богдан Коломійчук розповів, що цієї книжки не було б, якби не Оксана Линів, яка дуже багато вклала в неї. Шукаючи у Зальцбурзі матеріали про Франца Ксавера Моцарта, автор з’ясував багато фактів про композитора – старих і нових. Насамперед те, що Франц Ксавер прожив у Львові більшу частину свого життя – 30 років з 50, зустрів тут своє кохання, хоч і нещасливе, але справжнє, заснував у Львові музичне товариство.

Презентація книги Богдана Коломійчука «Моцарт із Лемберга. Фото: Микола Тис/ZIK
Презентація книги Богдана Коломійчука «Моцарт із Лемберга. Фото: Микола Тис/ZIK

Богдан Коломійчук зазначив, що твір «Моцарт із Лемберга» є художнім, тобто з певною частиною авторської вигадки. Він написаний таким чином, щоб охопити якомога більшу читацьку аудиторію, містить елементи авантюрного пригодницького роману. «Я намагався відчути душу Франца Ксавера Моцарта. І це найкраще вдалося зробити через щоденники. Франц Ксавер постійно мандрував, це образ творця-мандрівника. Я теж постійно мандрував, коли писав цю книжку», – сказав Богдан Коломійчук.

Диригент Оксана Линів поділилася тим, як почалося її захоплення родиною Моцартів.

Ще до проведення першого фестивалю LvivMozArt українська делегація поїхала в Зальцбург, щоб відвідати найважливішу інституцію у справах Моцартів – Міжнародний фонд Моцартеум, і провести з ними переговори про співпрацю і підготовку фестивалю LvivMozArt. За словами Оксани Линів, Зальцбург – фантастичне місто, там таке відчуття, що кожен куточок, стіна пам’ятає на дотик час Моцарта, місто просочене атмосферою того часу.

У батькові Франца Ксавера – Вольфгангу Амадеєві Моцартові поєдналися зовсім непоєднувані речі, такою різноманітною є і його музика – від сакральних глибин релігійних творів (скажімо, його меси) до мало не батярських і збиточних листів, де він жартує на еротичні теми зі своїми колежанками. Упродовж 100 років людство намагалося знівелювати образ Моцарта, бо він не поміщався в їхні усталені стереотипи. І лише з новими технологіями XX століття стало можливо розшифровувати тексти листів, фрагменти яких були затерті дружиною Моцарта Констанцією та її другим чоловіком. Вони це зробили, бо не хотіли, щоб ці листи стали відомі людям.

Про Франца Ксавера, порівняно з його батьком, було мало відомо. Ніхто не ставив собі за мету вивчити його долю і зберегти для нащадків цю постать. Зараз віднайшлися дуже важливі листи, про які не було відомо ще в 1960-ті роки, коли вийшла одна єдина праця про Франца Ксавера і Карла – двох синів Моцарта, які вижили. Свого часу у Моцарта народилося шестеро дітей, але вижили лише двоє.

В одному з листів, які віднайшли нещодавно, Франц Ксавер пише до свого друга з Польщі і розповідає, що останні три роки обставини життя у його домі у Відні були дуже складними. Живучи зі своєю матір’ю Констанцією, Франц Ксавер як чужий повинен був заробляти собі на все, включно з продуктами, миючими засобами, дровами. Водночас, він пише, що його як дитину намагалися контролювати. Тож, коли Францу Ксаверу запропонували дуже вигідну пропозицію – 1000 флоринів, вечерю з господарями, чисте ліжко, дрова, спілкування з двома ученицями, – він одразу погодився і поїхав в Галичину.

На думку Оксани Линів, у книжці Богдан Коломійчук надзвичайно влучно передав факти з життя і почуття Франца Ксавера Моцарта. В романі є образ не лише коханої Франца – Жозефіни фон Кавалькабо, але й учениці Франца – піаністки Кароліни, з якою він листувався.

«Ми виправили певні деталі – точну адресу його будинку, порядок біографічних подій, музичних творів, певної хронології. Коли наша робота над книгою завершилася, я почала сумувати за цим Моцартом, розуміючи, наскільки він був самотнім. Він виріс сиротою, тому що його мама Констанція одразу після смерті чоловіка віддала своїх двох дітей на виховання в Чехію. На той час Францу Ксаверу було всього декілька місяців, з рідною мамою він бачився досить рідко. Для синів Моцарта носити це почесне ім’я було одночасно неймовірним фатумом на їхніх плечах. Образ батька у Франца Ксавера асоціювався лише з намальованими картинами, які були дуже різними», – розповіла Оксана Линів.

За її словами, Франца Ксавера називали Вольфганг Амадей Моцарт молодший, що значно ускладнює пошуки документальних матеріалів про нього. До того ж, у них були схожі почерки.

Франц Ксавер приїхав в Галичину, коли йому було 17 років. Дуже зворушливий момент він описує у листі, коли через 11 років вперше повернувся назад до Відня. У щоденнику також є і про те, що перебуваючи на гастролях у Європі, він описує як випадково зустрів людей з Галичини і був від того дуже щасливий. Бо це була його батьківщина за вибором – місце, де він реалізувався. Франц Ксавер це дуже сильно відчував, повернувшись до Львова. У нього відкрилося друге дихання із заснуванням хору. Упродовж двох сезонів він був диригентом на той час Львівського оперного театру, давав багато сольних концертів.

У Зальцбургу в музеї Моцартів одна із залів називається «Спадок Моцарта». В ній експонують спадок, який залишили його сини. Там є дуже багато фактів про Львів, оригінальних документів зі Львова.

Франц Ксавер Моцарт помер неодруженим, він залишився вірним своїй Жозефіні, яка вже була дружиною і матір’ю (на той час розлучення було неможливе). Франц Ксавер супроводжував Жозефіну та її сім’ю, став надзвичайно талановитим вчителем і опікуном для її дітей. Учениця Франца Ксавера, донька Жозефіни Юлія Кавалькабо була дуже талановитою піаністкою і композитором. Її твори високо оцінював Роберт Шуман. Франц Ксавер був також великим другом Шуберта, Юлія фон Кавалькабо стала однією з перших жінок-композиторів XIX століття.

Увесь свій спадок Франц Ксавер Моцарт заповів Жозефіні фон Кавалькабо, яка все передала в Моцартеум. Тож всі документи зі Львова зберігаються тепер в Зальцбургу.

Оксана Линів зазначила, що мріє про те, щоб бодай копії цих документів показати у Львові. Створення фестивалю LvivMozArt стало для Оксани Линів дуже важливою не лише професійною справою, але й потребою душі. Вона дуже перейнялася образом цього молодого композитора, якого всі підносили і нагороджували найвищими відзнаками, бо був дуже схожим до батька, але водночас він не знав свого батька. У 12 років Франц Ксавер дебютував своїм сольним фортепіанним концертом, згодом писав все менше, і в кінці життя писав лише фортепіанні сольні полонези. Франц Ксавер Моцарт приготував дорогу Шопену, але був занадто нерішучим, скромним, можливо, обділеним особистим щастям, щоб могти за себе боротися.

Презентація книги Богдана Коломійчука «Моцарт із Лемберга. Фото: Микола Тис/ZIK
Презентація книги Богдана Коломійчука «Моцарт із Лемберга. Фото: Микола Тис/ZIK

Наприкінці презентації книги «Моцарт із Лемберга» прозвучала прекрасна музика. Скрипаль Віктор Андрійченко (який виступає на LvivMozArt контртенором у головній ролі Дмитра Бортнянського «Алкід») та піаністка Ірина Зарицька виконали другу частину великої сонати Франца Ксавера Моцарта для скрипки і фортепіано. Це велика соната для двох сольних інструментів. Франц Ксавер присвятив цей ліричний твір Жозефіні фон Кавалькабо. У своїх листах до неї він писав, що в цій музиці хоче передати те, що не має права сказати словами.

Підготувала Галина Палажій,
ІА ZIK

Редакція не завжди поділяє позицію авторів публікацій.
* Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
реклама
більше новин
Top
2018-12-19 11:51 :36