live
Новини » Політика

Експерт: Популізм не є абсолютним злом і він має бути присутній в політиці

ZIK

Популізм може бути двох видів – реальний і спекулятивний. Однак, завдяки медіа і політикам, для суспільства він набув лише негативного значення.

Про це в ефірі інформаційно-аналітичного проекту «Перші про головне. Коментарі» говорив директор Агентства моделювання ситуацій Віталій Бала.

«Ми ще з початку дев’яностих бачили, що українці до кінця не розрізняють поняття, якими оперують. У ті часи більшість була за демократію. Однак, коли ми визначили, що вони розуміють під цим поняттям, то з’ясувалося – бачать абсолютно авторитарний і тоталітарний режими», – зазначає заступник директора Інституту соціології НАН України Євген Головаха.

Він наголошує: ЗМІ добряче розкрутило тему явища популізму. А тому значна кількість громадян здатна його розрізнити.

«Зрозуміло, що лідер соціологічних опитувань є взірцем популізму. Також я б хотів виділити «Радикальну партію» Олега Ляшка, яка майстерно використовує прийоми популізму», – коментує експерт.

У той самий час заступник директора Інституту соціології НАН України не вважає популізм абсолютним злом.

«На мій погляд, без нього у політиці нічого робити. Втім, головне, щоб він не став основною ознакою тої чи іншої сили, особи», – підкреслює Євген Головаха.

Директор Агентства моделювання ситуацій Віталій Бала також переконаний у тому, що популізм не є поганим явищем.

«Є два види популізму: реальний і спекулятивний. У ЗМІ деякі політики, які ніколи не читали книжки, створили негативний фон для самої дефініції «популізм». Нагадаю, що в 60-тих роках, коли країни здобували незалежність від своїх метрополій, поряд з цим зростали популістичні партії», – зауважує експерт.

Він пояснює: реальний популізм – це коли інтереси громадян ставляться вище інтересів країни.

«Якщо розібратися, то зараз Україна приблизно у такій ситуації і перебуває. Саме тому партії, які користуються реальним популізмом, можуть отримати підтримку. Інколи політичні партії, які пояснюють якісь підводні камені системи, отримують від громадян тавро «популіст». Дивно, адже часто такі люди відстоюють інтереси громадян. А от спекулятивний популізм – це відсутність справжніх справ. Він просто заговорює зуби», – каже Віталій Бала.

Крім того, експерт підкреслює: популізм є негативним і небезпечним інструментом у руках влади.

«Він небезпечний не тоді, коли його використовують опоненти влади, а сама влада. Я б радив не робити таких речей, бо все змішується – і коні, і люди. Також я переконаний, що популізм не є абсолютним злом і він має бути приступній в політиці», – зазначає директор Агентства моделювання ситуацій.


Loading...