четвер, 19 липня, 2018, 13:42 Суспільство
Експерт: Контрабанду лісу-кругляку здійснюють держслужбовці
ZIK
ZIK

Насправді вирубуванню лісу в Україні і його подальшій контрабанді та експорту сприяють дві людини: місцевий прокурор або правоохоронць та лісник. Тому якщо навіть прем’єр-міністр заявляє, що треба проводити перевірки, то на практиці цього не буде кому робити.

Про це в ефірі інформаційно-аналітичного проекту «Перші про головне. Коментарі» на телеканалі ZIK говорив координатор громадянської платформи «Нова країна» Павло Себастьянович.

«Можливі ініціативи, які зараз хочуть впровадити в уряді щодо обмеження вивозу лісу-кругляку з країни, не зможуть щось вирішити. І жодні законодавці зміни, постанови чи погрози з телеекранів прем’єр-міністра не зможуть щось змінити», – сказав Себастьянович.

За його словами, усе залежить від осіб, які займаються погоджувальною процедурою на місцях – це прокурор  чи хтось із правоохоронців та лісник.

«Усі схеми вирубування лісу і його подальшу контрабанду експорту реалізовують дві людини. Тому, коли Гройсман каже, що треба організувати перевірку, не зрозуміло, хто перевірятиме прокуратуру. І це пропри те, що в Україні існує три новостворених антикорупційні органи – НАБУ, САП і НАЗК. Керівники цих відомств отримують по мільйону гривень на місяць, але за всю історію свого існування вони так і не довели жодної справи до кінця», – прокоментував він.

Тому, на його думку, складно зрозуміти, хто буде перевіряти місцевого прокурора, який, фактично, дає «зелене світло» для експорт лісу. Також він сумнівається, що і Генеральна прокуратура зможе довести цю справу до пуття.  

«Минуло два роки, як Гройсман оголосив про створення якихось «чорних сотень», котрі повинні були боротися з контрабандою. За цей час нічого не змінилось, але зараз знову оголосили, що створюється щось для боротьби з контрабандою. Тому нереально змінити систему, адже контрабанду, фактично, здійснюють держслужбовці, яких майже не можливо перевірити», – наголосив він.

Він вважає, що немає осіб, які здійснювали б контроль. Бо навіть митниця не працює, адже там сидять ті ж держслужбовці.

«Ніхто не буде в середині цієї системи один одного перевіряти. Тому не існує зовнішньої структури, яка б могла перевірити держапарат, хоча це, власне, він всім цим і займається», – вважає Себастьянович.

На томість народний депутат України Віктор Галасюк вважає, що насправді проблема глибша і складніша. Бо до контрабанди лісу причетні і закордонні посадовці.

«Британське дослідження показало, що, по суті, контрабанду українського лісу «кришують»  на рівні урядів європейських країн. Бо, якщо зайти на сайт української митниці і подивитися на обсяги експорту лісу-кругляку у Європу, зрозуміло, що там такої інформації не буде, бо існує заборона на вивезення. А на сторінці Єврокомісії можна побачити обсяги імпорту лісу-кругляку з України у 2017 році, де зазначається, що до них було його завезено майже 500 тисяч тонн», – зазначив Галасюк.

Тому, він вважає, що проблема полягає у відсутності належного контролю за вивезенням вагонів з лісом-кругляком з України і з цим треба щось терміново робити.

«Ми домоглися того, що буде запроваджена повна відео- та фотофіксація. І я думаю, що це має спрацювати. Тому що кругляк везуть під виглядом дров, таких уже було близько вже 14 тисяч вагонів», – додав нардеп.

Нагадаємо, в Україні попри дію мораторію на вирубку лісу, його вирубують і вивозять такими темпами, що за чотири роки експорт деревини в країни ЄС зріс на 75%, перевищивши у 2017 році позначку у мільярд євро.

* Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
реклама
більше новин
Top
2019-01-19 08:02 :06