Новини » Економіка

Енергетичний експерт пояснив, з чого має складатися ринок газу, і чому він не працює

ZIK

Саме держава має сприяти створенню повноцінного ринку газу, щоб споживач міг обирати постачальника відповідно до своїх потреб.

На цьому наголосив енергетичний експерт Геннадій Рябцев у ефірі програми «Перші про головне. Коментарі» на телеканалі ZIK.

«Економічна теорія стверджує, що на жодному з економічних ринків не можна встановити справедливі ціни, які однаково влаштовували б як постачальників і виробників, так і споживачів. Відтак, обов’язково для регуляції має бути присутнім або держава, або державний орган, або суди, як це відбувається у США. І якщо виникає якась суперечка, то асоціація споживачів подає до суду і наголошує, що встановлені ціни є економічно необґрунтованими», – розповів Геннадій Рябцев.

Натомість в Україні немає ні таких судів, ні такої великої кількості юристів, як у США. Ба більше, додає енергетичний експерт, в Україні немає навіть повноцінного ринку газу.

«Те, що називається газовим ринком, складається щонайменше з чотирьох складників. Перший – це ринок, на якому між собою конкурують видобувні компанії. Далі йде ринок транспортування, де вже існує монополія, адже магістральні трубопроводи не можуть бути конкурентними.

Натомість третя складова – гуртовий ринок – може бути конкурентним, і зараз на цьому ринку створено від 30 до 70 компаній, які купують газ у видобувників або ж імпортований газ і пропонують далі», – пояснив Рябцев.

Ще одна частина ринку – це сфера розподільчих мереж, які також є природною монополію і не можуть конкурувати.

«Остання ланка газового ринку – там, де ресурс пропонується кінцевому споживачеві. І саме ця частина ринку відсутня, а відтак відсутня і ринкова конкурента ціна. Тому держава має сприяти створенню такого ринку, щоб споживач міг обирати постачальника відповідно до своїх потреб», – наголосив Геннадій Рябцев.

Нагадаємо, нещодавно Національний банк України заявив, що очікує підвищення цін на природний газ в цьому році на 25%.Loading...